logo_header

חג פסח מאוזן 

חג הפסח יכול להוות אתגר תזונתי ייחודי בעיקר לסוכרתיים בשל תחליפי החמץ השונים, אשר ברוב המקרים עתירי פחמימות. בחגים קל לנו להיסחף ולהפר את הרגלי התזונה הנכונים, מה שעלול להשליך על רמות הסוכר ועל איזון הסוכרת. בעזרת תכנון נכון של ארוחות החג ושמירה על פעילות גופנית יומיומית, תוכלו לצלוח את החג בשלום ולשמור על רמות סוכר מאוזנות.

מאחר שמזונות המוגדרים כחמץ אינם מוגשים בפסח, אנשים רבים מסתמכים יותר על תחליפים כדוגמת לחמניות מקמח תירס, מצה או תפו"א ובכלל, על פחמימות שונות כמו אורז או תפו"א כתוספת לארוחות במהלך החג. מאכלים אלו עלולים להשפיע על סוכרתיים ולעלות את רמות הסוכר שלהם בדם.

הכנו עבורכם רשימת טיפים שיכולים לסייע לכם לעבור את חג הפסח מאוזנים מבחינת הסוכר ויציבים במשקל:

טיפים כלליים:

 • אל תגיעו לארוחת החג מורעבים. מומלץ לאכול ארוחת צהריים מאוחרת כדי להיות בשליטה טובה יותר מול כל הפיתויים הטעימים שיוגשו בסעודה.
 • הקפידו על שתייה מרובה של מים או משקה ללא סוכר.
 • מבין סוגי היינות, בחרו ביין אדום יבש או חצי יבש המכילים כ- 2 גרם פחמימות לכוס (את הכמות הזו חלקו לארבע כוסות קטנות).
 • בכל ארוחה במהלך החג הקפידו לשלב ירקות (סלטים, ירקות קלויים ומבושלים, פשטידות ירקות, מרקים) וחלבונים (ביצים, תבשילי עוף, הודו, בקר, דגים וטופו). הירקות והחלבונים אינם גורמים לקפיצות ברמות הסוכר בדם ומשרים תחושת שובע מתמשכת. גם אם אתם מתארחים תדאגו להציע להביא ממנות אלו.
אם אתם מתארחים בחג, אל תתביישו לשאול את המארחים מבעוד מועד על תפריט הארוחה. מידע זה יסייע לכם לתכנן את ארוחתכם בחוכמה. היום כבר נהוג שכל אורח מביא מנה לסעודה, אז התנדבו להביא את המנה שתאזן את התפריט, למענכם ולמען כל האורחים האחרים.

הקפדה על גודל המנה

ארוחות הפסח, ובמיוחד הארוחה בליל הסדר, יכולות להוות אתגר לסוכרתיים כיוון שיש נטייה לאכול בהן יותר מהרגיל, מה שעלול להשפיע על רמות הסוכר ואיזון הסוכרת. הקפידו על גודל המנות ועל איזון בין פינוקים מזדמנים לבין מאכלים בריאים יותר.

ארבע כוסות

 
פסח הוא החג היחיד, בו שתייה של ארבע כוסות יין או מיץ ענבים מתוק, נחשבת כמצווה. מנת היין המומלצת ליום לסוכרתיים היא עד שתי כוסות לגברים ועד כוס אחת לנשים. חשוב לזכור, שכל כוסית מיץ ענבים עשירה מאוד בסוכרים פשוטים, הנספגים במהירות בדם ומזניקים את רמות הסוכר. לכן, הגישו את היין בכוסות קטנות ובמהלך שאר הארוחה שתו רק מים או סודה.

תכולת הפחמימות של מיצי הענבים השונים אינה זהה, והם עשויים אפילו להשתנות משנה לשנה. הפחמימות עשויות לנוע בין 27 ל-73 גרם לכוס. לכן, העדיפו יין כאמור.

זהירות עם המצות

אכילת מצה בפסח היא מצווה. חצי מצה מרובעת שוות ערך לפרוסת לחם, אולם פחות משביעה. בנוסף מאחר ששטחה של המצה גדול יותר, אנו נוטים למרוח עליה בנדיבות ממרחים שונים: ריבה, חרוסת, ממרח תמרים. מבלי להרגיש, תצרכו קלוריות ופחמימות מיותרות. מצה "קלה" או מצה מקמח מלא מכילות כ-32 גרם פחמימות, מצה רגילה מכילה כ-62 גרם פחמימות. ההבדל הוא שולי. לכן, הכינו מצה דלת פחמימות (ראו מתכון).

דעו כמה פחמימות וקלוריות אתם צורכים

גופנו מפרק פחמימות לסוכר. לפחמימות יש השפעה מכרעת על רמות הסוכר בדם. לכן, חשוב לעקוב אחר כמות הפחמימות שאתם אוכלים. לצורך כך, הכנו עבורכם רשימה של מאכלים נפוצים בארוחות החג וכמות הקלוריות והפחמימות הממוצע הקיים בהן:

 • מצה רגילה: 140 קק"ל, 32 גרם פחמימות ליחידה.
 • מצה קלה: 100 קק"ל, 20 גרם פחמימות ליחידה.
 • חרוסת: כ-50 קק"ל ו-5-8 גרם פחמימות לכף.
 • מרור: אפשר לאכול חופשי, ללא הגבלה.
 • 1/2 ביצה: 40 קק"ל, ללא פחמימות.
 • תפוח-אדמה אפוי בינוני: 100 קק"ל, 20 גרם פחמימות.
 • 2 כופתאות ומרק: 220 קק"ל. 15 גרם פחמימות למנה.
 • עוגית קוקוס/בוטנים: 100 קק"ל ליחידה, עתירות שומן. כ-18 גרם פחמימות ליחידה.
 • כוסית מיץ ענבים: 80 קק"ל, 20 גרם פחמימות.
 • פרוסת עוגה של פסח: לפחות 250 קק"ל (בפרוסה דקה), 30-40 גרם פחמימות.
 • מנת גפילטע פיש: 100-150 קק"ל, דל פחמימות אם לא מוסיפים סוכר.

המפתח הוא מתינות

במפגשים משפחתיים מוגשים הרבה קינוחים מפתים, עתירי קלוריות. גם כאן, המפתח הוא מתינות, בדקו את המנות המוגשות וחשבו כיצד הן יכולות להשפיע על רמות הסוכר שלכם. השתדלו לצמצם אכילת פינוקים מתוקים לכמות קטנה ככל האפשר והקפידו לוודא שאתם מאזנים זאת יחד עם אכילת מנות וחטיפים בריאים יותר. למשל אגוזים ושקדים מכילים יחסית מעט פחמימות ועשירים בשומן ובסיבים תזונתיים שמשפיעים לטובה על רמות הסוכר (לא אצל כולם ותלוי בכמות הנאכלת).

פעילות גופנית בכל ימי החג

חשוב לזכור להישאר פעילים בכל ימי החג, מכיוון שהדבר יעזור לכם לאזן את רמות הסוכר בדם. מספר שעות לפני ארוחת החג מומלץ לעשות פעילות גופנית. היא מסייעת לירידה ברמות הסוכר בדם שנמשכת מספר שעות לאחר הפעילות.

ומה בקשר לסוכרתיים שנוטלים אינסולין?

 
סוכרתיים המטופלים באינסולין או מחוברים למשאבה לניהול הסוכרת צריכים להקפיד לא להפריז בשתיית אלכוהול ולא לשתות אותו על קיבה ריקה למניעה של ירידה חדה ברמות הסוכר בדם (היפוגליקמיה). מומלץ אף לבדוק את רמת הסוכר בדם לפני השינה ולתקן לפי הצורך, על מנת למנוע ממצב זה להתרחש במשך הלילה. בנוסף, על מנת לשמור על איזון, ניתן לתת בולוס (תוספת אינסולין קצר) לפני אכילת פחמימות בארוחה ולא לדחות את זאת לסוף הערב.

וודאו שאתם מאוזנים!

קיימת חשיבות גדולה לביצוע מעקב רציף אחר רמות הסוכר בדם עבור כל סוכרתי, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בחג ארוך שמביא איתו המון פיתויים וגורם לשינוי בתפריט היומי שלכם. ניתן להסתייע לצורך כך במערכת פריסטייל ליברה המאפשרת ניטור רציף אחר רמות הסוכר ומסייעת להבין בצורה טובה יותר כיצד הסוכר מושפע לאחר כל ארוחה. כך ניתן יהיה להיות עם היד על הדופק ולשים לב למצבים חריגים ברמות הסוכר ולמנוע סיבוכים אפשריים. לאנשים שאינם מזריקים אינסולין מספר פעמים ביום, חיבור לניטור רציף אפילו לשבועיים בלבד יכול לסייע מאוד בלמידה על תגובות אישיות של רמות הסוכר למאכלים וגם על אורח החיים והקשר שלו לרמות הסוכר.

לסיכום, חשוב להיות מודעים לתפריט שלכם במהלך החג ולהתמקד במאכלים בעלי ערכים תזונתיים טובים לעומת כאלו שעלולים להעלות לכם את רמות הסוכר בדם ולהוציא אתכם מאיזון. בכל מקרה, יש להיעזר בדיאטנית או באיש צוות רפואי על מנת להיערך בצורה הולמת לתפריט חלופי במהלך החג. חשוב לציין, כי גם לאורח חיים בריא, הכולל פעילות גופנית, שינה טובה ואכילה מסודרת יש משמעות רבה לאיזון רמות הסוכר בדם. לכן, הקפיד על האוכל בצלחת ושמרו במקביל על אורח חיים בריא!

והמלצה אחרונה לסיום – פרגנו לעצמכם ארוחת חג מהנה אך שפויה ותאכלו במידה נכונה. זה בסדר לחרוג מעט מהרגיל בארוחת החג, אך חשוב לחזור למסלול התזונה שלכם במהלך שאר הימים ולא ליפול לפיתויים. זו הדרך היחידה לעבור בשלום את הפסח בריאים ומאוזנים.

אז נאחל שבפסח הזה נהיה כולנו חכמים ונעשה בחירות נכונות במזון ובמשקאות בכדי לצלוח את החג עם סוכרת מאוזנת.

מאת: עדינה בכר, דיאטנית קלינית במרכז הרפואי CMD.

מאמרים נוספים

בכתבה הבאה נעשה לכם סדר באיזו צורה עדיף לאכול מהפירות היבשים וממה מומלץ להימנע.

">

פירות יבשים - האם מומלץ לסוכרתיים?

בכתבה הבאה נעשה לכם סדר באיזו צורה עדיף לאכול מהפירות היבשים וממה מומלץ להימנע.

להמשך קריאה
קיץ לוהט ובטוח למטופלים באינסולין
לאחר שנה ארוכה שבה התמודדנו עם מגפת הקורונה ועם מצב ביטחוני לא פשוט, סוף סוף הגיעה עונת הקיץ

">

קיץ לוהט ובטוח למטופלים באינסולין

לאחר שנה ארוכה שבה התמודדנו עם מגפת הקורונה ועם מצב ביטחוני לא פשוט, סוף סוף הגיעה עונת הקיץ

להמשך קריאה
 הטיפים הבאים יכולים לסייע לכם לעבור את תקופת החגים שמחים, מאוזנים מבחינת רמות הסוכר ויציבים במשקל

">

5 טיפים שיעזרו לכם לעבור את חגי תשרי בצורה מאוזנת ובריאה

 הטיפים הבאים יכולים לסייע לכם לעבור את תקופת החגים שמחים, מאוזנים מבחינת רמות הסוכר ויציבים במשקל

להמשך קריאה