logo_header

רוצים לשמור על איזון? אל תחכו לניסים

רוצים לשמור על איזון? אל תחכו לניסים

סנוכרת. למרות התקדמות המחקר והטכנולוגיות בתחום הטיפול בסוכרת, עדיין לא נמצא מרפא למחלה. בסוכרת מסוג 1, החולים לעיתים חווים מה שהרופאים מכנים "ירח דבש" זמן קצר לאחר האבחון. במהלך "ירח הדבש" נראה כאילו הסוכרת נעלמה למשך מספר חודשים עד שנה. הצורך באינסולין הוא מינימלי וחלק מהחולים יכולים להגיע לרמות כמעט נורמליות של סוכר בדם ללא אינסולין או בעזרת מינון נמוך מאד של אינסולין. עם זאת, תהיה זו שגיאה להעריך שהסוכרת נעלמה.

לאחרונה, המדענים סוברים שעל המאובחנים החדשים להמשיך ולהזריק אינסולין אפילו במהלך תקופת "ירח הדבש". מדוע? בגלל שקיימות הוכחות מדעיות שמציעות שפעולה זו מסייעת לשמר את התאים המעטים שעדיין פעילים לתקופה נוספת של פעילות.

גם סוכרת מסוג 2 היא תהליך הדרגתי, במהלכו הגוף מאבד את יכולת יצור כמות מספקת של אינסולין לסיפוק צרכי הגוף, ותאי הגוף הופכים עמידים להשפעת האינסולין. בהדרגה, החולה עובר ממצב של אי סבילות לגלוקוז לסוכרת של ממש.

החדשות הטובות עבור סוכרתיים מסוג 1 ומסוג 2 הן שמתן אינסולין, טיפול תרופתי, הפחתה במשקל, פעילות גופנית ושינוי בהרגלי אכילה, גורמים לרמות הסוכר להיות בתחום הנורמה ומסייעים לשמירה על איזון. קיום אורח חיים מאוזן, מאפשר שליטה וניהול מיטבי של הסוכרת, כך שהסיכון לפתח סיבוכי סוכרת נמוך בהרבה.

 

ניסים באחריות

בחג החנוכה אך טבעי שנייחל לנסים. אחד מהם הוא הנס של היעלמות הסוכרת לתמיד. טל שקד, מאמנת אישית בתחום הבריאות, הסוכרת ואורח החיים, מסבירה כיצד ההיאחזות בנס, היא למעשה התחמקות מלקיחת אחריות אישית ולמה חשוב שלא נחכה לניסים ובמקום- נאזור אומץ.

 
נס חנוכה הוא מיתוס במורשת התרבותית שלנו. נס מוגדר כהתרחשות על טבעית; פלא, מאחר וזהו אירוע שסיכויי התרחשותו קטנים מאוד.

ההשתוקקות שלנו "שיקרה נס" מעידה על הציפייה שלנו להתרחשות מאוד חיובית, מקדמת. אנחנו חולמים שיקרה משהו טוב, שנזכה במשהו בלתי צפוי, ומדמיינים איך ייראו החיים שלנו ביחד עם החלום הזה. אותו רגע דמיוני מאפשר לנו "לעוף" מעל המציאות היומיומית ולהסתכל רחוק, מעבר למקובל. מסתבר שהיכולת לחלום, להתבונן קדימה לעתיד הלא ידוע, מאפשרת לנו התווית כיוון בחיים, וגם אם החלום אינו בר מימוש, הרי שיש לו ערך וחשיבות רבה בקביעת מטרות מציאותיות. לדוגמא: "הייתי רוצה שיקרה נס וארד 03 ק"ג במשקל, בלי להתאמץ..." זה בגדר "נס", אבל ניתן להבין מכאן את כיוון התנועה.

החלק המכשיל מוטמן באותה ציפייה לנס. אנחנו פונים למשענת המזל: או שיהיה או שלא יהיה. לכל אחד יש "אני מאמין", לפיו הוא מסביר לעצמו למה הדברים קרו לו בחייו. כשאנחנו מייחסים את האירועים בחיינו לגורמים שקורים מחוץ לנו, וכאשר מייחסים יכולת ההשפעה על חיינו לאנשים אחרים ולגורמים שאינם בשליטתנו, הרי שמיקוד השליטה בחיינו הוא חיצוני. לעומת זאת, כאשר אנחנו מייחסים הצלחה או כישלון ליכולות אישיות שלנו, להתמודדות שלנו, לנחישות, לתכנון, לביצוע וכו', הרי שמיקוד השליטה שלנו הוא פנימי.

הציפייה שלנו ל"ניסים" מעוררת כמה שאלות:

  • איזו שיחה פנימית עם עצמנו איננו מקיימים?
  • מה אנחנו מאמינים שאם היינו מסוגלים לעשות, היה משנה לגמרי את חוקי המשחק?
    איך אפשר להצליח בזה?
  • באילו ערכים אנחנו תומכים והאם יש פערים בין ערכים אלה לאיך שאנו מתנהגים באמת?

ההתמודדות עם השאלות הפנימיות הללו ועם השלכות התשובות שלהן מחייבת אומץ.
לפי הגדרה של plehS (4891) יש 4 מרכיבים לאומץ:

  1. בחירה חופשית לקבל או לא לקבל את תוצאות הפעולה
  2. קיומו של סיכון
  3. מטרה משמעותית שווה
  4. אי וודאות לגבי התוצאות

מכאן שאומץ הוא מרכיב משמעותי לשיחה הפנימית שלנו, מגייס אותנו ללכת כנגד הסיכויים, למען המטרות שאנו חולמים עליהם, גם באומץ רב. אומץ מחובר לאמונה הפנימית שאנו בעלי מסוגלות לעשות שינוי בחיינו, לפעול להשגת מטרות משמעותיות לנו, מבלי לצפות לניסים.

לסיכום, בניגוד למיתוס חנוכה שהנס מציל אותנו, הרי שבשמירה על אורח חיים בריא, עלינו לגלות אומץ, לקחת בחירה חופשית ואחראית לחיינו וגופנו, ולחזק את מיקוד השליטה הפנימי.

 

ומה לגבי ניסים בחסות הטכנולוגיה?

תחום הטיפול בסוכרת, הכולל בתוכו מחקר וטכנולוגיה, עשה כברת דרך ארוכה מאז הימים של בדיקות הסוכר בשתן. במובן זה, כשחושבים על "ניסים", אין ספק שהקידמה מאפשרת ניסים ונפלאות שבעבר לא יכולנו אפילו לחלום עליהם: "משאבת אינסולין ללא צינוריות"? "ניטור סוכר ללא דקירות" ? כשחושבים על זה, זה נשמע כמעט דמיוני, אבל מדובר במציאות קיימת, שהופכת את חייהם של הסוכרתיים לקלים בהרבה.

 

חיישן קטן, חיישן קטן, עד 41 יום סריקתו נתן

עבור רבים ממשתמשי פריסטייל ליברה, החיים לאחר החיבור השתנו פלאים וללא היכר. אחד מהם, הוא נתי נתנאל, שכמעט איבד את ראייתו עקב רטינופתיה קשה שנגמרה מחוסר איזון. עבור נתי, הפריסטייל ליברה הוא הנס הפרטי שלו. "אני מודה בכל פעם שאני סורק את הסנסור למכשיר הקטן הזה שכנראה הציל לי את הראיה" (מתוך סיפורו של נתי).

עבור ברי (72), שדקר את עצמו 8 פעמים ביום מזה 05 שנה (!), הפריסטייל ליברה הוא לא פחות מאשר מהפכה ובגדר "הבלתי ייאומן".

לסיפורים של נתי וברי ולסיפורים נוספים של משתמשי פריסטייל ליברה

מאמרים נוספים

פורים במינימום נזק בריאותי

פורים במינימום נזק בריאותי

כולנו מתמודדים ביומיום שלנו עם כך שאנחנו וילדינו אוכלים כמויות גדולות מדי של ממתקים ופחות מדי ירקות, דגנים מלאים ושאר מאכלים בריאים. בפורים החוויה הזו מתעצמת ומתרחבת בעקבות שפע של נתינות וקבלות של משלוחי מנות. האם כדאי שבוע בשנה "לשחרר" ולאפשר לכולנו לאכול חופשי, או שמא מומלץ בכתבה זו אפרוס בפניכם מה הרכבם של הממתק

להמשך קריאה
4 כוסות: מה יעשו הסוכרתיים בליל הסדר?

4 כוסות: מה יעשו הסוכרתיים בליל הסדר?

אחת המצוות בפסח היא שתיית ארבע כוסות של יין, אך מה עושים עם זה חולי סכרת בליל הסדר? כיצד ניתן לשתות יין בצורה אחראית?

להמשך קריאה

"סיר הלחץ" של סדר פסח

בואו נשים את הדברים על "שולחן הסדר". מלבד היותו חג האביב, החירות ופסק זמן ארוך יחסית מהלימודים והעבודה, פסח ככל החגים ואף באופן מיוחד, מהווה מקור למתחים ולחץ. כידוע, מתח נפשי הינו מזיק לבריאות, בין היתר לרמות הסוכר שלנו.

להמשך קריאה