logo_header

על ההבדלים בין סוכרת סוג 1 לסוכרת סוג 2

הבדל בין סוכרת סוג 1 לסוכרת סוג 2

סוכרת היא המגיפה של המאה ה-21. למעשה קיימים שני סוגים שונים - סוכרת סוג 1 וסוכרת סוג 2. בשני המקרים מדובר במחלות כרוניות , אשר ללא טיפול עלולות להוביל לסיבוכים לא פשוטים , ובשני המקרים מטרת הטיפול היא להביא לאיזון הסוכר בדם.

הסיבה לרמות סוכר גבוהות בדם אצל סוכרתיים מסוג 1 שונה כמעט לחלוטין מזו של סוכרתיים מסוג 2. ההבדל העקרוני בין שתי המחלות הוא הסיבה שבגללה הסוכר עולה.

רמות הסוכר בדם אמורות לנוע בין מינימום 70 למקסימום 140 מיליגרם לדציליטר של דם, ויש מנגנונים בגוף שתפקידם לווסת את רמות הסוכר ובהם הורמון האינסולין.

אצל סוכרתיים מסוג 1 הלבלב לא מצליח כלל לייצר אינסולין.

אצל סוכרתיים מסוג 2 הבעיה היא לא באינסולין, לפחות לא בשלבים הראשונים, אלא במעבר של הסוכר לתאים. הסוכר עובר מהדם לתאים דרך קולטנים שנמצאים בתאים, אך אצל סוכרתיים מסוג 2 הקולטנים האלו לא פועלים בצורה תקינה. ככל שעוברות השנים ומצב החולים מתדרדר גם סוכרתיים מסוג 2 עלולים לסבול ממיעוט באינסולין ונדרשים לקבל אותו ממקור חיצוני.

מצד אחד, נכון לומר כי רוב הסוכרתיים מסוג 1 הם ילדים ורוב הסוכרתיים מסוג 2 הם מבוגרים, אך בשנים האחרונות מופיעים עוד ועוד מקרים של ילדים הסובלים מהשמנת יתר וסובלים מסוכרת "מבוגרים".

כשאנחנו שומעים על הסוכרת בהקשר של המגיפה של המאה ה-21 הכוונה היא כמובן לסוכרת מסוג 2. למעשה סוכרת מסוג 1 נדירה בהרבה מסוכרת מסוג 2 ומהווה רק כ-5%-10% מכלל הסוכרתיים.

הסיבה לעלייה בסוכרת מסוג 2 נעוצה בעובדה שאורח החיים המודרני הפך לפחות בריא ומתאפיין באכילת יתר, בעליה במשקל ובחוסר פעילות גופנית. נוסף, גם המתח הנפשי המאפיין את אוכלוסיית המאה ה-21 עלול לעורר את מחלת הסוכרת.

 
מלבד הגורמים הסביבתיים, השכיחות הגבוהה של סוכרת מסוג 2 קשורה רבות גם למאפיינים התורשתיים שלה. הנטייה הגנטית בסוכרתיים מסוג 2 גבוהה בהרבה. עם זאת, לסוכרת מסוג 2 יש גורמי סיכון אחרים: השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית, סוכרת הריונית, נשים שילדו תינוק מעל 4 קילו, יתר לחץ דם ואפילו חוסר בשעות שינה. מטרה משותפת – איזון רמות הסוכר בדם

השאיפה של כל הסוכרתיים היא לאזן את רמות הסוכר.

כשסוכרתי מקבל עודף אינסולין ואינו אוכל בהתאם מדובר במצב מסוכן, אך ברוב המקרים ישנם סימנים המעידים על איבוד הסוכר כמו חולשה, הזעה וכאבי ראש. סוכרתיים שמבחינים בכך צריכים בסה"כ להכניס פחמימות לגופם כדי להעלות בחזרה את רמות הסוכר".

על מנת לצמצם את הסיכון לסיבוכים המיידיים והמאוחרים, סוכרתיים משני הסוגים צריכים לעקוב אחר רמות הסוכר בדם.

המעקב אחר רמות הסוכר הפך בשנים האחרונות לפשוט ומדויק יותר.

היום יש לסוכרתיים אמצעים המסייעים להם לנטר את עצמם, להבין מה קורה בגופם ולקבל הדרכה וטיפול בהתאם. אם בעבר נדרשו הסוכרתיים לדקור את עצמם שלוש פעמים ביום במד סוכר, היום מכשירים כמו פריסטייל ליברה מודדים באופן רציף את רמות הסוכר ומאפשרים להבין טוב האם הסוכר בעליה, בירידה או שהוא שומר על יציבות".

האל"ף בי"ת של הטיפול בסוכרת משני הסוגים הוא להקפיד על אורח חיים בריא.

בשביל לנצח את הסוכרת מומלץ לישון שנת לילה מלאה, לאכול ארוחות מסודרות, להשתדל לשמור על משקל אידיאלי ולהקפיד על פעילות גופנית - לפחות 051 דקות בשבוע.

הקשר בין השמנה לבין סוכרת מסוג 2

מחקרים רבים הוכיחו קשר בין השמנה, במיוחד השמנה בטנית לבין התפתחות סוכרת סוג 2. ההסבר לקשר בין עודף משקל רב לבין סוכרת נעוץ בהשפעה על תהליך התנגודת לאינסולין ממנה סובלים החולים בעקבות ההשמנה המרוכזת באזור הבטן.

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות העידו כי רקמה שומנית אחראית לשחרור מספר חומרים, ביניהם הורמון בשם אדיפונקטין, אשר רמה נמוכה שלו קשורה במישרין להשמנה בטנית וגם לרגישות לאינסולין, חלוקת השומנים בגוף וחלבוני הדם. לתופעה זו גם השפעה על רמת הכולסטרול הטוב (LDH) ועליה בכולסטרול הרע (LDL) .

ירידה ברגישות לאינסולין גורמת לתגובה מופחתת של תאים -בעיקר תאי שריר, שומן וכבד לאינסולין המופרש ע"י הלבלב. מסיבה זו, ניתן לראות בשלב הראשון למחלה כמויות אינסולין מוגברות בד בבד עם עלייה ברמת הסוכר בדם, זאת למרות שתפקידו העיקרי של אינסולין הוא הפחתת רמת הסוכר בדם. עם התקדמות המחלה, יתרחש ברוב המקרים גם הרס של תאי הביטא בלבלב אשר אחראים לייצר אינסולין.

הטיפול במחלת הסוכרת כולל תזונה מבוקרת, ביצוע פעילות גופנית סדירה ולרוב גם תרופות במטרה לאזן את רמות הסוכר בדם.

בעריכת ד"ר מיכאל ויינפאס, מומחה ברפואת משפחה ורופא סוכרת במכון הסוכרת מכבי השלום ת"א.

 

מאמרים נוספים

אינסולין
כל מה שצריך לדעת על אינסולין

">

סוגי האינסולין

כל מה שצריך לדעת על אינסולין

להמשך קריאה
טרום סוכרת
טרום סוכרת היא מצב בו רמת הסוכר בדם גבוהה, אך עדיין לא גבוהה מספיק כדי לאבחן את האדם כחולה סוכרת.

">

טרום סוכרת

טרום סוכרת היא מצב בו רמת הסוכר בדם גבוהה, אך עדיין לא גבוהה מספיק כדי לאבחן את האדם כחולה סוכרת.

להמשך קריאה
סוכרת הריון
סוכרת הריון היא תופעה נפוצה ושכיחה, ולוקות בה 5-10% מכלל הנשים ההרות.

">

סוכרת הריון

סוכרת הריון היא תופעה נפוצה ושכיחה, ולוקות בה 5-10% מכלל הנשים ההרות.

להמשך קריאה