סיפורה של סופי – סוכרתית סוג 1 מגיל 7

הכירו את סופי ורדי, סוכרתית סוג 1 (מגיל 7), מתגוררת במודיעין ואם ל-2 ילדים. סופי משתמשת באופן קבוע במערכת פריסטייל ליברה לניטור רמות הסוכר שלה והחליטה שהיא רוצה לשתף איתנו את הסיפור שלה על חייה כסוכרתית, האתגרים בדרך וכיצד היא מנסה להתמודד עם הסוכרת ולאזן אותה.

סופי החלה להשתמש במערכת פריסטייל ליברה לפני יותר משנה ולפני כן ניטרה את רמות הסוכר שלה עם מערכות נוספות.

כשנשאלה למה דווקא בחרה במערכת פריסטייל ליברה, ענתה:

הייתי מודדת סוכר מגיל 7 ועד לפני שנה באמצעות מד סוכר המצריך דקירת אצבע. זה היה מאוד לא נוח עבורי מעבר לכך שלא נעים לבצע את זה ליד אנשים. כשהתחלתי להשתמש במערכת פריסטייל ליברה הבנתי כמה פשוט ונוח יכול להיות המעקב אחר רמות הסוכר שלי”. מדובר בחיישן קטן שנצמד לזרוע בקלות והוא מתממשק לסמארטפון וכך מעביר את הנתונים למספר אפליקציות שהופכות את השימוש לנוח ופשוט. “העובדה שאני יכולה לצפות ברמות הסוכר שלי בכל עת ובקלות באמצעות הסמארטפון שלי, חוסכת לי זמן רב בין כל עיסוקיי כאמא וכמעצבת פרחים. אני מעצבת פרחים להרבה אירועים וצריכה להספיק את כל ההכנות אליהם, אז זה נוח שבשנייה אחת ניתן לבדוק את רמות הסוכר שלי ולשים לב היכן אני עומדת

ניתן אף לצפות בגרפים השונים ולשתף מרחוק את המרפאה או את החברים הקרובים שלי בנתונים אלו בזמן אמת, וכך כאשר מגיעים לביקור במרפאה – כל הנתונים על הסוכרת שלי כבר אצלם. סופי המשיכה וסיפרה כי היא “שמחה מההתקדמות הטכנולוגית שחלה בטיפול בסוכרת, כך שהפתרונות שקיימים היום הקלו עליי ועל ההתנהלות היומיומית שלי.

מה היה מצב איזון הסוכרת שלך מאז ועד היום?

מגיל קטן אני משתמשת בתרופות ובאינסולין בכדי לשמור על רמות הסוכר שלי בטווח התקין. בעבר זה היה קשה יותר בהיעדר טכנולוגיות מתקדמות כמו שיש היום. גם היה לי קשה יותר לשמור על רמות הסוכר שלי מאוזנות כשהייתי ילדה בבית הספר והיו המון חטיפים ודברים מתוקים מסביב. אבל עם הזמן לומדים את כל הדברים הקטנים שעושים את ההבדל ועוזרים לאזן את רמות הסוכר. אני גם משתדלת לאכול בריא ובעזרת חיישן פריסטייל ליברה הבנתי איך הגוף שלי מגיב לסוגים שונים של מאכלים. בכך שיפרתי את היכולת שלי לדעת ולחזות כיצד רמות הסוכר שלי יתנהגו לאחר אכילה של תפוח, לחם או אחרי כל פעילות, אפילו שינה – וזה פשוט מדהים! כיום ה- A1c (המוגלובין מסוכרר) שלי עומד סביב ה- 7%, אבל זה לא תמיד מספיק. הנתון הזה, נחשב קצה הגבול המאוזן, אך הוא ממחיש עד כמה הסוכרת דומיננטית אצלי וכמובן שעדיין יש לי חריגות מערכי הסוכר הרצויים. כאשר חריגות אלה מתרחשות, אני יכולה להיות מודעת אליהן בזכות הפריסטייל ליברה ולפעול על מנת לאזן אותן ככל האפשר.

איך מגיבה הסביבה הקרובה שלך לסוכרת?

במקרים בהם אנשים שלא מכירים אותי רואים את החיישן על הזרוע שלי אז הם מתעניינים לפעמים ושואלים “מה זה המכשיר הזה ומה הוא עושה”. אז אני מסבירה שהחיישן הקטן הזה הוא מה שעוזר לי לחיות עם הסוכרת ושלולא ניטור הסוכר בכל דקה – לא הייתי יכולה לאזן את הסוכרת שלי בצורה אופטימלית. לעיתים כשאנשים אחרים פוגשים אותי וגם להם יש חיישן על הזרוע – זה מקרב ויוצר נושא שיחה, כי אני מבינה שיש עוד מישהו שיודע בדיוק כמוני מה זה אומר להיות סוכרתית

האם נתקלת בקשיים במהלך חייך בעקבות הסוכרת?

יש הרבה קשיים בלחיות עם סוכרת, אפילו בפעולות הבסיסיות ביותר. לפעמים אני מרגישה חולשה וכאבים כשרמות הסוכר שלי חורגות מהערכים התקינים. צריך משמעת עצמית חזקה ותמיד להיות עם היד על הדופק בכל רגע נתון. היו גם פעמים שהייתי קמה בבוקר עם היפוגליקמיה בגלל נטילת האינסולין וזו הרגשה לא נעימה בכלל. כיום אני יודעת להסתדר טוב יותר עם הדברים. יש לי מודעות גבוהה יותר וגם באמצעות חיישן הפריסטייל ליברה אני דואגת להיות במעקב ולמנוע מקרים כאלו, כשאני רואה שיש עלייה או ירידה חדה ברמות הסוכר. כך אני יכולה לתת מענה מהיר בזמן אמת ולמנוע מתופעות הסוכרת לקרות.

האם יש לך טיפים לסוכרתיים אחרים?

כן, להבין שזה לא קסם לאזן את הסוכרת. זו מטרה ריאלית, אבל שצריך להשקיע בשבילה. אי אפשר להזניח את אורח החיים ומצד שני להתלונן למה הסוכרת לא מאוזנת. חייבים תמיד לשמור על להיות פעילים ועל תזונה נכונה – וחשוב להיעזר בניטור סוכר רציף. לא לדעת מה רמות הסוכר שלך בכל רגע נתון, זה כמו להמשיך להיאבק בסוכרת בצורה עיוורת. אין תחליף טוב יותר ממערכת פריסטייל ליברה לכך, ובעזרתה ניתן להבין את ההתנהגות של רמות הסוכר בצורה טובה יותר ולהיות קשוב לגוף שלך, כי לא תמיד מרגישים כשחורגים מטווח המטרה.

זה הסוד, ואם תלכו גם בדרך הזו ולא תזניחו את הטיפול בסוכרת – תוכלו להיות מאוזנים יותר מתמיד!

מערכת פריסטייל ליברה כלולה בסל התרופות עבור סוכרתיים סוג 1, סוכרתיים סוג 2 המטופלים בזריקות אינסולין מרובות יומיות (MDI) או במשאבת אינסולין, וסוכרתיות היריון המזריקות אינסולין. בקופת חולים מאוחדת, כלל הנשים ההריוניות אשר מאובחנות עם סוכרת הריון זכאיות למערכת.

לכן, שאלו עוד היום את רופא הסוכרת שלכם על זכאותכם למערכת זו!

צילום: Ingrid Muller Photography