סיפור ההצלחה של דוד- בעזרת טיפול מרחוק בסוכרת

טיפול מרחוק בסוכרת – סיפור הצלחה מפי עדינה בכר, דיאטנית קלינית במרכז הרפואי DMC

טיפול מרחוק הוא מאתגר, אבל הוא יכול לחצות גבולות בין מדינות וזו הסיבה שאני אוהבת את העבודה שלי ומאוהבת במרכז שבו אני עובדת, מרכז DMC .

המרכז הרפואי DMC הינו מרכז רפואי פרטי לטיפול בסוכרת בו ניתן למצוא רופאים מומחים המטפלים בסוכרת, בהשמנה ובהפרעות אנדוקרינולוגיות (הפרעות הקשורות להורמונים ולבלוטות המפרישות אותן). כולם עובדים יחד כצוות במטרה לאזן ולשפר את הבריאות ואיכות החיים של המטופל.

אז על מה אני מדברת ולמה אני כל כך מתלהבת?

תכירו את מערכת פריסטייל ליברה, מערכת המאפשרת למדוד בדיוק רב את רמות הסוכר באמצעות סריקת חיישן וללא דקירות[1]. נתוני רמות הסוכר מועברים ומוצגים, בין היתר, גם באפליקציה הנקראת FreeStyle LibreLink  אשר מקושרת ל- LibreView – תוכנת ענן לניהול נתוני הסוכרת. התוכנה מאפשרת לצפות בנתונים ולשתף את המידע עם הצוות המטפל (רופא/דיאטנית/אחות), אפילו מבלי להגיע לביקור במרפאה.

ולסיפור עצמו – דוד בן 79 שגר בחו”ל ונתקע בארץ בגלל הקורונה הגיע לקבל ייעוץ רפואי אצל אחד מהמומחים המובילים בתחום הסוכרת במרכז הרפואי שלנו. רמת ה-A1c בדמו הייתה כ- 11.7 (המוגלובין מסוכרר, המצביע על רמות סוכר ממוצעות בדם במשך שלושת החודשים האחרונים), משמע רמות סוכר נעות בין 240 ל- 350 מ”ג/דצ”ל. הוא טופל באינסולין ובגלוקופאז’ בהמלצת הרופא, התחבר למד סוכר רציף בטכנולוגיית פלאש הנקרא פריסטייל ליברה והצוות המטפל חיבר אותו למרפאה שלנו מרחוק דרך תוכנת הענן LibreView.

המטופל הופנה אלי לייעוץ וליווי תזונתי. כעבור מספר ימים המטופל חזר למקום מגוריו בחו”ל. באמצעות המערכת (ולאחר שהמטופל נתן את אישורו) הרופא ואני היינו מסוגלים לעקוב אחר רמות הסוכר שלו מרחוק ולראות בצורה מושלמת ומדהימה את כל הנתונים בדו”חות מאורגנים.

אז מה בעצם ראיתי? בגרף העליון בתמונה ניתן לראות את הזמן בטווח המטרה (Time in Range-TIR)- מושג חדש בטיפול בסוכרת שנותן לנו מידע על אחוז הזמן שהמטופל נמצא בטווח היעד שלו ומלמד גם על התנודתיות של רמות הסוכר. מחקרים מצאו קשר בין תנודתיות ברמות הסוכר לעלייה בסיכון לסיבוכים (ככל שיש יותר תנודות, הסיכון לסיבוכים עולה). אני יכולה לראות שב-95% מהיממה המטופל שלנו נמצא בערכי סוכר תקינים (היעד שהוגדר במערכת הוא בין 70 ל- 180 מ”ג/דצ”ל) וזה נתון מדהים משום שהשאיפה בטיפול בסוכרת היא להיות מעל 70% מהזמן בטווח המטרה.

בגרף האמצעי אני רואה את הממוצע של כל המדידות שלו על פני היממה – הגרף נראה ישר כמעט, כלומר אין שעות ביום בהן הסוכר קופץ (או יורד) והמערכת משכללת את כל המדידות ומעריכה את רמת ה-A1c כ- 5.4 (תקינה לחלוטין)! זוכרים בכמה התחלנו?

המטופל יכול לסמן ולדווח דרך האפליקציה על הארוחות שלו וכך אני אדע לנטר אילו מאכלים מעלים לו את רמות הסוכר ולהמליץ לו על אלטרנטיבות אחרות שלא יגרמו לעליית הסוכר.

כבר בשבוע הראשון זיהינו בעזרת המערכת כי למטופל יש נטייה לירידת רמות הסוכר לערכים נמוכים מדי, הרופא המטפל מהמרכז הרפואי שלנו, יחד עם הרופאה שלו בחו”ל החליטו להורידו לו את הטיפול באינסולין, כך שהוא חופשי מזריקות ומאוזן להפליא

.

אם יש לכם אדם שיקר לליבכם ויש לו סוכרת ואפילו טרום סוכרת אתם חייבים לשתף אותו במידע החשוב הזה.

חיבור לפריסטייל ליברה ושיתוף הנתונים מרחוק באמצעות LibreView מאפשר לשקף לכם ולי איך מאכלים שונים משפיעים על רמות הסוכר שלכם, מה מומלץ לכם אישית לאכול, כיצד להתאים את הטיפול התרופתי במטרה להגיע לאיזון טוב יותר ומה קורה לרמות הסוכר שלכם גם בשעות שלא מדדתם (ובלבד שסרקתם עם הקורא אחת ל- 8 שעות).

יחד נוכל להגיע ליעדי המטרה ולנהל את הסוכרת בצורה מיטבית.

*בדיקת סוכר באמצעות דקירת האצבע במד סוכר נדרשת בזמנים של שינויים מהירים ברמות הסוכר, כאשר רמות הסוכר בנוזל הבין תאי עלולות לא לשקף בצורה מדויקת את רמת הסוכר בדם או במצב של היפוגליקמיה/ היפוגליקמיה צפויה, המדווחת על ידי המערכת, או כאשר הסימפטומים אינם תואמים את קריאת המערכת.

נכתב על ידי עדינה בכר, דיאטנית סוכרת ותזונה קטוגנית