logo_header

בדיקות למעקב אחר סוכרת

בדיקות סוכרת

ישנן בדיקות רפואיות רבות שמומלץ לבצע לאחר האבחון עם סוכרת, במטרה להעריך את יעילות הטיפול וכדי למנוע את הסיבוכים הרבים שעלולים להתלוות לסוכרת.

בדיקות ביתיות לרמות הסוכר בדם

כדי לבחון האם הסוכרת מאוזנת יש לבצע בדיקות עצמאיות יומיומיות לניטור רמות הסוכר בדם. לפי הנחיות המכון לאיכות ברפואה של ההסתדרות הרפואית, לחולי סוכרת ללא מחלות רקע משמעותיות, סוכרת מאוזנת מוגדרת כשרמות הסוכר בדם הן עד 021 יחידות מ"ג (גלוקוז) לדציליטר דם בצום, ועד 081 -061 יחידות עד שעתיים לאחר האוכל.

בדיקת דם להמוגלובין מסוכרר

 
רמת הגלוקוז בדמם של חולי סוכרת משפיעה באופן ישיר על סיבוכים של סוכרת, לרבות מחלות לב וכלי דם, עיוורון ואי ספיקת כליות. המעקב אחר רמת הגלוקוז בדם מבוצע הן ברמה היומיומית על־ידי מדידה עצמית של החולה, ואחת לתקופה ע"י בדיקת המוגלובין מסוכרר c1AbH האומדת את ערכי הסוכר גלוקוז) הממוצעים בשלושה עד ארבעת החודשים שקדמו לבדיקה.

כל כמה זמן מומלץ לבצע את הבדיקה?

בדיקה להמוגלובין מסוכרר מומלצת כל 4-3 חודשים, ואפשר לבצעה דרך רופא המשפחה. ערך מאוזן הוא כשערך ההמוגלובין המסוכרר נמוך מ- %7, אך קביעת יעד ה- c1A מותאם אישית.

לפי הנחיות המכון לאיכות ברפואה בהסתדרות הרפואית, תוצאות גבוהות מ-%7 בבדיקה מעידות על חוסר איזון ברמות הסוכר בדם ומחייבות פנייה לרופא כדי לבחון שינוי במשטר הטיפול התרופתי בסוכרת.

בדיקות דם נוספות

לסוכרתיים מומלץ על ביצוע בדיקות דם לתפקודי כבד, כליות ולרמות הכולסטרול בדם (פרופיל שומנים), כדי לאתר גורמים שמעלים את הסיכון למחלות לב וכלי דם וסיבוכים נוספים.

את בדיקות הדם מומלץ לבצע אחת למספר חודשים, ולכל הפחות אחת לשנה. הנחיות האגודה הישראלית לסוכרת משנת 0102 הנוגעות לסוכרת סוג 2 קוראות לביצוע בדיקה לפרופיל שומנים בדם פעמיים בשנה. הפניה לבדיקות אלה ניתן לקבל אצל רופא משפחה.

מה עושים כשהתוצאות חריגות?

כשתפקודי הכבד לקויים – במקרה של רמה חריגה ביותר מופנה המטופל לרופא מומחה לגסטרואנטרולגיה ומחלות כבד לצורך בירור נוסף.

במקרה של תפקודי כליות לקויים - ממצא שמשיק לממצאים חריגים במיוחד בבדיקה שנתית לחלבון בשתן - נדרשת הפניה לרופא נפרולוג.

באשר לרמות שומנים חריגות, בכל הקשור לרמות הכולסטרול הרע (LDL) בדם – ערכי היעד עבור חולי סוכרת הם עד 07 יחידות מ"ג/ד"ל, ובערכים הגבוהים מ-001 מ"ג/ד"ל.

בקרב חולי סוכרת קיימים גם מצבים של כולסטרול רע (LDL) ברמות תקינות יחד עם עודף שומנים (טריגליצרידים) בדם ורמות נמוכות מדי של כולסטרול טוב (LDH), ובמצבים אלה מומלץ לשקול עם הרופא טיפול בתרופות להעלאת הכולסטרול הטוב והורדת שומנים בדם, וכמו כן לשקול נטילה קבועה של חומצות שומן מסוג אומגה 3 .

בדיקת חלבון בשתן

בדיקה לחלבון בשתן, וליתר דיוק – לחלבון האלבומין בשתן, מבוצעת בשגרת הבדיקות של חולי סוכרת לפחות אחת לשנה במסגרת המעקב השנתי – ומאפשרת אבחון מוקדם לסיבוכים בכליות.

מדידת לחץ דם

לחץ דם גבוה מהווה גורם סיכון לסיבוכים רבים, לרבות מחלות לב וכלי דם ומחלות כליה, שסוכרתיים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מלכתחילה.

לפי הנחיות האגודה הישראלית לסוכרת משנת 0102 הנוגעות לסוכרת סוג 2, על חולי סוכרת לבצע 2-4 מדידות לחץ דם בשנה. נהוג לבצע מדידת לחץ דם גם במסגרת המעקב השנתי במרפאת הסוכרת (הסבר בהמשך).

מה אומרות התוצאות? 

מדידת לחץ דם - ערך היעד בבדיקה הוא לחץ דם נמוך מ- 08/031 מ"מ כספית, למניעת מחלות לב וכלי דם.

 מדידת גובה ומשקל: למניעת השמנה – מומלץ לחולי סוכרת על מדידת משקל לפחות פעם או פעמים בשנה ועל מדידת גובה לפחות אחת לחמש שנים, וחישוב מדד ההשמנה IMB , כשמדד תקין הוא ערך של 81 עד 52 יחידות.

בדיקת עיניים

לחולי סוכרת מומלץ לבצע אחת לשנה בדיקת עיניים אצל רופא עיניים לזיהוי פתולוגיות בקרקעית העין. ברוב המצבים נהוג כי חולי הסוכרת יבצעו את הבדיקה ויביאו את ממצאיה לבדיקת המעקב השנתית במרפאת הסוכרת.

למה מבצעים את הבדיקה? הסיכון המרכזי לפגיעה בראייה בקרב חולי סוכרת נוגע לפגיעה בכלי הדם הקטנים ברשתית העין, מצב הרפואי הקרוי 'רטינופתיה סוכרתית'.

בדיקת כפות רגליים

חולי סוכרת אמורים לבצע באופן שוטף ויומיומי בדיקות לאיתור פצעים בכפות הרגליים.

קטיעות גפיים הם אחד הסיבוכים הקשים יותר של סוכרת, הגורמים לנכות תפקודית קשה לצמיתות. קטיעות גפיים בקרב חולי סוכרת נגרמות לרוב כתוצאה מ'כף רגל סוכרתית' – מצב שבו מתפתחים בכפות רגליהם של חולי סוכרת פצעים שאינם נרפאים כתוצאה ממחלה בכלי הדם ההיקפיים, העלולים להוביל להתפתחות נמק המחייב כריתה.

איחור באבחנה של כף רגל סוכרתית מהווה את אחת הסיבות המרכזיות לקטיעות בקרב חולי סוכרת, מאחר וחולים רבים אינם שמים לב בזמן לקיומם של פצעים, שלפוחיות או פטרת קשה בין האצבעות, ואינם פונים לקבל טיפול מונע קטיעה.

לפי הנחיות האגודה הישראלית לסוכרת משנת 0102 הנוגעות לסוכרת סוג 2, על חולי סוכרת לבצע בדיקה יומיומית לכפות הרגליים, ויש לבצע בדיקת רופא או אחות לפחות פעם או פעמים בשנה, וברגליים בסיכון – אף במעקב תכוף יותר.

 
מעקב תזונתי חולי סוכרת זקוקים למעקב תזונתי לצורך התאמת שינויים תזונתיים שמטרתם שמירה על איזון ומניעת סיבוכים, וההמלצה הכללית קובעת כי יש לבצע מעקב תזונתי לפי הצורך – בהתאם לצורך האישי של המטופל וכן על פי ממצאים שעולים בבדיקות המעקב במרפאות הסוכרת

 

איתור מצבים נפשיים חריגים

במסגרת בדיקות המעקב במרפאות הסוכרת נדרש גם אבחון מצבים של מצוקה נפשית שעשויים להיות שכיחים אצל חולי סוכרת, לרבות דיכאון וחרדה, שניתן להתאים עבורם

טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

כמו כן, לחץ נפשי מהווה גורם סיכון לסוכרת, לפי מחקרים מהשנים האחרונות, ובישראל אף הוכרו בשנים האחרונות אנשים שפיתחו סוכרת על רקע מצבי לחץ כמו שירות צבאי אינטנסיבי – כנכים.

נוירופתיה סוכרתית

סיבוך נוסף בקרב סוכרתיים כולל פגיעה במערכת עצבים, וקרוי בעגה הרפואית 'נוירופתיה סוכרתית', ומתאפיין בתחושות עקצוץ, הירדמות, כאב, חולשה, עיכוב ברפלקסים ואובדן תנועתיות בגפיים. במחקר ישראלי נמצא כי מהתופעה סובלים %4.01 מחולי הסוכרת עם תסמונת מטבולית ו-%5.7 מקרב חולי הסוכרת ללא התסמונת, ואף יש מחקרים מהעולם שאומדים את שכיחות התופעה בכ-%05 מחולי הסוכרת הוותיקים. נוירופתיה סוכרתית מהווה גם גורם סיכון להתפתחות כף רגל סוכרתית.

כיום אין בישראל המלצה רשמית לביצוע בדיקות מעקב תקופתיות לנוירופתיה סוכרתית, ורק במקרה של בעיה - המטופל מופנה לבדיקה נוירולוגית.

טיפולי שיניים

לחולי סוכרת מומלץ לבצע בדיקות מעקב במרפאות השיניים על פי ההמלצות המקובלות בישראל – בדיקת רופא שיניים אחת לחצי שנה הכוללת צילומי נשך לאיתור סימנים מקדימים לעששת וחורים בשיניים וטיפול שיננית אחת לחצי שנה להסרת אבנית.

מחקרים הוכיחו כי טיפול במחלות חניכיים על ידי רופאי שיניים, ובייחוד רופאי שיניים המומחים לטיפול במחלות חניכיים - עשוי לשפר את איזון רמות הסוכר בדם ולמנוע סיבוכי סוכרת.

 

בעריכת ד"ר מיכאל ויינפאס, מומחה ברפואת משפחה ורופא סוכרת במכון הסוכרת מכבי השלום ת"א.

 

 

 

 

מאמרים נוספים

חמצת קטוטית (נקראת גם קטואצידוזיס) הינה מקרה פרטני של חמצת מטבולית ומהווה מצב חירום

">

להילחם בחמצת קטוטית (קטואצידוזיס)

חמצת קטוטית (נקראת גם קטואצידוזיס) הינה מקרה פרטני של חמצת מטבולית ומהווה מצב חירום

להמשך קריאה
HbA1c)" data-image="https://geffenmedical.co.il/uploads/image/article/109b0372aa142053102cbe61681f1f7f.jpg" data-description="

למה עושים בדיקת המוגלובין מסוכרר? מהם ערכים תקינים? ומתי ניתן או לא ניתן להסתמך על הבדיקה?

">

כל מה שרציתם לדעת על המוגלובין מסוכרר (HbA1c)

למה עושים בדיקת המוגלובין מסוכרר? מהם ערכים תקינים? ומתי ניתן או לא ניתן להסתמך על הבדיקה?

להמשך קריאה
הבדל בין סוכרת סוג 1 לסוכרת סוג 2
סוכרת היא המגיפה של המאה ה-21

">

על ההבדלים בין סוכרת סוג 1 לסוכרת סוג 2

סוכרת היא המגיפה של המאה ה-21

להמשך קריאה