מוצרי חלב – בעד ונגד

לאורך שנים נחשבו מוצרי החלב למזון חיוני, בעל חשיבות רבה בתזונת מבוגרים וילדים. בשנים האחרונות אנו עדים ל”קולות” אחרים – היוצאים נגד מוצרי החלב, וטוענים שעשויה להיות לו השפעה השלילית על הבריאות.

הכתבה הבא תציג את השמועות והטענות הרווחות כיום – יחד עם כל ההסבר והאמת מאחוריהן.

לפי קשת המזון החדשה של משרד הבריאות (מה שמחליף את פירמידת המזון הוותיקה), בהקשר של חלב ומוצריו, מומלץ לשלב מוצרי חלב (או תחליפיו) לפחות פעם ביום כחלק מתזונה מגוונת ומאוזנת. אמונתנו היא כי “איש הישר בעיניו יעשה” וכשם שאין דיאטה אחת המתאימה לכלל האנשים, כך גם בתחום החלב ומוצריו – אין המלצה אחידה לכולם לגבי כמה לצרוך, מה לצרוך ומתי. בכל מקרה חשוב שנזכור כי כאשר מזון זה או אחר נצרך במתינות וכחלק מתזונה מגוונת ומאוזנת לא עלול להיווצר כל נזק בריאותי.

“חלב ומוצריו מהווים מקור חשוב לסידן בתפריט וחיוניים לבריאות העצם”

נגד: קיימת טענה כי הזרחן הקיים בחלב מפריע לספיגת הסידן.

בעד: הזרחן הקיים במוצרי החלב יכול להפריע לספיגה של עד 10% מתכולת הסידן בלבד. גבינות קשות כדוגמת גבינה צהובה מכילות כמות משמעותית של סידן (עד 1000 מ”ג ל- 100 גרם) ולכן איך שלא נסתכל על זה כמות הסידן הזמינה לספיגה תהיה גבוהה. נתונים מראים כי אחוז ספיגת הסידן ממוצרי חלב הוא כ- 23% מכמותו במוצר. ספיגת הסידן מקטניות, מטחינה ומאגוזים למיניהם עומדת על כ- 22%, שיעור ספיגת הסידן הגבוה ביותר, 50%-60% , הוא דווקא מירקות ירוקים כמו כרוב לסוגיו, עלי רוקט, ברוקולי ובמיה אך שימו לב כי למרות אחוז הספיגה הגבוה כמות הסידן במאכלים אלו אינה גבוהה במיוחד. במחקרים נמצאה השפעה חיובית של צריכת מוצרי חלב על תכולת המינרלים בעצם וצפיפותם, וכן על מינרליזציה של העצם בקרב ילדים. מעבר למניעת אוסטיאופורוזיס בגיל המבוגר, יש לצריכה מתאימה של סידן ממוצרי חלב השפעה מיטיבה על השגת שיא מסת עצם ומניעת שברים גם בגיל הצעיר.

“חלב ומוצריו מהווים מקור טוב לחלבון בתזונה”

נגד: עודף חלבון מן החי גורם לאיבוד מוגבר של סידן בשתן. בצריכת חלבון מן הצומח לא קיים איבוד סידן דרך השתן. מסיבה זו ולאור ההמלצות התזונתיות החדשות של משרד הבריאות לפיהן מומלץ לאכול קטניות על בסיס יומי, מומלץ לשלב בתזונה גם קטניות שונות (אפונה, עדשים, שעועית, חומוס, פול, סויה, טופו ועוד) אשר מהוות מרכיב מרכזי לחלבון מן הצומח, לצד צריכה מתונה של מוצרי חלב.

בעד: המקור העיקרי לחלבון מהטבע הוא הקטניות. בואו נודה באמת, גם אם ננסה לשדל את ילדינו לאכול בכל יום כוס קטניות (לאחר בישול) על מנת שיקבלו כמות חלבון ראויה אשר תחליף את המנה הבשרית/החלבית, לא בטוח שהם ישתפו פעולה בעניין (כן חשוב לחשוף ולהנגיש את הקטניות לכל המשפחה ולהתנסות במתכונים חדשים). חלק מהמבוגרים, כמו גם חלק מהילדים גם לא אוכלים מנה בשרית או דג על בסיס יומי.

ניתן כמובן לאכול ביצים כמקור לחלבון אך חשוב לדעת כי ביצה אחת מכילה כ-1/3 מכמות החלבון שיש ב-100 גרם מנה בשרית. מסיבה זו ובגלל זמינות מוצרי החלב, והזמינות הביולוגית של חלבון החלב אשר מכיל את כל חומצות האמינו ונספג בגוף בצורה טובה, גם הם יכולים להוות מקור לחלבון בתפריט. צריכת חלבון מספקת חשובה לבניית תאים שונים בגוף, לשיער, לציפורניים, לתפקוד מערכת החיסון ועוד

“בחלב קיימים חומרים מזיקים כמו אנטיביוטיקה והורמונים שונים”

נגד: אין סיבה שנכניס לגופינו חומרים מזיקים אלה.

האמת בקשר להורמונים:
ניקח לדוגמא את הורמון הפרוגסטרון עליו נאמר שהוא מצוי בכמויות גבוהות ומסוכנות בחלב ובמוצריו. מנתונים של שנים ארוכות ובדיקות יסודיות נמצא כי רמת הורמון זה בחלב הן בטווח שבין- 0.2-1.2 מיקרוגרם לליטר חלב. מדובר בכמויות זניחות אשר אינן יכולות לגרום לכל נזק שהוא, אלא אם כן כמות החלב שתיצרך תהיה של מאות עד אלפי ליטרים ליום, כמות שיכולה להיות בעלת משמעות כלשהי מבחינת כמות ההורמון.

האמת בקשר לאנטיביוטיקה:
ראשית, חשוב לדעת כי הרשויות הרלבנטיות דוגמות ובודקות נוכחות חומרים אלו בחלב ובמקרה בו נמצאו שרידים במינון הגבוה מזה המותר בחוק – הנוגעים בדבר נענשים בהתאם. מעבר לכך,

חומרים כמו אנטיביוטיקה, נהרסים/ נעלמים/מתפרקים – בבישול, במעבר דרך הקיבה שלנו או שמנוטרלים באמצעות תהליך של “נטרול רעלים” בכבד. מסיבה זו, הסיכוי שניזוק מחומרים כאלה הוא אפסי

“לא צריך לצרוך מוצרי חלב בעקבות אי סבילות ללקטוז”

נגד: אחוז מסוים מהאוכלוסייה אינו מסוגל לעכל את סוכר מוצרי החלב המכונה לקטוז. אי הסבילות ללקטוז יכולה להתבטא בתופעות במערכת העיכול כמו גזים, שלשולים, נפיחות בבטן ועוד. תופעות אלו לא נעימות כמובן ולכן אותן אנשים נוהגים להפחית / להימנע מאכילת מוצרי חלב.

האמת: ישנם מוצרי חלב אשר מכילים כמויות נמוכות של לקטוז אשר אותם ניתן לנסות ולאכול. לדוגמה – גבינות קשות כדוגמת גבינה צהובה, קוטג’, חלב דל לקטוז. בנוסף, מומלץ לאכול את מוצרי החלב האלה כחלק מארוחה עם מרכיבי מזון נוספים ולא כמאכל בודד. עוד פתרון הוא בדמות נטילת כדורים לפני ארוחות חלביות, של אנזים הלקטאז, אותו אנזים אשר נמצא בחסר במערכת העיכול בקרב הסובלים מתופעה זו.

“מוצרי חלב מסייעים למניעה וטיפול ביתר לחץ דם”

נגד: החלב ובמיוחד הגבינות הקשות מכילים כמות רבה של נתרן (מלח), אשר יכולים לגרום להעלאת לחץ הדם בקרב הרגישים להשפעת המלח.

בעד: מוצרי חלב עשירים באשלגן ולכן אכילת מוצרי חלב דלי שומן מומלצת למניעת יתר לחץ דם ולהפחתת לחץ הדם. במחקר DASH נמצא כי הוספת 3 מנות של מוצרי חלב ביום לדיאטה עשירה בפירות וירקות הביאה לירידה גדולה יותר בלחץ דם, בהשוואה לדיאטה עשירה בפירות וירקות בלבד, גם בקרב אנשים עם לחץ דם תקין וגם בקרב אנשים עם יתר לחץ דם. כן חשוב לבדוק תכולת נתרן בגבינות השונות ולהעדיף גבינות בעלות תכולת נתרן נמוכה.

נכתב ע”י עינת מזור בקר,
דיאטנית קלינית מומחית בסוכרת,
במרכז DMC

חוות דעת

מהי חוויתך באתר החדש שלנו?