בדיקת סוכר ביתית – איך למדוד ולעקוב אחרי רמות הסוכר?

מחלת הסוכרת מחייבת לבצע ניטור מתמיד ותכוף של רמות הסוכר בדם בשלבים שונים ביום. זאת במטרה להיות בבקרה מקסימלית על רמות הסוכר, ולהיות באיזון. לשם כך חשוב לבצע בדיקות של רמת הסוכר לאורך היום – לפני הארוחות ולקראת סוף היום. במצבים מסוימים נדרשות בדיקות נוספות אחרי הארוחות כדי לקבוע האם הטיפול באינסולין אפקטיבי.

למרבה המזל, קיימות כיום מספר אפשרויות מהימנות לבחינת רמת הסוכר בדם בקלות, בבית וללא צורך לרוץ למעבדה. כדי לעזור לכם להבין איזו דרך הכי מתאימה לכם, ריכזנו כמה מהבדיקות האמינות והמקובלות ביותר כיום:

בדיקת רמת הסוכר במכשיר גלוקומטר

נכון להיום מדובר במכשיר הפופולרי ביותר בקרב אנשים החיים עם מחלת הסוכרת. במהלך הבדיקה נדרשת דקירה באצבע וטפטוף הדם על “סטיק” (מקלון). בתום הפעולה הזאת, הנתונים מועברים לגלוקומטר שמציג מידע רלוונטי על רמות הסוכר בדם תוך פרק זמן של בין חמש ל-15 שניות.

בחלק מהמכשירים מהדור החדש יותר, ניתן לעקוב אחר ההיסטוריה של הבדיקות הקודמות, לצפות במגמות שיכולות לסייע לשמור על הבריאות ואפילו לנתח את המידע באפליקציות ייעודיות במכשירי הטלפון החכמים ובמחשב האישי. עם זאת, מומלץ שלא להסתמך רק על התיעוד הזה ולרשום את הנתונים גם במחברת.

את הבדיקות הביתיות חשוב לבצע במקביל לבדיקות במעבדה, שנחשבות לאמינות יותר ומשקפות בצורה נאמנה יותר את רמת הסוכר בגוף. במעבדה בדרך כלל ייבדק ההמוגלובין מסוכרר לקבלת תמונת מצב על רמת הסוכר הממוצעת בדם בשלושת החודשים האחרונים.

החיסרון הבולט בשימוש בגלוקומטר טמון בעיקר בעובדה שהשיטה הפופולרית דורשת מהמטופל לדקור את עצמו כמה פעמים ביום – דבר שעלול לייצר כאבים מתמשכים, אי נוחות וגם לא מעט קשיים פסיכולוגיים בהתמודדות עם המחלה, כגון הצורך לדקור בפומבי.

בדיקת שתן לאומדן רמות הסוכר

בקרב אנשים בריאים, הסוכר מפונה במלואו על ידי הכליות ולא אמור להימצא כלל בשתן. אם הוא מזוהה בבדיקה, סימן שהרמה שלו במחזור הדם הייתה גבוהה מרמת הסף שהכליות יכולות להכיל. רף זה עומד על 180 מ”ג/ד”ל

לכן, בדיקת השתן יכולה במקרים רבים לסייע לתת לנו אומדן שמצביע על רמות סוכר גבוהות באופן חריג. היא מבוצעת בדרך כלל באמצעות ערכות המכילות כלי כיבול לשתן ומקל בדיקה שאמור לבחון האם ישנו סוכר בשתן ברמה כלשהי. האבחנה מתבצעת בצורה פשוטה יחסית שלא דורשת ידע מקצועי – אחרי שתי דקות צבעו של מקל הבדיקה ישתנה וניתן יהיה לדעת אם מדובר בחריגה.

בדיקת השתן בחלק מן המקרים תוכל ללמד אותנו גם על קיומם האפשרי של חלבונים וקטונים בשתן.

לאורך התהליך חשוב להיוועץ עם הרופא המטפל ולהציג בפניו את התוצאות. זוהי כמובן בדיקה פחות מדויקת מבדיקות הבוחנות את רמת הסוכר בדם, אך היא מהווה אלטרנטיבה מסוימת למי שמתקשה לדקור את עצמו מספר פעמים ביום.

בדיקה באמצעות מכשיר פריסטייל ליברה

שיטה מהפכנית שמספקת מענה איכותי למי שמתקשה לדקור את עצמו כמה פעמים ביום. פריסטייל ליברה היא מערכת מתקדמת, המבוססת על טכנולוגיה בשם FLASH – Flash Glucose Monitoring. בשימוש בשיטה זו, מוצמד אל הזרוע חיישן ובו סיב קטן באורך של חמישה מ”מ, שתפקידו למדוד את רמת הסוכר בנוזל הבין-תאי במערכת הדם.

המדידה מתבצעת בכל דקה והמידע מועבר לחיישן. לחיישן ניתן להצמיד בכל שלב קורא אלקטרוני שאוסף את המידע, מראה אותו על גבי הצג ומעביר אותו לטלפון החכם או למחשב. המידע כולל את רמת הסוכר בדם בזמן אמת, חץ מגמה המראה הערכה של הצפי לשעות הקרובות ומצב הסוכר בדם בשעות האחרונות – עד 8 שעות אחורה.

הקורא האלקטרוני, שנקרא גם שלט, שומר את הנתונים למשך 90 ימים ויכול גם להתחבר למקלון המתחבר למכשיר הגלוקומטר המוכר. באמצעות החיבור למקלון ניתן גם לבחון את רמות הקטונים בדם.

את החיישן יש להחליף בכל 14 ימים בלבד ומכאן נחסך הצורך בדקירות רבות ולא נעימות לאורך היום. בכך מהווה המכשיר בחירה אידאלית גם בעבור ילדים החולים בסוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים).

מחקר שהוצג בכנס של האגודה האמריקנית לסוכרת המתקיים מדי שנה, עקב אחר חולי סוכרת מסוג 1 שהשתמשו במערכת זו למשך 6 חודשים והראה בנתונים כי אצל חלק ניכר מהמשתמשים בפריסטייל ליברה קוצרה השהייה בהיפוגליקמיה (מחסור של סוכר בדם) ב-38 אחוזים, בהשוואה לחולי סכרת מסוג 1 שלא השתמשו במכשיר. בנוסף הראה המחקר כי אירועי ההיפוגליקמיה במהלך הלילה ירדו ב-40 אחוזים ומקרי ההיפוגליקמיה החמורים הופחתו ב-50 אחוזים. כמו כן, מתוצאות המחקר עולה כי מטופלים שבדקו את רמת הסוכר כ-15 פעמים ביום בממוצע – הגיעו לאיזון טוב יותר.

הנתונים האלה ממחישים שבאמצעות ההימנעות מדקירות של האצבע מספר פעמים ביום, התהליך הפך פשוט ויעיל יותר בעבור המטופלים ואפשר להם לנהל מעקב מהימן, רציף ופשוט יותר אחר רמות הסוכר בדם.

המערכת פותחה על ידי חברת Abbott והיא מאושרת לשימוש בילדים מגיל 4 ומעלה. באמצעות חברת גפן מדיקל הישראלית, המשווקת הבלעדית של המערכת בארץ, הקימה החברה בתל אביב את מרכז השירות FreeStyle Libre Experience Center שבו ניתן לקבל הדרכה וליווי אישי מקצועי על ידי גורמים מוסמכים לשימוש במוצר

חוות דעת

מהי חוויתך באתר החדש שלנו?