logo_header

כל מה שרציתם לדעת על המוגלובין מסוכרר (HbA1c)

אז מה זה בעצם המוגלובין מסוכרר (HbA1C)?

המוגלובין מסוכרר (נקרא גם c1A) הינו תוצר של תרכובת בין מולקולות גלוקוז (סוכר) ומולקולות המוגלובין, תהליך אשר מתרחש בשגרה בדם בגופנו. לאחר שמולקולת המוגלובין מתרכבת עם מולקולת גלוקוז, היא נשארת בצורה זו לכל אורך חייה, בממוצע 3-4 חודשים . לכן, בדיקת C1AbH המתבצעת בכל קופות החולים, נחשבת כמעידה (בדרך כלל) על רמת הסוכר הממוצעת בדם בשלושת החודשים שקדמו לבדיקה. ריכוזים תקינים של סוכר בדם, מייצרים כמות תקינה של C1AbH, אך כאשר הם עולים, גם אחוז ההמוגלובין המסוכרר עולה ביחס לסך ההמוגלובין – וזה האחוז שמהווה את המדד בבדיקה.

בדיקת C1AbH וחשיבותה לניטור הסוכרת

רמת הסוכר בדמם של אנשים סוכרתיים משפיעה באופן ישיר על סיבוכים העלולים להיגרם מסוכרת בטווח הארוך, לרבות מחלות לב וכלי דם, עיוורון ואי ספיקת כליות.

 
מעקב לבדיקת רמת הסוכר בדם היא הדרך הטובה ביותר לשמירה על הבריאות ומטרתה להבטיח שרמת הסוכר בדם תישמר קרוב לנורמה ככל שניתן. ניתן לבצעה ברמה היומיומית על ידי מדידה עצמית של החולה, ואחת לתקופה ע"י בדיקת המוגלובין מסוכרר

. בדיקה להמוגלובין מסוכרר מומלצת כל 4-3 חודשים, ואפשר לבצעה דרך רופא המשפחה. ערך מאוזן נחשב לרוב כשערך ההמוגלובין המסוכרר נמוך מ-7 אחוזים, אך קביעת יעד ה- C1AbH צריכה להתבצע בהתאמה אישית תוך התחשבות בגיל ובפרמטרים שונים במצבו הרפואי של המטופל. לפי הנחיות המכון לאיכות ברפואה בהסתדרות הרפואית, תוצאות גבוהות מ-7 אחוזים בבדיקה מעידות על חוסר איזון ברמות הסוכר בדם ומחייבות פנייה לרופא כדי לבחון שינוי בניהול ושליטה על הסוכרת. פתרונות אפשריים לכך, הם לשלב יותר פעילות גופנית קבועה בתוכנית השבועית, לבצע כמה שינויים בתזונה, או לבצע שינוי בשיטת הטיפול התרופתי. שינויים פרטניים הם היעילים ביותר להפחתת רמות הסוכר בדם ולמניעת גורמים באורח החיים המשפיעים לרעה על איזון הסוכרת.

באילו מקרים בדיקת HbA1c נדרשת?

  • לאבחן הימצאות סוכרת - בד"כ זו בדיקה בסיסית למבוגרים מעל גיל- 45  או לאנשים מתחת לגיל 45, הסובלים מעודף משקל ויש להם גורם סיכון אחד או יותר לפתח טרום סוכרת או סוכרת מסוג 2.
  • בדיקת תקופתית – גם אם תוצאות בדיקת הימצאות סוכרת יצאו תקינות, יש לחזור על הבדיקה כל שלוש שנים עבור אנשים מעל גיל 45, בעלי גורמי סיכון או עבור נשים שסבלו מסוכרת הריון.
  • לבדוק מהי רמת האיזון אצל אנשים סוכרתיים (כל 3-4 חודשים), האם הטיפול בסוכרת יעיל והאם מטרותיו הושגו.
  • יש לחזור על בדיקת ה- HbA1c בתדירות של שנה עד שנתיים עבור אנשים שתוצאות הבדיקה הראשונה הראו סימנים לטרום סוכרת (יש להיוועץ עם איש הצוות הרפואי על נקיטת צעדים מידיים לשיפור הבריאות ולהפחתת הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2).
  • במקרים שאין תסמיני סוכרת אך תוצאות הבדיקה הראו ערכים תקינים, מומלץ לבצע בדיקה שנייה ביום אחר כדי לאשר את התוצאה.

מהן המגבלות של בדיקת HbA1c?

בדיקת C1AbH אינה תמיד משקפת את המצב האמיתי של איזון הסוכר מכיוון שהיא מושפעת לא רק מריכוז הסוכר בדם אלא גם מפרמטרים שמשפיעים על רמת ההמוגלובין כמו מוצא אתני, גיל, חוסר ברזל (אנמיה), היכולת של כדוריות הדם להקשר למולקולות הסוכר, מחלות רקע מסוימות כמו אי ספיקה כלייתית, המוליזה, המוגלובינופתיות ועוד. בנוסף, הבדיקה אינה יכולה לתפוס אירועים קריטיים שמתרחשים ביום יום של האדם הסוכרתי. כך למשל, היפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה בדם) היא מצב מסכן חיים, ובכל זאת בדיקת C1AbH לא מספרת לנו על אירועים אלה מאחר והיא משקפת ממוצע של מספר חודשים.

שיטות מדידה חדשות שהינן רציפות ודיגיטליות שיפרו באופן דרמטי את איכות החיים של סוכרתיים בעידן הנוכחי, אשר אפשרו ניטור מהימן והדוק של רמות הסוכר, אולם שיפור זה לא חל על בדיקת C1AbH

. לצורך העניין, לשני אנשים שונים יכולים להיות ערכי המוגלובין מסוכרר שווים, אך ייתכן שיהיו הבדלים במשך פרקי זמן שהם נמצאים בהיפוגליקמיה או היפרגליקמיה (רמות סוכר גבוהות בדם) לאורך שלושת החודשים שקדמו לבדיקה. לדוגמה, ייתכן שלשני אנשים שונים יהיה המוגלובין מסוכרר %5.7 , כאשר אצל אחד מהם רמות הסוכר ינועו בטווח של בין 051 ל-091 מ"ג/ד"ל ואצל השני ינועו בין 082-06 מ"ג/ד"ל. ברור כי למרות שערכי ה- c1A זהים, רמת הסיכון של האדם השני עם התנודתיות הגבוהה ברמות הסוכר – גבוהה יותר. כמו כן מתברר, שאנשים עם סוכרת מאוזנת שהגיעו לערכי היעד של c1A נמצאים הרבה פעמים בסיכון גבוה להיפוגליקמיה בשל הטווח הצר בין רמות סוכר תקינות לנמוכות. לפי תוצאות מחקר שערכה אגודת ה-FRDJ (האגודה לסוכרת נעורים), שבו חוברו החולים למד סוכר רציף, נמצא שאנשים אלה היו בהיפוגליקמיה במשך למעלה מ- 09 דקות ביום. מחקר שנערך בחולי סוכרת מסוג 1 בדק אירועי היפוגליקמיה בלילה ושם התוצאות מדאיגות אף יותר כך שהם שהו זמן רב יותר בממוצע במצב של היפוגליקמיה.

מה היא האלטרנטיבה?

בדיקת ה- C1AbH היא בדיקה תקפה ומהימנה להערכת הסיכון לסיבוכי סוכרת לטווח ארוך, אבל כערך ממוצע, היא מספקת מידע מוגבל לגבי תנודות הסוכר במהלך היום כלומר שיאי היפוגליקמיה והיפרגליקמיה. מד סוכר רציף אוסף מידע רציף על רמות הסוכר שהוא יכול להיות כמשלים את התמונה.

 
שימוש במד סוכר רציף יכול לתת לצוות המטפל הבנה טובה יותר בשאלה כיצד משפיע הטיפול התרופתי על איזון הסוכרת והאם יש צורך בשינוי בטיפול.

כך, ניתן גם להשתמש במדי סוכר בכדי שיציגו את ממוצע ערכי הסוכר וגם את משך זמן השהייה בטווחי ערכי המטרה השונים (פחות מ- 07 מ"ג/ד"ל – שבד"כ מייצג כמה זמן המטופל היה בהיפוגליקמיה, או למשל בין 07 ל- 081 מ"ג/ד"ל – שבד"כ מייצג את הטווח הערכים המאוזן) במטרה להתאים טיפול אישי ונכון לפי נתונים אלו. יודגש, כי רשות התרופות האירופאית כללה את השימוש במד סוכר רציף בקווי ההנחיה לטיפול בסוכרת ובישראל השימוש בהן נמצא בסל התרופות, בעיקר עבור סוכרתיים מסוג 1.

אז איזה מד סוכר יכול לשקף את הנתונים הללו? תכירו את הפריסטייל ליברה, מערכת המאפשרת למדוד בדיוק רב את רמות הסוכר באמצעות סריקת חיישן וללא דקירות[1]. הנתונים שמופקים על ידי המערכת נועדו לספק מגמות ודפוסים פעילים, המסייעים לקבל החלטות טובות יותר בנוגע לאיזון הסוכר, כגון התאמות לתזונה או קביעת כמות האינסולין הנדרשת. לדוגמה, המערכת יכולה להראות אם אדם חווה מגמות היפוגליקמיות או מגמות היפרגליקמיות, ובכך עשויה לסייע בבחירה נכונה של ניהול הסוכרת. מחקרים אף הראו[2] שמשתמשי פריסטייל ליברה הסורקים בתדירות גבוהה יותר, נמצאים פחות זמן במצב של היפוגליקמיה וחווים שיפור ברמות הסוכר הממוצעות. על פי מחקר שפורסם ב- tecnaL, סוכרתיים סוג 1 המשתמשים במערכת פריסטייל ליברה שהו 83 אחוז פחות זמן במצב של היפוגליקמיה בהשוואה לאלה שניהלו את רמת הסוכר שלהם באמצעות מד סוכר שגרתי לניטור עצמי. במחקר ה- ECALPER שבו השתתפו סוכרתיים סוג 2 המטופלים בזריקות אינסולין, למשתמשים בפריסטייל ליברה היו %34 פחות אירועי היפוגליקמיה בהשוואה למנטרים במד סוכר רגיל

בעריכת ליטל סמואל לוי, cS.M דיאטנית קלינית ומנהלת מרקט אקסס בגפן מדיקל.

הצהרת בריאות

מאמר זה מספק מידע כללי ודיונים על בריאות ונושאים קשורים. המידע והתכנים האחרים המסופקים במאמר זה, או בחומרים מקושרים כלשהם, אינם מיועדים ואין לפרשם כייעוץ רפואי, ואינם מהווים תחליף להתייעצות או טיפול רפואי מקצועי. אם יש לך או לאדם אחר חשש רפואי, עליך להתייעץ עם הרופא המטפל שלך או לפנות לטיפול רפואי מקצועי אחר. לעולם אל תתעלם מייעוץ רפואי מקצועי או עיכוב בחיפושו בגלל דבר שקראת במאמר זה או בחומרים מקושרים כלשהם. אם אתה חושב שיש לך מצב חירום רפואי, התקשר מיד לרופא או לשירותי החירום. הדעות וההשקפות המובעות במאמר ובאתר זה אינן קשורות לדעות של אף גורם אקדמי, בית חולים, פרקטיקה רפואית או מוסד אחר.

 

[1] בדיקת סוכר באמצעות דקירת האצבע במד סוכר נדרשת בזמנים של שינויים מהירים ברמות הסוכר, כאשר רמות הסוכר בנוזל הבין תאי עלולות לא לשקף בצורה מדויקת את רמת הסוכר בדם או במצב של היפוגליקמיה/ היפוגליקמיה צפויה, המדווחת על ידי המערכת, או כאשר הסימפטומים אינם תואמים את קריאת המערכת.

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5306122/

מאמרים נוספים

אינסולין
כל מה שצריך לדעת על אינסולין

">

סוגי האינסולין

כל מה שצריך לדעת על אינסולין

להמשך קריאה
בדיקות סוכרת
ישנן בדיקות רפואיות רבות שמומלץ לבצע לאחר האבחון עם סוכרת, במטרה להעריך את יעילות הטיפול וכדי למנוע את הסיבוכים הרבים שעלולים להתלוות לסוכרת.

">

בדיקות למעקב אחר סוכרת

ישנן בדיקות רפואיות רבות שמומלץ לבצע לאחר האבחון עם סוכרת, במטרה להעריך את יעילות הטיפול וכדי למנוע את הסיבוכים הרבים שעלולים להתלוות לסוכרת.

להמשך קריאה
היפוגליקמיה
היפוגליקמיה הינו מצב של ירידה חדה ברמת הסוכר בדם.

">

היפוגוליקמיה

היפוגליקמיה הינו מצב של ירידה חדה ברמת הסוכר בדם.

להמשך קריאה