תזונה מותאמת אישית לסוכרתיים

האבחון הראשוני של סוכרת מסוג 2 מלווה תמיד בהסבר לפיו אם רוצים להימנע מסיבוכים קשים הקשורים לסוכרת, ממחלות לב, מרגל סוכרתית או מפגיעה בראייה – עלינו לדאוג כי רמות הסוכר שלנו יישארו מאוזנות לאורך זמן. כדי לעמוד ביעד הזה, נדרש בין היתר להסתכל טוב יותר על תוכן הצלחת: לבחור בקפידה מה אוכלים, כמה ומתי.

עד לפני כמה שנים, התבססה התאמת הדיאטה לסוכרתי על פירמידה של מזונות שונים, תוך סיכום כמות החלבונים, הפחמימות והשומנים הנדרשים לכל ארוחה. מאחורי הגישה הזאת, עמדה הנחה לפיה לכל מזון נתון תהיה תמיד אותה השפעה, על רמות הסוכר אצל כל מטופל.

מהפיכת הרפואה המותאמת אישית חוללה שינוי בגישה הזאת: עכשיו, גם התזונה לסוכרתי מתבצעת בהתאמה אישית. בשנים האחרונות השתרשה ההבנה שאנשים שונים מגיבים אחרת למזונות שונים. כך, למשל, אדם אחד יכול לאכול פרוסת לחם מלא ורמת הסוכר שלו כמעט ולא תעלה, בעוד אצל אדם אחר שיאכל את אותה פרוסה תעלה רמת הסוכר באופן משמעותי. התגובה של כל אחד למזונות שונים קשורה בשילוב בין גורמים גנטיים, הרכב החיידקים במעי וגורמים נוספים .

המשמעות היא שכל אחד יקבל את הדיאטה שמותאמת לו לפי הדפוסים שלו, ערכי היעד שלו, המזונות שהוא אוהב או שאינו אוהב – ולפי רמות הסוכר במהלך היום”.

מעקב רציף אחר רמות הסוכר

עד לאחרונה, התבצעה בדיקת רמות הסוכר בדם בעזרת מכשיר הגלוקומטר (מד סוכר): המטופל נאלץ לבצע דקירות מס’ פעמים ביום. אלא שמד הסוכר מספק מדידה בנקודת זמן מסוימת. אין לנו דרך לדעת מה קורה בין מדידות הסוכר והאם רמות הסוכר במגמת עלייה או במגמת ירידה.

מהפכת הרפואה המותאמת אישית הביאה טכנולוגיות חדשות גם לתחום הסוכרת – המאפשרות להציע לכל אדם את הטיפול הנכון והתפריט המתאים. כך, באה לעולם מערכת פריסטייל ליברה 2 המבוססת על טכנולוגית ה-hsalF, המאפשרת לעקוב באופן רציף אחר רמות הסוכר, באמצעות דגימת רמת הסוכר בנוזל הבין תאי בכל דקה ודקה. “מערכת פריסטייל ליברה 2 מורכבת מחיישן המוצמד לזרוע, בפעולה שאינה מלווה בכאב – ומקורא לסריקת החיישן. הסריקה מאפשרת לקורא לקבל את תוצאות מדידת רמת הסוכר לאורך זמן ואת חץ המגמה. החיישן מתעד את הנתונים אחת לרבע שעה והם נשמרים עד שמונה שעות, כלומר: צריך לבצע לפחות סריקה אחת בכל שמונה שעות, כדי לקבל רצף נתונים. הקורא שומר את כל הנתונים למשך שלושה חודשים אך אפשר להוריד אותם למחשב ולצפות בהם בכל זמן שנרצה.

תזונה מותאמת אישית לסוכרתיים
התזונה היא גורם מרכזי במאמץ לשמירה על רמות סוכר מאוזנות בקרב חולי סוכרת וגם במצב של טרום סוכרת. אולם כיום חל שינוי תפיסתי, המאפשר להתאים לכל אחד דיאטה המתאימה לו במדויק, על מנת להביא לתוצאות אופטימליות.

סוכרת מסוג 2 שאינה מאוזנת מוגדרת כסוג של פצצה מתקתקת, כי החולים לא תמיד מרגישים עלייה ברמות הסוכר, אבל לאורך זמן היא יוצרת סיבוכים כמו מחלות לב וכלי דם, בעיות בכליות, בעיניים ועוד. אורח חיים בריא, הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית היא הדרך העיקרית למנוע את הסיבוכים ולשמור על רמות סוכר מאוזנות.

היום אנחנו נמצאים בעידן של תזונה מותאמת אישית, ודיאטה יכולה להיות מותאמת לכל אחד לפי דפוסי האכילה שלו, המטרות המטבוליות וההעדפות האישיות. החידוש בשנים האחרונות הוא בהבנה שאנשים שונים מגיבים אחרת למזונות שונים, אדם אחד יכול לאכול פרוסת לחם ורמת הסוכר שלו לא תעלה, ואדם אחר עם אותם נתונים יכול לאכול את אותה פרוסה ורמת הסוכר שלו תעלה משמעותית. כדי לבנות תפריט שישמור על רמת סוכר מאוזנת, חשוב לזכור שכל אחד מגיב אחרת לסוגי מזון שונים.

כיצד קובעים מהי התזונה הנכונה לכל אדם?

העולם ניסה במשך שנים למצוא כלי יעיל ואפקטיבי שיבדוק את מגמת הסוכר של אנשים לאורך יממה. בעבר היה לנו מד סוכר רגיל – הגלוקומטר, איתו אנשים בודקים מספר פעמים ביום, בד”כ לפני ואחרי ארוחה, בנקודות זמן ספציפיות. בשנים האחרונות הגיעה הטכנולוגיה החכמה לניטור רמת הסוכר. מערכת פריסטייל ליברה 2 לדוגמא מאפשרת לנו לעקוב אחרי רמת הסוכר בעזרת חיישן המוצמד לזרוע, הקורא את רמות הסוכר במשך 24 שעות למשך שבועיים.

בכל פעם שהמטופל רוצה לדעת מה רמת הסוכר, הוא סורק את החיישן ומקבל את תוצאת הבדיקה של רמת הסוכר. המידע מאפשר ללמוד כיצד אנחנו מגיבים למזונות שונים, ולקבל החלטות טיפוליות – למשל כמה אינסולין צריך להזריק אחרי ארוחה מסוימת, האם כדאי לצאת לספורט, האם אפשר לצרוך פחמימות ועוד.

המטופלים מונחים לעקוב ולתעד את האכילה שלהם, והצוות הרפואי יכול לעקוב אחרי הנתונים שמוצגים בצורה גרפית ולקבוע תפריט מותאם אישית. ישנם מטופלים הקוראים למכשיר בשם ‘השוטר שלי’- כשהסוכר גבוה, לדוגמא, הם יודעים שכדאי להתאמן, או לא לאכול פחמימות, והדבר גורם להם לקבל החלטות מושכלות בהתאם.

בעריכת ד”ר מיכאל ויינפאס, מומחה ברפואת משפחה ורופא סוכרת במכון הסוכרת מכבי השלום ת”א

חוות דעת

מהי חוויתך באתר החדש שלנו?