logo_header

זוגיות וסוכרת – החיים בשניים

זוגיות וסוכרת – החיים בשניים

מנקודת ראות של הסוכרתי

"עזר כנגדנו"

לא פעם אני שומעת מאנשים: "אני מבקש מבן/בת זוגי להצטרף אלי לשיחה עם הרופא, כי לא הכול אני שומע ולא הכול אני קולט תוך כדי הפגישה". השלב הראשון בהתמודדות עם גילוי הסוכרת הוא למידת מידע חדש ועיבודו. מסתבר שטובים השניים מן האחד, במיוחד כאשר המטופל נמצא במצב רגשי סוער, בחרדה מהאבחון והשלכותיו, ובאי וודאות לגבי משמעות ההתמודדות עם הסוכרת בשגרת חייו הנוכחית.

התמודדות עם שינוי באורח החיים קשורה לדפוסי אינטראקציה, מידת קירבה-מרחק, תקשורת, הדדיות, שוויוניות שנוכחים בדרך כלל בסיפור הזוגי. יש זוגות שמסמנים גבולות ברורים בין "מה ששלי" לבין "מה ששלך". הבחנה זו מיטשטשת בעת גילוי סוכרת, שמחייבת שינוי באורח החיים.

לכולנו ברור שהמקום הכי אישי והכי פרטי שלנו הוא גופנו. הגוף מסמן את הטריטוריה הפנימית והחיצונית שלנו. זו הישות שלנו בעולם, והגוף הפיסי מסמן את גבולות הנוכחות שלנו.

מכאן מקובל על כולנו, שרק היחיד הוא האחראי לגופו ולבריאותו. הרי אי אפשר "בכוח", בכפיה למנוע מהגוף או להוסיף לגוף. אנחנו מאמינים שהשליטה בגופנו היא רק בידינו, וכתוצאה מייחסים למוטיבציה כוחות על.

מסתבר לאורך הזמן, ומתוך מחקרים שונים, שכוח הרצון הוא רכיב אחד במערכת היחסים שלנו עם גופנו. על מנת לחזק את כוח הרצון עלינו להיות מודעים ליכולות ההשפעה של "העזר כנגדנו".

השפעת בן הזוג על הרגלי אכילה

חוקרים ניתחו דפוסי אכילה של למעלה מ 0003 איש שהשתתפו במחקר ארוך טווח במטרה לבחון האם קשרים חברתיים משפיעים על התנהגות אכילה וכיצד? הם בחנו את תפקידם של בני זוג, חברים, אחים ואחיות לאורך 01 שנים. באופן כללי, נמצא שלבני זוג יש את ההשפעה הגדולה ביותר אחד על השני בדפוסי אכילה.

גם חברים חולקים ביניהם דפוסי אכילה מסוימים, במיוחד אלכוהול וחטיפים. מסתבר שקטגוריה "אוכל לא בריא", נוטה להיות בעלת אופי חברתי יותר.

לעומת אוכל שקל לצרוך אותו, נמצא שצריכת אוכל בריא כמו ירקות, פירות, הכי פחות סביר שתהיה בארוחה משותפת, ביחסים חברתיים.

 
לכן יש חשיבות למעורבות ושותפות של בני זוג כשמתחילים שינוי בהרגלי אכילה. זה לא אומר שהם חייבים לאמץ אותם דפוסי אכילה, אבל להיות מודעים לא לפתוח שקית צ'יפס בנוכחותך, או להביא עוגת שוקולד כמחווה מפנקת.

הפיכת שותף לדבר עבירה לבן ברית

אכילה בריאה ופעילות גופנית היא קשה מספיק, אז מה קורה כאשר בן הזוג, כאשר האנשים החשובים ביותר בחיים שלכם מתחילים לחבל הדיאטה שלכם? כאשר משכנעים אותך לא להיות קפדן כל כך, ומידי פעם לחטוא באוכל, או לדלג על הליכה?

לפעמים אלה שאנחנו אוהבים פשוט לא מבינים את החשיבות של ירידה במשקל. הם כנראה חושבים שאתה כבר נראה נהדר אז למה אתה צריך לרדת במשקל? או אולי יקיריכם מקנאים וחוששים שהירידה במשקל שלך עשויה להשפיע על מערכת היחסים שלכם.

לפעמים כל מה שנדרש מהסוכרתי זה לקיים שיחה המסבירה מדוע אתה מנסה לרדת במשקל וכיצד בן הזוג יכול לעזור לך להשיג את המטרה שלך. עוד לא שמעתי על מקרה שבו הסוכרתי מבקש עזרה מאדם קרוב, ולא נענה. אנשים מאוד שמחים לעזור, כאשר אומרים להם בדיוק איך ובמה הם יכולים לעזור.

מעבר לכך, הסוכרתי שנאלץ לעשות שינוי משמעותי באורח חייו: להתחיל לאכול בצורה מדודה, בשעות מסודרות, אוכל בריא, להימנע מפחמימות וסוכרים, וגם להתחיל לצעוד לפחות 3 פעמים בשבוע, זקוק לכך שיראו את מאמציו, יעריכו אותם, ויעודדו אותו להמשיך בדרכו. ברגע שבן הזוג רואה את ההצלחה הוא עשוי להבין טוב יותר, שזה אכן נמצא בראש סדר עדיפויות בשבילך.

|

שניים זה תמיד ביחד...

אבחון סוכרת אצל אחד מבני הזוג הוא גורם לסטרס ואפילו לדיכאון. אז מה עושים כדי לעבוד על מערכת היחסים, לתחזק אותה, ובאותו זמן לסייע לבן/בת הזוג להתמודד טוב יותר עם הסוכרת.
התאמנו בזוג. הדבר יועיל לסוכרתי וגם לבן/בת הזוג שאינם סוכרתיים.
אימון בשניים הוא שמח וכיפי יותר וסביר להניח שתצליחו להתמיד ולהגיע להישגים ביחד. אז למה בשניים?

 • הנאה משותפת - אימון זוגי הוא דרך נפלאה ליצירת קשר טוב יותר עם בן/בת הזוג.
 • התמדה - האימון בשניים יוצר מחויבות הדדית שמובילה להתמדה. מחקרים מוכיחים כי אימון בזוגות מסייע ביצירת התמדה והטמעה של הפעילות הגופנית לאורך זמן בחיינו, בניגוד לאימון שמבצעים לבד.
 • גיוון - אימון בזוגות מאפשר ביצוע תרגילים שונים ומאתגרים יחדיו, כמו למשל תרגילי יציבות, גמישות, חיזוק העצם וחיזוק השרירים.
 • שיפור מצב הרוח - בעת הפעילות הגופנית מופעלים בגופינו מנגנונים הורמונאליים שונים, שחלקם משפיעים על הרגשתנו, וקשורים לשינויים החיוביים המתרחשים בהשפעת הפעילות הגופנית ובהעלאת מצב הרוח.
 • התחלה חדשה - אימון בזוג מאפשר לנו להתנסות בשיטות אימון, בדרכים חדשות ובתרגילים חדשים שלא היינו מבצעים לבד ובכך, תורם לשיפור תחושת הביטחון העצמי ולתחושת ההעצמה העצמית לטווח הרחוק.
 • השגת היעדים - אימון בשניים מסייע לנו בהגעה ליעדים שהצבנו לעצמנו, מסייע להפחתת משקל, להפחתת לחץ דם, להורדת כולסטרול ולשיפור הסיבולת לב ריאה.

התמודדות עם בן זוג סוכרתי

מנקודת ראותו של השותף סוכרת יכולה להיות עומס משמעותי לשאת עבור אלה שאובחנו אבל אין ספק שיש לה גם השפעה משמעותית על בני הזוג השותפים. מנקודת המבט של השותף לסוכרתי, יש מספר פעולות חיוביות שתוכל לנקוט כדי לסייע לשותף/ה שלך:

 • תתעניין בסוכרת של בן הזוג שלך - אבל תן לו / לה להיות בשליטה
  השותף הסוכרתי יעריך מאוד את ההתעניינות בסוכרת שלו. זה יכול להיות מרגיע לדעת שאתה לא עובר את זה לבד. כמו כן, חשוב שבן הזוג שלך מרגיש שאתם ביחד, ועם זאת הוא בשליטה בסוכרת שלו.
   
 • הצע רעיונות - אבל לא לתת פקודות
  כולנו יכולים ליהנות מנקודת מבט שונה בזמנים שונים, כדי לעזור לנו לקבל החלטות. כדאי לוודא שאתה לא יותר מדי מציק או מנדנד. קח זמן כדי לדבר עם השותף שלך, כדי לראות מה עובד הכי טוב עבורו/ה.
   
 • לאפשר זמן לשותף שלך לניהול סוכרת
  לאפשר זמן לשותף שלך לנהל את הסוכרת שלו, נע על גבי רצף בין להבטיח ולדאוג לכך, שיש לו את הזמן לעשות את הבדיקות והזריקות, עד לנקיטת יוזמה, ליצירת זמן לפעילות גופנית הולמת במהלך השבוע.
   
 • להיות מוכן לשינויים במצב רוח
  רמות סוכר גבוהה ונמוכות עשויות לעתים להוביל לעצבנות, בלבול, ולפעמים כעס. זה הוגן לאפשר מרחב תמרון כלשהו למצבי הרוח של בן הזוג שלך. כמובן, אם התנודות נעשות קשות להתמודדות, בן הזוג יכול להיעזר באיש מקצוע.
   
 • לדון בקשיים מיניים
  אם הסוכרת משפיעה על יכולתו של בן הזוג שלך לקיים יחסי מין או ליהנות מהם, זה יכול להיות קשה עבורם להתמודד עם הבעיה. אם שמת לב שבן הזוג שלך נסוג מקיום יחסי מין בתדירות רגילה, זה יכול להיות קשור לסוכרת שלו/ה.
  ישנם טיפולים לבעיות בתפקוד מיני אצל גברים ונשים ויש גם דרכים חלופיות שבהן ניתן להשיג אינטימיות.
   
 • לדון בפתיחות ברגשות שלך
  סוכרת משפיעה ללא ספק על האדם החולה, אך היא משפיעה גם על בן/בת הזוג. שכיח שבן הזוג חש חרדה לבריאות ואיכות החיים של הסוכרתי. בנוסף יתכן שאתם עוברים קשיים בתהליך האבחון ושינויים שנראים מפחידים לאורך הדרך הצפויה.
  יש מספר גורמים אחרים שבהם הסוכרת של בן הזוג שלך יכולה להיות משותפת איתך: שינויים תזונתיים, שינויים בשגרה יומית והצורך להיות המשך התמיכה שלהם.
  כדאי לחלוק את הרגשות שלך עם בן זוגך מעת לעת, כדי שיוכלו לראות איך אתה שותף בסוכרת שלהם. לעתים, אנשים עם סוכרת לא יכולים להבין עד כמה ניכרת השפעת הסוכרת שלהם על אחרים.
   
 • להפוך את הסוכרת להזדמנות זוגית
  השינויים הנדרשים באורח החיים של סוכרתי אמנם בלתי מתפשרים עבורו, אך בפועל הם המתכון לאורח חיים בריא לכולם. האין זה ברור בימינו, ש: שמירה על תזונה בריאה, הורדה במשקל, שמירה על איזון במשקל, פעילות ספורטיבית קבועה, שיגרת הליכה, הם עקרונות מחייבים להגנה על בריאותנו ובעיקר על איכות חיינו.
  במקום להרגיש תחושה של החמצה או הקרבה של הנאות החיים, ראו בגילוי הסוכרת הזדמנות לזוגיות להתמודד ביחד עם אתגרים חדשים ומגוונים. התחילו לצעוד ביחד, לרוץ, לרכב על אופניים, לשחות, לנסות סולמות מאמץ מגוונים, ללכת את "שביל ישראל", לבשל יחד, לחפש בשווקים תחליפים מעניינים שיתאימו לסגנון אכילה חדש בביתכם. כל אתגר של הסוכרתי הופך להיות אתגר זוגי, ועם תמיכה, הנאה, אופטימיות, תוכלו לחגוג ביחד את כל השינויים הנדרשים.
   

כתבה טל שקד מאמנת אישית בתחום הבריאות, סוכרת ואורח חיים 

 

מאמרים נוספים

שמו הרשמי של נגיף הקורונה לפי ארגון הבריאות העולמי  הוא SARS-CoV-2

">

על סוכרת וקורונה

שמו הרשמי של נגיף הקורונה לפי ארגון הבריאות העולמי  הוא SARS-CoV-2

להמשך קריאה
<div dir=בדיקת סוכר ביתית – איך למדוד ולעקוב אחרי רמות הסוכר?
">
מחלת הסוכרת מחייבת לבצע ניטור מתמיד ותכוף של רמות הסוכר בדם בשלבים שונים ביום. זאת במטרה להיות בבקרה מקסימלית על רמות הסוכר, ולהיות באיזון. לשם כך חשוב לבצע בדיקות של רמת הסוכר לאורך היום – לפני הארוחות ולקראת סוף היום. במצבים מסוימים נדרשות בדיקות נוספות אחרי הארוחות כדי לקבוע האם הטיפול באינסולין אפקטיבי.

">

בדיקת סוכר ביתית – איך למדוד ולעקוב אחרי רמות הסוכר?

מחלת הסוכרת מחייבת לבצע ניטור מתמיד ותכוף של רמות הסוכר בדם בשלבים שונים ביום. זאת במטרה להיות בבקרה מקסימלית על רמות הסוכר, ולהיות באיזון. לשם כך חשוב לבצע בדיקות של רמת הסוכר לאורך היום – לפני הארוחות ולקראת סוף היום. במצבים מסוימים נדרשות בדיקות נוספות אחרי הארוחות כדי לקבוע האם הטיפול באינסולין אפקטיבי.

להמשך קריאה
ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות שיעשו לכם סדר בכל המידע הנוגע לסוכרתיים וקורונה.

 

">

לעשות סדר בשמועות: שאלות ותשובות בנושא סוכרת וקורונה

ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות שיעשו לכם סדר בכל המידע הנוגע לסוכרתיים וקורונה.

 

להמשך קריאה
ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות שיעשו לכם סדר בכל המידע הנוגע לסוכרתיים וקורונה.

 

">

לעשות סדר בשמועות: שאלות ותשובות בנושא סוכרת וקורונה

ריכזנו עבורכם שאלות ותשובות שיעשו לכם סדר בכל המידע הנוגע לסוכרתיים וקורונה.

 

להמשך קריאה