מהי סוכרת

סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר (גלוקוז) בדם. בלטינית, שם המחלה הוא Diabetes mellitus ומשמעותו: “שתן מתוק”.

כאשר רמת הסוכר בדם עולה מעל סף מסוים (180 מיליגרם לדציליטר), היא גוברת על כושר הספיגה שלו בכליות, וכתוצאה מכך מופרש עודף הסוכר לשתן – מצב שנקרא גליקוזוריה- ומכאן מקור השם.

הבעיה המרכזית בסוכרת היא חוסר יחסי או מוחלט של ההורמון אינסולין. האינסולין מיוצר בבלוטת הלבלב, ומופרש לדם בתגובה לעלייה ברמת הסוכר (לדוגמא אחרי ארוחות). האינסולין הוא הורמון המעודד את ריבוי וגדילת התאים, והוא זה המאפשר את מעבר הסוכר מהדם אל תאי הגוף, שם נדרש הסוכר ליצירת אנרגיה לתפקוד התקין של התאים. כך שתפקידו העיקרי של האינסולין הינו ויסות הסוכר הדם.

מה מתרחש בגוף של סוכרתי?

אצל חולי סוכרת קיים חוסר באינסולין או פגם בפעילותו, ותאי הביטא שבלבלב אינם מסוגלים לייצר אינסולין. תרחיש נוסף הוא שהגוף מייצר עודף אינסולין, אבל הגוף מפתח התנגדות להשפעותיו.

במצב שבו אנו סובלים מחוסר באינסולין או מאינסולין לא תקין למעשה לא קיים בגוף האמצעי להחדרת הסוכר לתאים. כתוצאה מכך מצטבר גלוקוז בדם למצב שנקרא היפרגליקמיה.

במצב שנקרא “תנגודת לאינסולין” התמונה שונה: כמות האינסולין שמופרש מתאי הלבלב יכולה להיות תקינה ואף מוגברת, והאינסולין עשוי להיות תקין לחלוטין, אך פעילותו באיברי המטרה (כמו שריר או כבד) לקויה. תנגודת לאינסולין מתחילה לרוב כעשור לפני אבחון הסוכרת. הרמות התקינות של הסוכר באותן 10 שנים נובעות מהפרשה מוגברת של אינסולין.

מהם סוגי הסוכרת?

תסמינים כלליים של סוכרת

  • השתנה תכופה – הכליות מפנות את עודף הגלוקוז מהדם, זה שבמצב רגיל היה אמור להיכנס לתאי הגוף.
  • צמא רב ויובש בפה – ההשתנה התכופה מרוקנת את הגוף מנוזלים. זו הסיבה שהחולים חשים יובש בפה ובגרון.
  • רעב מוגבר וירידה במשקל (למרות אכילה רגילה) –הסוכר שהיה צריך להיכנס לתאים, מופרש בשתן. הגוף לא מקבל קלוריות ודורש עוד פחמימות, שמתפרקות לחד סוכר, אבל מופרש בשתן.
  • עייפות – הסוכר הוא בעצם חומר גלם להפקת אנרגיה. אם אין סוכר – אין אנרגיה. סיבה נוספת לעייפות היא השתנת לילה, הפוגעת באיכות השינה.
  • הפרעות תחושתיות בגפיים – תחושות שונות ומשונות ברגליים בעיקר, כגון “גרביים” ו”כפפות”,למרות שכפות הידיים והרגליים לא עוטות אותן, נימול, תחושה של הירדמות הרגל, מחלות והפרעות בעיקר בגפיים תחתונות, כאבים בכפות הרגליים. כל אלו נגרמים בגלל זרימת דם גרועה.
  • אין-אונות – גם כלי הדם המובילים דם לאיבר המין נפגעים מסוכר גבוה, נסתמים במידה כזו או אחרת, ולא מובילים את כמות הדם הנדרשת לאון הגברי.

בעריכת ד”ר מיכאל ויינפאס, מומחה ברפואת משפחה ורופא סוכרת במכון הסוכרת מכבי השלום ת”א.