logo_header

סוכרת הריון

סוכרת הריון

מהי סוכרת הריון?

סוכרת הריון היא תופעה נפוצה ושכיחה, המהווה מצב זמני, ולוקות בה %01-5 מכלל הנשים ההרות.

סוכרת הריון מסווגת על פי מועד התפתחותה:

סוכרת שאובחנה תוך כדי ההריון לראשונה נקראת "סוכרת הריונית".

סוכרת שאובחנה לפני ההריון (סוג 1 או סוג 2) מכונה "סוכרת טרום הריון".

מה הם הסימנים לסוכרת הריון?

סימנים לסוכרת הריון אינם מורגשים, סוכרת הריונית אינה גורמת לתחושות המוכרות של צימאון, צורך בשתייה מרובה או מתן שתן בכמות גדולה. מאחר והתסמינים לסוכרת הריון בלתי מורגשים, יש לערוך אבחון מסודר.

כיצד מאבחנים סוכרת הריון?

מכיוון שלסוכרת הריון בדרך כלל אין תסמינים, היא מאובחנת על ידי בדיקת דם המתבצעת בין השבוע ה-42 להריון, לשבוע ה-82. במקרים בהם יש גורמי סיכון מסוימים, יתכן שהבדיקה תעשה מוקדם יותר בשליש הראשון להריון.

הבדיקה יכולה להיעשות באחת משתי דרכים. בראשונה, מבצעים מבחן העמסת סוכר (TCG) המהווה בדיקת סקר, כלומר, היא לא מאבחנת סוכרת הריונית אלא "מצביעה" על נשים בסיכון גבוה יותר, שצריכות לעבור את הבדיקה השנייה. במהלך הבדיקה נדרש לשתות כמות של 05 גרם תמיסת סוכר ולבצע בדיקת דם לאחר מכן, כעבור שעה. אין צורך בצום לפני בדיקה זו. אם התוצאה מצביעה על רמות סוכר גבוהות, נדרש לבצע בדיקת העמסת סוכר של שלוש שעות.

אפשרות הבדיקה השנייה היא בדיקת סבילות לגלוקוז (TTGO). בדיקת העמסת סוכר - 001 גרם (OGTT - Oral Glucose Challenge Test). בדיקה זו מתבצעת במידה והתקבלו תוצאות חיוביות במהלך הבדיקה הקודמת (בדיקת סוכר - 05 גרם).

כחלק מהתהליך יש צורך לצום ולבצע בדיקת דם לאחר שעה ושעתיים מרגע שתיית הסוכר. אם אחת מתוצאות הבדיקה מוגברת, זה סימן מעיד לסוכרת הריון.

מה יכול להגדיל את הסבירות להתפתחות סוכרת בזמן הריון?

ישנם מצבים שמהווים גורמי סיכון ומגבירים את האפשרות ללקות בסוכרת הריון, ובהם:

 • סוכרת בקרב בני המשפחה הקרובה
 • סוכרת הריון בהריונות קודמים
 • הפלות בעבר
 • עודף משקל והשמנת יתר
 • לידת עובר גדול יחסית בעבר

הטיפול בסוכרת הריון:

בשלב ראשון, מומלצת דיאטה דלת סוכר (ופעילות גופנית בהתאם ליכולת של האישה ומהלך ההריון). האישה המאובחנת תקבל בד"כ הפנייה לדיאטנית, שתסייע לה בבניית תפריט מותאם אישית.

הרופא או הדיאטנית ימליצו על תוכנית ארוחות ועל לוח הזמנים להתעמל. סוגי פעילויות "בטוחות" לביצוע במהלך ההריון, בהנחה שהאישה עסקה בהם לפני ההריון כוללים:

 •  פילאטיס
 • יוגה
 •  הליכה
 • •שחייה
 •  ריצה
 •  אימוני משקולות

הכל כמובן בהתאם להמלצות איש מקצוע.

 
בזמן הדיאטה, יש צורך במעקב של שבוע עד שבועיים אחרי רמות הסוכר בזמן צום, ושעתיים (או שעה, תלוי בהעדפת הרופא) לאחר ארוחות הבוקר, הצהריים והערב. רמת הסוכר הרצויה היא פחות מ- 59 מ"ג/ד"ל בצום, נמוכה מ- 021 שעתיים לאחר הארוחה ונמוכה מ- 041 שעה לאחר הארוחה.במידה שאין איזון כעבור שבוע עד שבועיים של דיאטה, צריך להתחיל בטיפול תרופתי, לרוב באינסולין.

סוכרת הריונית המאוזנת על־ידי דיאטה בלבד נקראת סוכרת הריונית מסוג A1.

סוכרת הריונית המצריכה טיפול תרופתי לאיזון נקראה סוכרת הריונית מסוג A2.

תפריט לסוכרת הריון:

בד"כ כשמקיימים תפריט סוכרת הריון, חשוב לשים לב במיוחד לצריכת הפחמימות ולגודל המנות ולהימנע מאכילה ושתייה של פריטים מסוימים, כולל אלכוהול, מזון מעובד ועמילנים כמו תפוחי אדמה ואורז לבן.

 
כמות הקלוריות שיש לצרוך בכל יום תלויה במספר גורמים, כמו המשקל ורמת הפעילות הגופנית. נשים בהריון צריכות בדרך כלל להגדיל את צריכת הקלוריות שלהם בכ- 003 קלוריות ליום. הרופאים ממליצים על שלוש ארוחות ושניים עד שלושה חטיפים ביום.

אכילת ארוחות קטנות בתדירות גבוהה יותר יכולה לעזור לאישה לשמור על רמות יציבות של סוכר בדם. בדיקת רמות הסוכר בדם באופן רציף מסייעת לאישה ולרופא להבין מהי תוכנית הארוחות הטובה ביותר לפי שינויי הסוכר בדם.

רופאים ממליצים לנשים בהריון ליטול תוסף ויטמינים בהריון, הכולל חומצה פולית בשליש הראשון, תוסף ברזל וסידן. המטרה היא לסייע לאישה לעמוד בדרישות התזונתיות הגוברות של ויטמינים ומינרלים מסוימים במהלך ההיריון, ולסייע לתינוק להתפתח באופן תקין.

ניגע קצת במרכיבי התזונה העיקריים המומלצים:

פחמימות

פחמימות הן מקור האנרגיה העיקרי של הגוף. פחמימות הן שמעלות את רמת הסוכר בדם. רצוי לפקח בזהירות על כמות הפחמימות שאוכלים.

ניתן לנהל רישום של המנות בכל ארוחה ובכל נשנוש, כך שיהיה אפשר להתאים את הדיאטה הרצויה במידה ורמות הסוכר בדם אינן בטווח הרצוי. עם זאת, אכילת מעט מדי פחמימות עלולה גם היא לגרום לבעיות. זו הסיבה שמעקב טוב ושמירת רשומות הם המפתח לאיזון נכון.

כדאי לנסות לצרוך פחמימות עם כל ארוחה וחטיף ולפזר את הפחמימות לאורך היום. זה יכול לעזור לשמור על רמות יציבות של הסוכר בדם ולהימנע מתנודות.

עמילנים ודגנים מספקים פחמימות לגוף. עדיף לבחור עמילנים עתירי סיבים המיוצרים מדגנים מלאים. לא רק שסוגי הפחמימות הללו מזינים יותר, אלא שהגוף מעכל אותם לאט יותר, תוך מתן תחושת שובע ממושכת יותר. אפשרויות טובות כוללות:

 • לחם מלא ושיבולת שועל
 • אורז חום ופסטה, קינואה, כוסמת
 • דגנים מחיטה מלאה
 • קטניות, כגון שעועית שחורה או שעועית לבנה
 • ירקות עמילניים, כמו תפוחי אדמה ותירס

חלב ויוגורט מספקים גם פחמימות לגוף. יש לספור חלב כחלק מכלל הפחמימות במהלך הארוחה. חלב הוא חלק חשוב בתכנית הארוחות מכיוון שהוא מספק כמות טובה של סידן וחלבון. הסידן חשוב לבריאות העצם. פירות מספקים פחמימות והם חלק מתכולת הפחמימות הכוללת של הארוחה. פירות עשירים בסיבים תזונתיים ומועדפים על פני מיצים או פירות משומרים המכילים סוכר רב ובוודאי עדיפים על מאכלים מתוקים מעובדים. אמנם אין צורך להימנע לחלוטין מממתקים, אך חשוב לצמצם ולעקוב אחר צריכת המזונות הללו מכיוון שהם יכולים להעלות את רמת הסוכר בדם במהירות גבוהה, יותר ממאכלים עתירי סיבים, ופחמימות מורכבות יותר.

ירקות

ירקות מספקים גם הם פחמימות לגוף. כמות הפחמימות יכולה להיות זניחה, כמו שקורה בירקות כמו חסה או ברוקולי, או שהם יכולים להכיל כמות משמעותית של פחמימות, כמו שקורה בירקות עמילניים כמו תפוחי אדמה, תירס ואפונה. חשוב לבדוק את תכולת הפחמימות בירקות כדי לדעת כמה גרם פחמימות אוכלים.

חשוב לצרוך מגוון רחב של ירקות בכדי להשיג את החומרים המזינים הדרושים לאם ולתינוק - שלוש עד חמש מנות ירקות בכל יום.

מנה אחת של ירקות שווה לאחת מאלה:

 • 1 כוס ירקות עליים
 • 2/1 כוס ירקות קצוצים
 • 4/3 כוס מיץ ירקות

כדאי לנסות באופן ספציפי לאכול מגוון ירקות מכיוון שכל צבע מהווה קבוצה ספציפית של חומרים מזינים ונוגדי חמצון.

חלבונים

חלבון הוא מרכיב חיוני בתזונה בריאה. לרוב מקורות החלבון אין פחמימות והם לא יעלו את רמת הסוכר בדם, אך יש להקפיד לבדוק מקורות חלבונים צמחוניים, כמו שעועית וקטניות, שיכולים להכיל פחמימות. רוב הנשים עם סוכרת הריון צריכות שתיים עד שלוש מנות חלבון בכל יום. מנה אחת של חלבון שווה לאחת מאלה:

 • 001 גרם בשר מבושל
 • ביצה אחת
 • 2/1 כוס שעועית
 • 52 גרם אגוזים
 • 2 כפות חמאת אגוזים
 • 2/1 כוס יוגורט יווני

כדי להפחית את צריכת השומן, ניתן לאכול נתחים רזים של בשר ללא עור ושומן גלויים.

שומנים

שומנים אינם מעלים סוכר בדם מכיוון שאין בהם פחמימות. עם זאת, הם מהווים מקור לקלוריות רבות. שומנים בריאים הם חיוניים. אגוזים, זרעים, אבוקדו, שמן זית וקנולה וזרעי פשתן הם רק כמה דוגמאות לשומנים בריאים.

לבריאות הכללית, חשוב להגביל צריכת שומנים רוויים ושומן טרנס, הנמצא בעיקר במזון מעובד.

מה המעקב המומלץ לאישה עם סוכרת במהלך ההריון?

נשים עם סוכרת הריון יהיו בדרך כלל במעקב במסגרת מרפאה להריון בסיכון ומרפאת סוכרת. תדירות הביקורים תיקבע בהתאם לחומרת הסוכרת ומידת האיזון. הצוות הרפואי יצטרך לקבל מידע על רמות הסוכר בדם באופן קבוע למשך תקופת ההריון, כך שנדרש לבדוק את רמות הסוכר מדי יום בבית.

טווח ערכי הסוכר התקין שיש לשאוף אליו ייקבע עם הרופא המטפל, כך שבמידה ורמות הסוכר גבוהות מידי, חובה ליצור קשר מיידית עם המרפאה. נשים הזקוקות לטיפול תרופתי לאיזון הסוכרת יהיו בדרך כלל במעקב צמוד יותר שיכלול גם ביצוע מוניטור של העובר החל משבוע 23-43 בהתאם לשיקול הדעת של הרופא.

נשים שאובחנו עם סוכרת הריון הן בעלות סיכון מוגבר (עד %07) ללקות בסוכרת מבוגרים (סוג 2) בעתיד.

כיצד יכולה סוכרת הריון להשפיע על ההריון?

במהלך ההריון ייתכן שיבצעו בדיקות אולטרסאונד לעיתים קרובות יותר מאשר בהריון רגיל, לפיקוח על גדילת העובר. בדרך כלל, נדרש אף לבצע בדיקה כדי לוודא שקצב הלב של העובר עולה כאשר הוא פעיל. הרופא עשוי גם להמליץ על השראת לידה (זירוז) במידה ואינה מתחילה עד לתאריך היעד המוגדר. הסיבה לכך, שלידה לאחר התאריך שנקבע יכולה להגדיל את הסיכוי לסיבוכים אצל האישה והתינוק במקרים של סוכרת הריונית. אחד החמורים שבהם הוא רעלת הריון הגורמת ליתר לחץ דם ויכולה להיות קטלנית אם לא מטפלים בה במהירות. סוכרת הריון קשורה גם למקרוזומיה, מצב בו העובר גדל מדי. מקרוזומיה קשורה לסיכון גבוה יותר ללידה קיסרית בחירום.

סוכרת הריון יכולה גם לגרום לתינוק לרמה נמוכה מאד של סוכר בדם בלידתו. במקרים קיצוניים יותר של סוכרת הריון שאינה בשליטה עם איזון גרוע, התינוק עלול להיות בסיכון מוגבר ללידת מת.

האם ניתן למנוע סוכרת הריון?

אין דרך למנוע בוודאות סוכרת הריון, אך כן ניתן להפחית את הסיכון לסוכרת הריון באמצעות שמירה על אורח חיים בריא והכנת הגוף להריון. הצעדים הבאים יסייעו למטרה זו, ומומלצים במיוחד לנשים הסובלות מעודף משקל:

 • שיפור התזונה ואכילת אוכל בריא.
 • קביעת שגרת אימונים קבועה.
 • הפחתת משקל.

יש צורך בייעוץ של רופא או דיאטנית כדי להמליץ על הדרך הטובה ביותר לרדת במשקל, שכן אפילו כמה קילוגרמים יכולים לעשות את ההבדל ברמת הסיכון לסוכרת הריון.

 
נשים שאינן פעילות ספורטיבית, עם או ללא עודף משקל, צריכות לשאוף לפעילות גופנית סדירה לפחות שלוש פעמים בשבוע. מומלץ להתאמן באופן מתון לפחות 03 דקות בכל פעם ולאמץ תזונה בריאה המתמקדת בירקות, פירות ודגנים מלאים.

לנשים אשר חוו סוכרת הריון במהלך ההריון הקודם ומתכננות להיכנס שוב להריון, מומלץ להיוועץ על כך עם רופא. הוא יבצע סינון מוקדם כדי לזהות את גורמי הסיכון שיבטיחו הריון בריא יותר.

כמה זמן נמשכת סוכרת הריון?

סוכרת הריון בדרך כלל נעלמת מעצמה לאחר הלידה. הרופא ימשיך לבדוק את רמות הסוכר בדם 6 עד 21 שבועות לאחר הלידה כדי לוודא שהרמות חוזרות לקדמותן. אם רמות הסוכר עדיין גבוהות מהיעדים שנקבעו, ייתכן שמדובר בסוכרת מסוג 2.

גם אם רמת הסוכר בדם חוזרת לשגרה לאחר הלידה, סוכרת הריון מציבה את האישה בסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת מסוג 2 בהמשך. על כן, נדרש להיבדק לפחות אחת ל- 3 שנים כדי לוודא שרמות הסוכר בדם תקינות.

תינוקות לנשים שחוו סוכרת היריון נמצאים גם הם בסיכון גבוה יותר לפתח עודף משקל או סוכרת מסוג 2 במהלך שנות חייהם. מחקרים מראים כי ניתן להפחית סיכון זה על ידי:

 • הנקה
 • התוויית הרגלי אכילה בריאים לילד מגיל צעיר
 • עידוד הילד להיות פעיל גופנית לאורך כל חייו

מאת ד"ר מיכאל ויינפאס, מומחה ברפואת משפחה ורופא סוכרת במכון הסוכרת מכבי השלום ת"א ומאת ליטל סמואל לוי, cS.M דיאטנית קלינית ומנהלת מרקט אקסס בגפן מדיקל.

הצהרת בריאות

מאמר זה מספק מידע כללי ודיונים על בריאות ונושאים קשורים. המידע והתכנים האחרים המסופקים במאמר זה, או בחומרים מקושרים כלשהם, אינם מיועדים ואין לפרשם כייעוץ רפואי, ואינם מהווים תחליף להתייעצות או טיפול רפואי מקצועי. אם יש לך או לאדם אחר חשש רפואי, עליך להתייעץ עם הרופא המטפל שלך או לפנות לטיפול רפואי מקצועי אחר. לעולם אל תתעלם מייעוץ רפואי מקצועי או עיכוב בחיפושו בגלל דבר שקראת במאמר זה או בחומרים מקושרים כלשהם. אם אתה חושב שיש לך מצב חירום רפואי, התקשר מיד לרופא או לשירותי החירום. הדעות וההשקפות המובעות במאמר ובאתר זה אינן קשורות לדעות של אף גורם אקדמי, בית חולים, פרקטיקה רפואית או מוסד אחר.

מאמרים נוספים

חמצת קטוטית (נקראת גם קטואצידוזיס) הינה מקרה פרטני של חמצת מטבולית ומהווה מצב חירום

">

להילחם בחמצת קטוטית (קטואצידוזיס)

חמצת קטוטית (נקראת גם קטואצידוזיס) הינה מקרה פרטני של חמצת מטבולית ומהווה מצב חירום

להמשך קריאה
HbA1c)" data-image="https://geffenmedical.co.il/uploads/image/article/109b0372aa142053102cbe61681f1f7f.jpg" data-description="

למה עושים בדיקת המוגלובין מסוכרר? מהם ערכים תקינים? ומתי ניתן או לא ניתן להסתמך על הבדיקה?

">

כל מה שרציתם לדעת על המוגלובין מסוכרר (HbA1c)

למה עושים בדיקת המוגלובין מסוכרר? מהם ערכים תקינים? ומתי ניתן או לא ניתן להסתמך על הבדיקה?

להמשך קריאה
היפרגליקמיה
מצב שבו רמת הסוכר בדם גבוהה באופן חריג מעל הרמה התקינה.

">

היפרגליקמיה

מצב שבו רמת הסוכר בדם גבוהה באופן חריג מעל הרמה התקינה.

להמשך קריאה