logo_header

צעדים ראשונים עם פריסטייל ליברה 2

יהושע יוניק, סוכרתי סוג 2, התנסה לראשונה עם מערכת פריסטייל ליברה 2 ובחר לשתף אותנו בחוויית ההתנסות שלו – איך היא תרמה לו לאיזון הסוכרת ומה היתרונות שבשימוש בה. להלן הריאיון המלא:

ספר לנו בקצרה על עצמך

שמי יהושע יוניק, בן 66 וחצי ומתגורר ברעות. שירתתי בצבא כ- 25 שנה וכבר במהלך השירות החלו להופיע סימנים לטרום סוכרת.

ספר לנו על הרגע שבו גילית שיש לך סוכרת

בעבר, הופיעו סימנים מקדימים בבדיקות דם שגרתיות של טרום סכרת שיוחסו למשקלי אך לא ייחסתי לכך חשיבות , לא הקפדתי על תזונה נכונה ואורך חיים בריא. בהמשך ביקוריי בביה"ח התגלו אצלי בשנת 2003 התגלו אצלי ערכים בדם שהיו גבוהים מהנורמה והתבשרתי על ידי רופאת המשפחה שיש לי סכרת 2.

מה היה מצב איזון הסוכרת שלך מאז ועד היום?

לאחר שהתבשרתי שאני חולה במחלת הסכרת, התאימו לי טיפול : תחילה באמצעות תרופות יומיומיות לאיזון ובהמשך גם זריקות אינסולין. התרופות עזרו לרמות הסוכר שלי לרדת במהלך היום ועדיין במשך שנים רבות לא הייתי מאוזן.

האם נתקלת בקשיי הסתגלות לאורח החיים השונה בעקבות הסוכרת ואופן הטיפול בה? אם כן, אילו קשיים והאם התגברת עליהם?

ישנם הרבה קשיים בלהיות סוכרתי במיוחד כשאתה מבוגר. במצבים בהם רמת הסוכר גבוהה, אני לעיתים חווה סחרחורות, עייפות וחולשה, צימאון (לשון וגרון יבשים) ומתן שתן מרובה והתכווצויות בגפיים. בנוסף, אני מתקשה לשלוט ולאזן את רמות הסוכר, מכיוון שלרוב אני לא שומר על תזונה נכונה ופעילות גופנית הנדרשים במחלה זו . אני מסתמך יותר על התרופות שיורידו את רמות הסוכר, אבל זה לא עוזר. לעיתים אני מדלג על ארוחת צהריים וזה שומר שרמות הסוכר לא יהיו גבוהות, אך ברור לי שזוהי אינה הדרך הנכונה.

ספר לנו מהי הסיבה בה בחרת להשתמש במערכת פריסטייל ליברה 2, והאם לפני כן מדדת סוכר באמצעי אחר?

 
מדדתי את רמות הסוכר שלי בערך פעם-פעמיים ביום באמצעות מד סוכר רגיל עם דקירת אצבע אך לא התמדתי בכך. שמעתי על מערכת פריסטייל ליברה 2 לראשונה, דרך הפייסבוק ומחבר שהמליץ לי על המערכת, שכן הוא משתמש בה באופן קבוע סכרת 1. בעקבותיו החלטתי לנסות גם בעצמי ורכשתי חיישן אחד לשבועיים כדי להתנסות בה. שוחחתי עם נציג שהיה קשוב וסבלני והסביר לי כל מה שאני צריך לדעת אודות המערכת; החל מאופן השימוש בה ועד למגוון הפונקציות שהיא מציעה ושניתן להיעזר בהם לשליטה טובה יותר בסוכרת.

כיצד מערכת פריסטייל ליברה 2 סייעה לך לאזן את הסוכרת במהלך תקופת ההתנסות בה ואחריה?

מערכת פריסטייל ליברה עזרה לי להבין אילו מזונות טובים לי ואילו לא. בעזרת החיישן למדתי אילו מאכלים ומשקאות מקפיצים לי את רמות הסוכר ובכך, אני יודע למה לצפות וממה להימנע. בנוסף, המערכת גם מתריעה בזמן אמת כשאני מגיע לרמות סוכר נמוכות או גבוהות מידי, עובדה שמאפשרת לי להיערך ולהימנע מלהגיע למצב הזה. למשל, בזמנים בהם רמות הסוכר שלי היו גבוהות מידי – ידעתי שעליי להוריד אותן.

נתון חשוב הוא שלראשונה בזכות מערכת פריסטייל ליברה 2 כאשר הראתי לרופאת המשפחה את גרף הסוכרתי שהופק ממערכת פריסטייל דו"ח מלא וברור של רמות הסוכר שלי עם רישום של מה שאכלתי במהלך ה- 41 הימים האחרונים. בזכות מערכת פריסטייל ליברה 2, הרופאה שמה לב שבלילות חוויתי אירועי היפוגליקמיה (ירידה חדה ברמות הסוכר) והיא הורתה לי על פסקת הטיפול באינסולין, וכיום אני לוקח כל יום רק כדורים.

הגרף אף הראה לנו ש- 90% מהזמן אני נמצא בטווח היעד התקין של רמות הסוכר. אני מאמין שהמספר הזה היה נמוך יותר אילו הייתי ממשיך להתנהג נכון ולאכול כרגיל, שכן לא הייתי יכול לדעת מתי לנקוט פעולות לאיזון רמות הסוכר שלי בזמן אמת.

יש לך פחד מההשלכות הפיזיות שעלולות להיות לסוכרת? (טיפול לא מיטבי בסוכרת עלול לגרום בטווח ארוך לבעיות ראייה, כליות וכו').

אני לא אשקר, אני חושש מאוד מהסוכרת. סבתא שלי סבלה גם היא מסוכרת שבגינה נאלצו לכרות את רגלה ולצערי היא נפטרה מהתהליך.

ידוע לי על הקשר שבין הסכרת למחלת לב וכליות וסכרת הינה מחלה מתקדמת לשמחתי כיום ישנה התקדמות בתחום התרופתי ובעיקר במערכות הטכנולוגיות לניטור רציף של רמות הסוכר, המסייעות לשלוט על איזון רמות הסוכר.

איך את /ה חושב/ת שאפשר לשפר את חיי הסוכרתיים בישראל?

 
התשובה היא חד משמעית – לאפשר להם את היכולת לשלוט בסוכרת. וזה קיים היום רק בזכות טכנולוגיות כמו מערכת פריסטייל ליברה 2, שמודדת בכל דקה את רמות הסוכר ומאפשרת לי לדעת איך לאזן אותן ולקבל שקט נפשי ורפואי. במידה ומערכות ניטור רציף יהיו חלק מחיי כל סוכרתי – רמת החיים תעלה פלאים ופחות אנשים יסבלו מסיבוכי סוכרת קשים.

במידה והיו אומרים לך שוועדת סל התרופות נמצאת מולך כרגע ושואלת אותך מדוע יש צורך בהכנסת מערכת פריסטייל ליברה לסל גם בעבור סוכרתיים מסוג 2, מה היית עונה להם?

הייתי מסביר להם כיצד המערכת מסייעת לי להתמודד עם הסוכרת. בכל רגע נתון שאני איתה – אני מאוזן הרבה יותר בכך שאני מגיב בזמן אמת לשינויים ברמות הסוכר ואני יודע מאיזה מאכלים כדאי לי להימנע ואיזה טיפול רפואי להתאים. בלעדיה זה מרגיש כאילו אתה ללא שליטה במהלך היום.

לדעתי האישית, אין מרחק רב בין סוכרתי סוג 1 לסוג 2 כמוני – גם אני וגם הם חייבים לנטר באופן רציף את רמות הסוכר, בכדי להשיג שליטה ואיזון בסוכרת ולהימנע מסיבוכים רפואיים. ככה שאם מדינת ישראל מסבסדת את המערכות הללו להם, צריך גם לסבסד את זה בעבור סוכרתיים סוג 2 שמטופלים עם אינסולין, זה יחסוך הון תועפות למדינה בהוצאות רפואיות שיידרשו כאשר הסוכרת של החולים תחמיר עם הזמן והם יפתחו סיבוכים רפואיים. ידוע שהסוכרת היא מחלה מתקדמת שפוגעת בכליות ובלב ולכן יש חשיבות רבה לשליטה בה.

האם יש לך טיפים לסוכרתיים אחרים? המלצות כיצד לשמור על איזון?

אני ממליץ לכל הסוכרתיים שעדיין לא התנסו בניטור סוכר רציף, לכל הפחות לנסות ולרכוש חיישן אחד ולבחון למשך שבועיים (זמן פעילות החיישן) האם הסוכרת שלהם מאוזנת או לא, לגלות איך הגוף מגיב למזונות שונים והכי חשוב – לפני שאתם מגיעים לרופא הסוכרת שלכם – מערכת פריסטייל ליברה תספק לצוות המטפל דו"חות מקיפים על מצב הסוכרת, שכבר יחכו במחשב של המרפאה, ויעזרו לרופא ולצוות המטפל לתת לכם טיפול מותאם אישי ומדויק יותר לסוכרת שלכם.

מאמרים נוספים

"אמא שלי לא הפסיקה לבכות כל הדרך לבית החולים, הייתי בטוחה שזהו אני הולכת למות"
 

">

הכירו את הדר איתן (פרידמן) מנהלת שירות הלקוחות בגפן מדיקל, סוכרתית טייפ 1

"אמא שלי לא הפסיקה לבכות כל הדרך לבית החולים, הייתי בטוחה שזהו אני הולכת למות"
 

להמשך קריאה
סופי משתמשת באופן קבוע במערכת פריסטייל ליברה לניטור רמות הסוכר שלה והחליטה שהיא רוצה לשתף איתנו את הסיפור שלה על חייה כסוכרתית, האתגרים בדרך וכיצד היא מנסה להתמודד עם הסוכרת ולאזן אותה

">

אני והפריסטייל ליברה שלי - סיפורה של סופי ורדי, סוכרתית סוג 1

סופי משתמשת באופן קבוע במערכת פריסטייל ליברה לניטור רמות הסוכר שלה והחליטה שהיא רוצה לשתף איתנו את הסיפור שלה על חייה כסוכרתית, האתגרים בדרך וכיצד היא מנסה להתמודד עם הסוכרת ולאזן אותה

להמשך קריאה
ליטל (26) קיבלה את הסוכרת בזמן שירותה בצבא כמכ"ית טירונים

">

המתמודדת

ליטל (26) קיבלה את הסוכרת בזמן שירותה בצבא כמכ"ית טירונים

להמשך קריאה