logo_header

תהפוכות הגורל - על סוכרת באמצע החיים שטורפת את הקלפים

תהפוכות הגורל - על סוכרת באמצע החיים שטורפת את הקלפים

חג פורים, כשמו כן הוא, חג הפור, המזל והגורל. בהתאם לכך, משקף השם "פורים" את רוחו של סיפור החג ואת תפיסתו כחג של מזל ותעתועי גורל.

 

לכרמל הגיעה הסוכרת לאחר תאונת דרכים קשה, גולדי קיבלה אותה ב"מתנה" לאחר כריתת לבלב בשל אבחנה שגויה של סרטן - על סוכרת באמצע החיים שטורפת את הקלפים. הסוף כראוי לפורים, טוב.

סיפורה של גולדי אלישר (50) מתחיל לפני שלוש שנים, כאשר אבחון שגוי של מחלה ממאירה הוביל לשורת טיפולים מייסרים, שהותירו אותה עם מגוון בעיות בריאותיות. אחת הבעיות היא מחלת הסוכרת. כאשר גולדי הבינה שעליה לשמור על משטר תזונתי קפדני, היא התגייסה למשימה בכל מאודה אבל מהר מאד הבינה שהתפריט שקיבלה אינו נכון עבורה בשל עומס פחמימות. גולדי סימנה את הפחמימות כאויב - והבינה שסוכרתיים רבים במצבה מתמודדים עם אתגר מרכזי, שרבים אינם מודעים לו: הניסיון לאתר תזונה מתאימה, תזונה דלת פחמימות, שתיטיב איתם.

דליברה

 
בין האמצעים שגייסה גולדי, כדי לעזור לעצמה, היא מערכת הפריסטייל ליברה אשר מתבססת על טכנולוגית FLASH  (Flash Glucose Monitoring), למדידת סוכר ללא דקירות, כאשר חיישן הממוקם על הזרוע מאפשר סריקה באמצעות קורא אלקטרוני, המציג את רמת הסוכר העדכנית, ובנוסף חץ מגמה (המזהה צפי לירידה או עלייה של רמות הסוכר) ומידע על רמות הסוכר ב-8 השעות החולפות.

"כשהתבשרתי שאני סובלת מסוכרת, הכאב הפך חלק בלתי נפרד מחיי. כדי לעקוב אחרי רמות הסוכר, דקרתי את עצמי עשרות פעמים, עד למצב שכבר לא יצא דם. רמות הסוכר בגופו של חולה סוכרת משתנות ללא הרף. מטרת הטיפול במחלה היא למנוע רמות גבוהות או נמוכות מדי - ולאזן אותן. איזון רמות הסוכר מושג באמצעות תרופות, תזונה וכושר גופני. הבעיה היא שקשה מאד לעקוב אחרי רמות הסוכר וללמוד כיצד כל מזון או פעולה משפיעים עליהן. שינה, ספורט, מאכלים מסוימים - כל דבר משפיע על רמות הסוכר, באופן אישי. מה שקרה לי קורה להרבה סוכרתיים: סבלתי מהרבה דקירות, לשם מדידות - ונמנעתי ממאכלים מסוימים, בהתבסס על מידע חלקי ושגוי. על מנת לעזור לעצמי להתאזן וגם להימנע מהסבל הכרוך בדקירות המרובות, התחברתי לפריסטייל ליברה והיום אני מכורה ולא יכולה בלי. בזכות הליברה למדתי המון על התנהגות הסוכרת שלי ואיך להתנהל איתה בצורה טובה יותר - מה צריך לעשות על מנת לשפר את האיזון, למשל מה כדאי לאכול ואיזו פעילות גופנית מומלצת לי יותר."

גולדי החליטה שהיא מקדישה את חייה לעזור לסוכרתיים אחרים ומשם הדרך להקמת קבוצת סוכרתיים פעילה הייתה קצרה. גולדי הינה מייסדת ומנהלת קבוצת פייסבוק פופולרית: "הכל זהב - מתכונים של גולדי לסוכרתיים" ובה יש למעלה מ-15,000 חברים!

הקבוצה משמשת כפלטפורמה להחלפת מתכונים מגוונים ודלי פחמימות, והיא גם הפכה ל"בית" לסוכרתיים שמבקשים להתייעץ בכל נושא. לאחרונה החליטה אלישר, לבקשת ובעידוד חבריה לקבוצה להוציא לאור ספר מתכונים דלי פחמימה. לשם כך, פתחה  headstart  לגיוס כספים חברתי, כאשר היעד היה לגייס 000,09 ₪ תוך 54 יום. הסכום גויס תוך 03 יום בלבד, ובימים אלו הספר כבר יצא לאור.

 

תאונת דרכים גורלית

אצל כרמל מחנאי (41) הגורל התערב בחיים לפני 21 שנים, כאשר בעת שחזרה מאירוע וירדה לחניון, נדרסה על ידי רכב פרטי שעשה רוורס ופגע בה חזיתית. כרמל פונתה למיון ובבדיקות התברר שעמוד השדרה המותני והצלעות נמעכו, והייתה גם פגיעה עצבית. לאחר שעברה ניתוחים לאיחוי וקיבוע חוליות, התחזית הייתה שלא תחזור ללכת.

תהליך השיקום היה ארוך ומייסר. שנה וחצי שכבה כרמל במיטה חסרת אונים והפכה מאדם סופר־אקטיבי לאסירה בצינוק. בתקופה זו חוותה סיוטים והתקפי חרדה והצטבר אצלה הרבה סטרס.

בזכות פיזיותרפיה אינטנסיבית, חזרה לאט־לאט ללכת, רק שאז התחילה להרגיש חולשה לא מוסברת, מלווה בבחילות והקאות וירידה דרסטית במשקל. באחד הלילות, כשנתיים אחרי התאונה, הרגישה כרמל שהיא הולכת למות והזעיקה את אמה לקחת אותה למיון. רגע לפני ששחררו אותה ממיון עם אבחנה של שפעת, אמא שלה, שהייתה פרמדיקית, הבחינה שרמת הסוכר שלה גבוהה באופן מסוכן, ובעצם הצילה את חייה. כרמל הועברה מיד לטיפול נמרץ ומשם למחלקה פנימית, שם התבשרה שיש לה סוכרת. הקשר לתאונה נעשה די מהר, מאחר שידוע שסוכרת עלולה להתפרץ בעקבות טראומה.

לאחר הגילוי התחיל האתגר של חייה: להיות מאוזנת. למרות המאמצים, כרמל לא מצליחה להתאזן במשך שנים רבות, מגיעה לאשפוזים רבים ואף עוברת שני התקפי לב ושני צנתורים, בעקבות סיבוכים של המחלה.

לפני שנה וחצי, בסופו של מסע מתסכל של עשר שנים, מגיעה כרמל למרכז CMD  לפרופ' איתמר רז, שקובע שמצב הפוסט טראומה שלה גורם לסטרס שמקשה את איזון הסוכר, וממליץ לה להתחבר למערכת שבודקת את רמות הסוכר באופן רציף על ידי סריקה חיצונית, בלי הצורך להידקר כמה פעמים ביום. מאז, כרמל מצליחה להיות בשליטה על הסוכרת שלה, היא מאוזנת וחזרה לאהבותיה הישנות - כתיבת תסריטים, משחק וצילום. בחודשים האחרונים, אולי נתקלתם בה במסכי הטלוויזיה בחסות שלנו לפריסטייל ליברה. לדבריה של כרמל, החשיפה זו גרמה להרבה אנשים לפנות אליה ולהתייעץ לגבי המוצר, והיא מרגישה את הצורך להסביר לאחרים במצבה כיצד השתנו חייה בזכות חיישן אחד קטן. 

מאמרים נוספים

"סיר הלחץ" של סדר פסח

בואו נשים את הדברים על "שולחן הסדר". מלבד היותו חג האביב, החירות ופסק זמן ארוך יחסית מהלימודים והעבודה, פסח ככל החגים ואף באופן מיוחד, מהווה מקור למתחים ולחץ. כידוע, מתח נפשי הינו מזיק לבריאות, בין היתר לרמות הסוכר שלנו.

להמשך קריאה
רוצים לשמור על איזון? אל תחכו לניסים

רוצים לשמור על איזון? אל תחכו לניסים

נסוכרת. למרות התקדמות המחקר והטכנולוגיות בתחום הטיפול בסוכרת, עדיין לא נמצא מרפא למחלה. בסוכרת מסוג 1, החולים לעיתים חווים מה שהרופאים מכנים "ירח דבש" זמן קצר לאחר האבחון. במהלך "ירח הדבש" נראה כאילו הסוכרת נעלמה למשך מספר חודשים עד שנה. הצורך באינסולין הוא מינימלי וחלק 

להמשך קריאה
פורים במינימום נזק בריאותי

פורים במינימום נזק בריאותי

כולנו מתמודדים ביומיום שלנו עם כך שאנחנו וילדינו אוכלים כמויות גדולות מדי של ממתקים ופחות מדי ירקות, דגנים מלאים ושאר מאכלים בריאים. בפורים החוויה הזו מתעצמת ומתרחבת בעקבות שפע של נתינות וקבלות של משלוחי מנות. האם כדאי שבוע בשנה "לשחרר" ולאפשר לכולנו לאכול חופשי, או שמא מומלץ בכתבה זו אפרוס בפניכם מה הרכבם של הממתק

להמשך קריאה