logo_header

"סיר הלחץ" של סדר פסח

בואו נשים את הדברים על "שולחן הסדר". מלבד היותו חג האביב, החירות ופסק זמן ארוך יחסית מהלימודים והעבודה, פסח ככל החגים ואף באופן מיוחד, מהווה מקור למתחים ולחץ. כידוע, מתח נפשי הינו מזיק לבריאות, בין היתר לרמות הסוכר שלנו.

אז מה יש בו, דווקא ב"חג החופש", שמצליח להוציא אותנו משלווה?

"אני כבר סיימתי את הניקיונות ואת"? או כל המרבה לנקות הרי הוא משובח!

לקראת בואו של פסח ומבעוד מועד, מתחיל השיח הנפוץ על ניקיונות וסידור הבית.

נדמה כי פעם בשנה, כל המטאטים בבית עומדים דום, המקרר מוכן להפשרה וריקון וסבלנותם של החלונות שאף פעם אין זמן לנקות, הגיעה לקיצה. כך מתחיל טירוף הניקיון והסדר במהדורה השנתית המיוחדת לאביב. הבעיה מתחילה כשמתחילים להשוות

ההשוואה החברתית היא אחד המקורות הידועים להיווצרות סטרס. המחשבה שאנו צריכים לעמוד באיזשהו סטנדרט ולעמוד בקצב של החברים שלנו, מהווה לפעמים אף גורם מעכב ומנטרל מפעילות. הלחץ מקבל משנה תוקף אם אנחנו אלו שמארחים ואז בנוסף לצחצוח הבית, מוטלת על כתפינו העייפות גם כך, מטלת הבישול והכנת שולחן הסדר כהלכתו.

הפתרון הוא לנסות להימנע מהשוואות ולוותר מראש על השתתפות ב"שיחות הטרום פסח". חשוב לזכור שאנו אנשים שונים עם יכולות שונות. לחלקנו ניקיון הבית הוא עניין של "על הדרך", בעוד שלאחרים רק המחשבה על לשטוף את הרצפה יוצרת אלרגיה, אלו יעדיפו להפקיד את כספם וביתם בידי אחרים. למי מאיתנו שבכל זאת מעוניינים לקחת חלק פעיל, מומלץ לחלק את המשימות על פני פרק זמן סביר ולא לעשות הכל בבת אחת, כדי לא ליצור עומס. רשמו לעצמכם במקום בולט מה המשימות שאתם לוקחים על עצמכם וסמנו וי לאחר ביצוע כל משימה. באופן זה, תחושו סיפוק ותוכלו לטפוח לעצמכם על השכם. ככל שתצברו עוד ויים לרשימה, כך יירד מדד הלחץ.

המלצה נוספת היא חלוקת המשימות בין כל דיירי הבית. שתפו את בני המשפחה בתכנית שלכם והחליטו יחדיו איך לחלק את האחריות. השיתוף מקל על תחושת העומס

"אני לא לבד", וגם מלכד את המשפחה למטרה משותפת. רתימת ילדי הבית תעודד אותם גם לפתח עצמאות, מעורבות ואחריות אישית.

אצל ההורים שלך עשינו בשנה שעברה!

אחד הדברים המוכרים לנו היטב סביב החגים הוא הוויכוח הידוע "אצל מי נעשה השנה". כל משפחה יהודית טובה מודעת לחשיבות ההתכנסות המשפחתית להקראה משותפת של ההגדה ואכילת הגפילטע, וכפועל יוצא מכך, שני צידי משפחות המקור מנסים למשוך לכיוונם ולהרוויח מסובין נוספים לשולחן. הפתרון הוא להגיע לסידור הוגן לכל הצדדים, ולהימנע ממאבקי כוחות מיותרים ולא רצויים. החליטו ביחד מהו הסידור הנכון ביותר עבורכם ורק לאחר שהחלטתם, שתפו בכך את בני המשפחה המורחבת.

משפחה לא בוחרים

ליל הסדר מחייב אותנו למפגש משפחתי, לעיתים חד שנתי. באופן טבעי, בכל מערכת יחסים יש קבוצות שאנחנו מתחברים אליהם בקלות ותכיפות הקשר בהתאמה. יתכן למשל, שקבוצת בני הדודים בגיל צעיר היא קבוצת השתייכות פעילה ותוססת. בנוסף, יש גם מערכות יחסים מורכבות במשפחה, שמכילות עבורנו פגיעות קודמות, חשבונות לא סגורים, האשמות, תחושות ביקורת, חטטנות ומעורבות יתר, פערים בתפיסת החיים, פערים בחינוך ילדים. ליל הסדר יכול להעצים את הקונפליקטים הקיימים, תחושות הבדידות, תחושת היותך יוצא דופן, כמו גם את תחושת ה"ביחד" והזהות המשפחתית.

אז איך הופכים את המפגש לחוויה חיובית?

קודם כל, נסו לחשוב מהי המטרה שלנו בליל הסדר. אפשר לחשוב על שלל מטרות: לקיים מסורת משפחתית, ליצור חוויה משפחתית מרגשת, לספר את סיפור ההגדה ולקיים מסורת יהודית, ללמוד ביחד מושגים הקשורים לחג החירות, לאפשר לכל חלק במשפחה להפגין ייחודיות קולינרית משלו, לשיר ביחד, ליהנות ביחד.

ואז חישבו מה יכול להפריע להשגת המטרה - מהם הרגעים הקריטיים שניתן לחזותם מראש? לדוגמא: תשישות ועייפות של המארחים, שמשדרים שהם רק רוצים שכל העסק הזה יסתיים במהרה, מריבות מסורתיות בין בני זוג ובין המשפחות הגרעיניות על רשימת המוזמנים, מיקום המפגש, צורת הישיבה, אופן ניהול הסדר וכו'.

קבלת החלטה - חפשו מהו הדבר שהכי מניע אתכם, מדליק אתכם, בליל הסדר, ולכו על זה. חפשו כל פעילות שתומכת בהחלטה שלכם, ותתנחמו שהמאמץ הוא לטווח קצר. לדוגמא, אם חשוב לכם כמארחים, שהערב יהיה מרגש ומהנה, וודאו שכל המשתתפים מעורבים בהכנות. אקטיביות ומעורבות מצד האורחים, יאפשרו שותפות של כולם בהצלחת המפגש החגיגי.

הכנות לערב החג כוללות כמובן חלוקת תפקידים קולינארית, אך מעבר לכך הם יכולות לכלול גם חלוקת תפקידים לתכנים, מהות וניהול הערב. בן משפחה סמכותי, יכול להיות מופקד על ניהול קריאת ההגדה, השקט והסדר. בן משפחה בולט בזמר, יכול לארגן את השירים, ואולי אף להוסיף שיר היתולי על המשפחה, תוכן ייחודי למשפחה, על פי שיר מההגדה. קבוצת ילדים יכולה לקחת על עצמה לעשות הצגה קצרה. מישהו שאוהב תשבצים, יכול לבנות חידון קצר מותאם לילדים.

בין אם אתם מארחים או מתארחים, שימו לב שהמפגש המשפחתי המורחב בליל הסדר הוא אירוע טעון, ובאחריות כולם, להכיל זה את זה ולחזק את המאפיינים החיוביים הקיימים בתוך כל משפחה. קבלו את בני המשפחה במאור פנים, מתוך עמדה פנימית: איזה כיף שיש לנו משפחה שאנו שייכים אליה. לא משנה מה יקרה, היא עדיין מקור התמיכה המקורי שלנו, ובואו נדאג לכך שתישאר כך לעוד שנים רבות.

סייעה בהכנת הכתבה טל שקד, מאמנת אישית במרכז CMD לטיפול בסוכרת

מאמרים נוספים

13 טיפים מועילים לחזרה לגזרה לפני הקיץ" data-image="https://geffenmedical.co.il/uploads/image/article/9bddf9fc718e74c7637550e7d808a705.jpg" data-description="

תקופת האביב הקרבה משרה תחושה של התחדשות בכל תחומי החיים, כמו גם במראה החיצוני שלנו. כתקופת ביניים לפני הקיץ, האביב הוא הזדמנות מצוינת להיפטר מעודפי המשקל שצברנו בחורף ולחזור לגזרה הקודמת שלנו או לאמץ גזרה חדשה ומחוטבת.

">

13 טיפים מועילים לחזרה לגזרה לפני הקיץ

תקופת האביב הקרבה משרה תחושה של התחדשות בכל תחומי החיים, כמו גם במראה החיצוני שלנו. כתקופת ביניים לפני הקיץ, האביב הוא הזדמנות מצוינת להיפטר מעודפי המשקל שצברנו בחורף ולחזור לגזרה הקודמת שלנו או לאמץ גזרה חדשה ומחוטבת.

להמשך קריאה
4 כוסות: מה יעשו הסוכרתיים בליל הסדר?

4 כוסות: מה יעשו הסוכרתיים בליל הסדר?

אחת המצוות בפסח היא שתיית ארבע כוסות של יין, אך מה עושים עם זה חולי סכרת בליל הסדר? כיצד ניתן לשתות יין בצורה אחראית?

להמשך קריאה
בעולם המהיר שבו אנו חיים, רבים מאיתנו צורכים מזון בהתאם למסגרת הזמן שלנו. צריכת המזון משתנה בשל עומס משימות ובשל אילוצי זמן הקשורים למחויבויות אישיות ומקצועיות, שמשפיעה כמובן על בריאותנו

">

התחלות חדשות הקשורות לשינוי הרגלי האכילה

בעולם המהיר שבו אנו חיים, רבים מאיתנו צורכים מזון בהתאם למסגרת הזמן שלנו. צריכת המזון משתנה בשל עומס משימות ובשל אילוצי זמן הקשורים למחויבויות אישיות ומקצועיות, שמשפיעה כמובן על בריאותנו

להמשך קריאה