logo_header

ניהול סוכרת עם מערכת Omnipod®/Omnipod DASH®

"ניהול סוכרת עם מערכת Omnipod®/Omnipod DASH®"

יושב ראש: פרופ׳ רם וייס, מנהל חטיבת הילדים בבית החולים לילדים ״רות״ במרכז הרפואי רמב״ם והמנהל הרפואי של האגודה לסוכרת נעורים.

מה היה לנו בוובינר :

 •  דברי פתיחה
 •  זיהוי ומניעה של אירועי היפו והיפרגליקמיה בטיפול במשאבות אינסולין- פרופ' רם וייס
 • טיפים וטכניקות לשימוש מיטבי עם ®Omnipod®/Omnipod DASH - שחר כהן, סמנכ"ל טכנולוגיות מתקדמות, גפן מדיקל
 •  שאלות ותשובות

בתאריך 26/5/2021 קיימנו וובינר בהשתתפות פרופ׳ רם וייס - מנהל חטיבת הילדים בבית החולים לילדים ״רות״ במרכז הרפואי רמב״ם והמנהל הרפואי של האגודה לסוכרת נעורים ושחר כהן - סמנכ"ל טכנולוגיות מתקדמות בגפן מדיקל.

במהלך הוובינר הוצגו שיטות וטיפים שונים להתנהלות נכונה עם הסוכרת, למטופלים המשתמשים במשאבות אינסולין בנוסף הוצגו יתרונות וטכניקות שימוש במערכות Omnipod®/Omnipod DASH®, על כלל הפונקציות שלהן.

פרופ' רם וייס:

נושא ההרצאה היה "זיהוי ומניעה של אירועי היפו והיפרגליקמיה במשאבות אינסולין"

לצורך קבלת החלטות נכונה בקשר להתנהלות וטיפול בסוכרת, מטופלים רבים משתמשים לצד המשאבה גם בסנסור למדידת סוכר, בדרך כלל רציף, לדוגמא פריסטייל ליברה 2, שמומלץ מאוד באופן אישי. בתחילת השימוש עם סנסורים אלו, הניסיון הראשון בדר"כ פחות מצליח, אך בהמשך הזמן מתנסים על המערכת ולומדים לנהל טוב יותר את הסוכרת. עבור אותם מטופלים, השימוש במד הסוכר רציף יהיה יעיל יותר ברגע שיקבלו אמון בנתוני מדידות רמות הסוכר, שניתן להשיג על ידי השוואה מול מד סוכר רגיל, כדי להבין שהמערכת אכן מדייקת.

בחלק ממדי הסוכר הרציפים רמת הדיוק יורדת בחלק מהמקרים הבאים:

 • במהלך היממה הראשונה או בשעות הראשונות להפעלת המערכת יש נטייה לטעויות קלות במדידה. לכן, קחו זאת בחשבון והימנעו מלקבל החלטות קריטיות בטיפול בהתחלה.
 • לאחר אירועי היפו או היפרגליקמיה (רמות סוכר נמוכות מאוד או גבוהות בהתאמה), מתרחשים כל מיני שינויים חדים שעשויים לגרום לסנסור מעט לסטות (בד"כ נמשך עד שעה-שעתיים אחריי האירוע).
 • ייתכן שלחלק מהמטופלים הנוטלים תרופות שונות (כדוגמת אקמול) – תהיה השפעה מסוימת על תוצאות רמות הסוכר – אך עניין זה אינו רשמי ומשתנה בין אדם לאדם ובין סנסור לסנסור.

לכן, חשוב להקשיב לגוף שלנו ולתסמינים והתחושות שבאים לידי ביטוי במצבים שונים, בדגש על מצבים אלו. במידה ותוצאות מדידת רמות הסוכר אינן תואמות לתסמינים – מומלץ לבדוק גם עם מד סוכר רגיל.

בזכות השימוש במדי הסוכר הרציפים ניתן לקבל החלטות למשל איזה אוכל מומלץ או פחות מומלץ לנו לאכול, האם להתאמן, האם יש צורך להחליף את מינון האינסולין ועוד. בנוסף, מדי סוכר אלו מספקים גם גרפים ויזואליים שבאמצעותם ניתן לראות לאורך תקופה מסוימת מגמות ודפוסים שונים שיכולים לסייע מאוד למשתמשי משאבות אינסולין.

במהלך הוובינר הוצגו מספר גרפים שהופקו ב- LibreView (תוכנת ענן המציגה דו"חות עם מגמות ונתונים ממערכת פריסטייל ליברה) כתיאורי מקרה להתנהלות נכונה יותר בשימוש עם משאבת אינסולין:

 1. מטופלת שבמהלך שבועיים של ניטור עם חיישן פריסטייל ליברה, נמדדה עם רמות סוכר ממוצעות של כ- 117 מ"ג/ד"ל, הנחשבות מאוזנות למדיי. אך כשמסתכלים על מונח ה- Time In Range (זמן בטווח יעד המטרה) נגלה שרק למשך 70% מהזמן היא הייתה בטווח המטרה של רמות סוכר מאוזנות, וביתר הזמן שהתה מעליהן או מתחתיהן. ניתן לראות שבמהלך הלילה, המטופלת נמצאת מעט מתחת לטווח יעד המטרה שניתן לתיקון על ידי שינוי בסיסי של רמות הסוכר הממוצעות. בנוסף רואים שבמהלך זמן הארוחות, הבולוס שניתן לפני כל ארוחה אינו נכון, שכן המטופלת גם חוותה עלייה משמעותית ברמות הסוכר וגם הן לא ירדו מספיק וגרמו למצב של היפרגליקמיה (רמות סוכר גבוהות). לכן במקרה הזה ראינו שיש לשנות לה בנוסף את יחסי הפחמימה לארוחה.
 2. מטופל שבמשך שבועיים של ניטור עם חיישן פריסטייל ליברה נמצא עם ערכי Time In Range (זמן בטווח יעד המטרה) של כ- 76% מהזמן בו הוא היה בטווח המטרה של רמות סוכר מאוזנות, וביתר הזמן שהה מעליהן, ללא אירועי היפוגליקמיה כלל. המטופל רוב הזמן נמצא עם רמות סוכר כמעט ללא שינוי – שחלקן נמצאות הרבה מעל טווח יעד המטרה. לכן, מה שצריך זה להוריד לו את רמות הסוכר לאורך היום ונעשה זאת ע"י שינוי הבסיס.

מסקנות:

 • שילוב של משאבת אינסולין עם חיישן לניטור סוכר רציף נותן הכוונה נכונה ומושכלת ל:
 • תיקון בסיס של רמות הסוכר הממוצעות.
 • כיוונון בולוסים מבחינת תזמון (עדיפות ל- 15-20 דקות לפני האוכל) ומינון (בהתאמה לאיזה סוג ארוחה הולכים לאכול – עתירת פחמימות וכדומה).
 • התאמות לשינויים בפעילות (שינה, אכילה, ספורט וכדומה) המותאם באופן אישי.

 

שחר כהן:

סמנכ"ל טכנולוגיות מתקדמות בגפן מדיקל וסוכרתי סוג 1 מגיל 30

מהי מערכת Omnipod DASH® ?

משאבת אינסולין המשלבת מספר תכונות ייחודיות – פוד ללא צינורית, עמיד במים[1], ומאפשרת הזלפה רציפה של אינסולין[2] מבלי הצורך להתנתק במהלך פעולות יומיומיות. המערכת מורכבת מ-2 חלקים בלבד: הפוד שמכיל את כל הרכיבים כמו משאבה ומאפשר החדרת קנולה קטנה באופן אוטומטי וכמעט ללא כאב, ואת מנהל הסוכרת האישי (PDM), צג מגע המאפשר את השליטה על כל האופציות. חלקים אלו מחוברים אלחוטית בטכנולוגיית Bluetooth® Low Energy, המאופיינת בתקשורת מאובטחת יותר ובעלת קישוריות עתידית לסנסורים שונים.

כשמדברים על מערכת Omnipod DASH® עוסקים בטיפול באמצעות Pod Therapy. מה כל כך מיוחד בסוג זה של הטיפול?

 • פחות זריקות (מספר זריקות האינסולין הממוצע ללא שימוש בפוד הינו 14 פעמים עבור כל 3 ימים!).
 • החדרת קנולה אוטומטית, ללא מחט הנראית לעין וכמעט ללא כאב.
 • 3 ימים של הזלפת אינסולין רציפה2.
 • המערכת מכילה תקשורת אלחוטית (Bluetooth®).
 • מחשבון בולוס מובנה במערכת.
 • אפשרויות מרובות לגמישות והתאמה אישית.
 • עמידות למים1.

טיפים וטכניקות לשימוש ב- Omnipod®/Omnipod DASH®:

תזמון חיבור הפוד:

 • תכננו את החלפת הפוד בכל 48/72 שעות (תלוי בכמות הזלפת האינסולין) בכדי שתהיה מחזוריות לשעה נוחה – בד"כ במהלך שעות היום, מומלץ לא בסמוך לשינה.
 • עקבו אחר רמות הסוכר שעה וחצי/שעתיים לאחר החלפת הפוד, במטרה לבדוק האם ההחלפה בוצעה כהלכה ושהפוד מתפקד כראוי.
 • עבור חלק מהילדים, הלחץ מתהליך החלפת הפוד עלולה לגרום לעלייה ברמות הסוכר. לכן, הסחת דעת מהנה עבור הילד, עשויה להיות פתרון יעיל למניעת מצבים אלו.

מערך התזכורות במנהל הסוכרת האישי (PDM) של Omnipod DASH®:

יכול לסייע לנו בתזכורות לביצוע פעולות שונות הקשורות לניהול הסוכרת שלנו. ניתן לבחור דרך התפריט הראשי –> תזכורות –> ואז כל שנותר הוא לבחור שעה עבור התזכורת.

ה- PDM כולל בתוכו בנוסף תכונות מתקדמות יותר כמו תזכורת לביצוע מדידת סוכר לאחר X זמן או לאחר בולוס שניתן ועוד.

מיקום הפוד:

מכיוון שמדובר בפוד ללא צינורית, ישנה גמישות רבה מבחינת האזורים בה ניתן לחבר בגוף(קיימת שונות קטנה בין ילד למבוגר). הקפידו להשתמש באזורים בעלי רקמת שומן, מכיוון שכך האינסולין נספג באופן מיטבי. מקומות החיבור כוללים את צידי הבטן, גב תחתון, גב הזרוע, ישבן וירכיים כפי שניתן לראות בתמונה:

זכרו למקם את הפוד בצורה אנכית כשאזור חיבור הפוד הינו על הזרוע או הרגל, או למקם את הפוד בצורה אופקית כשאזור החיבור הינו על הגב, הבטן או הישבן כפי שניתן לראות בתמונה:

טיפים בעת חיבור הפוד:

 • מומלץ לחזק ולהצמיד את הפוד על ידי עיסוי קל של רצועת הדבק – ליציבות טובה יותר של הדבק על העור.
 • במידה ובחרתם במיקום עם רקמת שומן רזה מאוד, – מומלץ ליצור קפל בעור ורק לאחר מכן ללחוץ לחצן Start בשלט (PDM). ניתן לעזוב לאחר החדרת הקנולה לעור.
 • שמירה על רוטציה – חשוב לשנות את מיקום הפוד החדש בעת ההחלפה כך שיהיה רחוק לפחות 2.5 ס"מ ממיקום הפוד הקודם, לפחות 5 ס"מ מהטבור ואם אתם מחוברים למד סוכר רציף – אז הקפידו על לפחות 7.6 ס"מ מרחק ממנו.
 • שימו לב, ישנה אפשרות לראות באמצעות Omnipod DASH® את המיקומים הקודמים שבחרנו ובכך לזכור להחליף למקומות אחרים בגוף (תכונת Pod Site Tracker) לצורך ספיגה טובה יותר.לאחר לחיצה על כפתור Start בשלט (PDM), תוכלו לראות בצורה גרפית, ויזואליות ואינטואיטיבית את הצעדים שיש לבצע עד להחדרת הקנולה.

לאחר החדרת הקנולה, בדקו את הפוד ואת מקום העירוי לפי הכללים הבאים, בכדי לוודא שהכל כשורה:

 1. הביטו דרך חלונית הצפייה שבקצה הפוד, כדי לוודא שהקנולה הוחדרה לעור (הקנולה בגוון כחול בהיר).
 2. בדקו שצבע ורוד מופיע בחלונית שבחלקו העליון של הפוד.
 3. וודאו כי אין כל רטיבות או ריח של אינסולין במקום החיבור.
 4. במידה ויש בעיה כלשהי עם ההחדרה, ניתן להפסיק את פעולת המשאבה (ע"י לחיצה על כפתור "NO"), שתבצע אתחול ותדרוש החלפת הפוד.
 5. ניטור רמות הסוכר - עבור כל מי שמטופל באמצעות משאבה – חשוב לעקוב אחר רמות הסוכר באופן רציף בכל רגע נתון, כדי לוודא שהכל כשורה והמשאבה עושה את עבודתה בצורה הנכונה.
 
מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל במידה ומבחינים ברמות סוכר גבוהות יותר לאחר החלפת הפוד, כך שיוכל להמליץ על שינוי מתאים שיימנע מצב זה (ע"י מתן כמות נוספת של בולוס או ע"י שימוש באינסולין בזאלי זמני לאחר החיבור). בנוסף, חשוב לוודא במקרה זה, שלא יהיה מרווחי זמן גדולים בין הסרת הפוד הישן והחלפתו בחדש, שכן זה יהווה אחד הגורמים לעלייה ברמות הסוכר כתוצאה מאי הזלפת אינסולין למשך זמן זה.

כיצד להגדיר בזאלי זמני?

במסך הראשי בוחרים בתפריט -> Set Temp Basal> ואז מזינים בכמה אחוזים אנחנו רוצים להעלות את קצב ההזלפה הבזאלי ולמשך כמה זמן (בין 30 דקות ל- 12 שעות).

לאחר הגדרת משך הזמן – קצב ההזלפה יחזור להיות הקצב הרגיל שנקבע.

תכונות נוספות:

יש אפשרות לקבוע תוכניות בזאליות נוספות, שונות מהתוכנית הרגילה, שתשמשנה לימים שלמים מחוץ לשגרה כדוגמת סופי שבוע לעומת ימי עבודה וכדומה. חשוב להתייעץ עם איש הצוות הרפואי לפני כל יצירת תוכנית בזאלית שונה או בכללי כל שינוי בהגדרות המשאבה.

בולוס מוארך (Extended Bolus) – תכונה זו מאפשרת לספק חלק מהבולוס מיידית ואת השאר לאורך פרק הזמן שבחרתם. בד"כ, תכונה זו תשמש עבור ארוחות עתירות שומן ו/או חלבון כגון פיצה, המבורגרים, מטוגנים וכדומה, כשעיכול הפחמימות עשוי להתעכב בהן.

כיצד להגדיר בולוס מוארך?

בתחתית המסך הראשי לוחצים על האייקון של הבולוס ואז מזינים את כמות הפחמימות שצפויים לאכול ואת רמת הסוכר שאני נמצא בה. המערכת תחשב את כמות יחידות ההזלפה ולאחר מכן צריך ללחוץ על Extend Bolus ושם ניתן לבחור כמה נקבל כרגע (באחוזים/יחידות) ואת הבולוס הנותר במשך השעות הבאות שהוגדרו. כך תוכלו לנהל את עקומת רמות הסוכר בצורה נכונה יותר משום שמזון המכיל פחמימות ושומנים מתפרק בצורה שונה.

לאחר הגדרת משך הזמן – הפוד יחזור לתוכניתו הרגילה שנקבעה.

מהם הגורמים המשפיעים על רמות הסוכר?

בכדי לדעת להתנהל נכון יותר באיזון הסוכרת, חייבים להבין את מכלול הגורמים המשפיעים על רמות הסוכר ועל מינוני האינסולין בהתאמה. בתוך כך:

האדם עצמו – ישנם המון מרכיבים שונים בגוף האדם ובהתנהלות של כל אחד מאיתנו השונים זה מזה ומצריכים תשומת לב לפני שקובעים את מינון האינסולין:

 • שינויים במשקל
 • שינויים בפעילות היומית
 • חישוב לא נכון של כמות פחמימות
 • הרכב ארוחות שונה ותזמונן
 • מחזור/הריון
 • תופעת השחר (רמות סוכר נמוכות לקראת סוף השינה)
 • מחלות/סטרס ושינויים תרופתיים

לכן, חשוב להתייעץ עם איש הצוות הרפואי בכדי להתאים את יחס הפחמימה-אינסולין במחשבון ולהבין מה אפשר לשנות במינונים.

הסביבה שלנו – משך היום שלנו מושפע מהסביבה בה אנו נמצאים. בין אם זה העבודה שבה אנו נמצאים חלק גדול מהיום, האקלים, נסיעות לחו"ל שבהן יש שינוי באזורי הזמן ובתזונה, בתי ספר ועוד.

יחידות השליטה (PDM) של משאבת האינסולין:

חשוב להשאיר אותה בהישג יד, משום שלעיתים נדרש מאיתנו לבצע שינוים בהזלפת האינסולין ובעיקר משום שהיחידה מציגה התראות שעשויות להיות קריטיות להמשך ההתנהלות (לדוגמא הפוד עומד להיגמר/מיכל האינסולין נמוך וכדומה).

 • חובה לוודא שהשעה והתאריך נכונים ביחידת השליטה, כדי לתאם את ההזלפה בזמנים נכונים.
 • צריך לשים לב שאנחנו נמצאים על התוכנית הבאזלית הנכונה.
 • חשוב לתזמן נכון את הבולוסים שנותנים ולהתייעץ מראש עם הרופא המטפל על המקרים שבהם זה נדרש. צריך לשים לב לכמות ולהגדרות שמזינים ב-PDM.

הפוד עצמו - חשוב לוודא את תקינות הפוד עצמו לפני השימוש ובמידה וקרו אחת מהבעיות הבאות – יש להחליף את הפוד ולמדוד את רמת הסוכר:

 • לשים לב שהקנולה הוחדרה באופן תקין ולא יצאה מהמקום (ניתן להבחין דרך חלונית הצפייה)
 • רטיבות / ריח של אינסולין
 • דימום באזור הקנולה
 • לשים לב אם חלילה מופיעים סימנים לזיהום סביב הקנולה (כאב/ אדמומיות/ הפרשה) על מנת שלא תתפתח דלקת, העלולה להשפיע על רמות הסוכר.
 • לשים לב שלא הוכנסו בועות אוויר לפוד (למרות שהפוד אמור להוציא את האוויר שהוכנס באופן אוטומטי, אך עדיין עלולים להישאר מספר בועות שישפיעו על תהליך ההזלפה).

אביזר חיזוק לפוד:

אם יש לכם לעיתים בעיה עם הדבקת הפוד וההצמדה שלו לעור, ניתן לרכוש באתר גפן מדיקל מוצר שנקרא PodPals™, אביזר חיזוק לפוד המספק, תמיכה נוספת לפוד בפעילויות יומיומיות מגוונות, כולל במים ומאפשר להיות חופשיים יותר בכל פעולה.

מענה לשאלות:

שאלה: האם תהיה בקרוב מערכת "Closed Loop" בין המשאבה לחיישן?

תשובה (מאת אספן מיטלר, נציגת אינסולט): באינסולט, החברה שפיתחה את מערכות Omnipod® ו- Omnipod DASH®, ממשיכים לפתח ולעבוד על טכנולוגיות חדשות. ספציפית לגבי סוג טכנולוגיה כזה, הנקרא גם "לבלב מלאכותי", זה משהו שמפותח בחברה כיום ונמצא בתהליכי אישורים, אך אין תאריך יעד מוגדר לתחילת השיווק שלו ברחבי העולם. מה שכן, בשנתיים הקרובים אנו כנראה צפויים לראות קפיצת מדרגה משמעותית בהתפתחות הטכנולוגית הקשורה במערכות אלו, ובכלל בתחום מערכות לאיזון רמות הסוכר.

שאלה: איך אפשר להקל את הכאב בזמן החדרת הקנולה לילדים קטנים?

תשובה (מפי פרופ' רם וייס): ישנם מספר דרכים בהן ניתן להקל על הכאב: להשתמש במשחת אמלה (EMLA), שהינה קרם להרדמה מקומית של העור לצורך החדרת מחטים שונות, אך יש צורך בהמתנה של שעה בכדי שהמשחה תשפיע. ניתן גם לקנות בכל בית מרקחת ספריי "קרח" אתיל כלוריד (בדומה למה שנותנים לכדורגלנים שמקבלים מכה יבשה במהלך משחק) והכאב יפחת. מומלץ גם ליצור קפל בעור לפני החדרת הקנולה לטובת מניעת החדרת הקנולה לשריר ובכך להפחית את הסיכויים לכאב. שחר כהן: גם לגבי מקרים של הפחתת הכאב בעת ההסרה, בעיקר בשל המדבקה, ניתן לבצע זאת במקלחת או עם מים כדי להקל על ההסרה או בעזרת שמן תינוקות.

שאלה: באילו תדירות יש תקלות בפודים ומה הסיבה לכך?

תשובה (מפי פרופ' רם וייס): ישנו אחוז מסוים, נמוך יחסית של תקלות שהן מובנות וקשורות לפוד עצמו. עם זאת, רוב התקלות קשורות באופן ישיר לשימוש לא נכון בפוד, כך שמי שקורות לו תקלות באופן חוזר ונשנה – צריך לחזור למרפאה שלו ולחדד את כל תהליך החיבור והשימוש בפוד (או להיעזר בכמה מהטיפים שניתנו כאן במהלך הוובינר). שחר כהן: בכל מקרה, גם גפן מדיקל כאן תמיד בשבילכם לכל בעיה ואתם מוזמנים לפנות אלינו בכל ערוץ לגבי כל בעיה שנוצרת עם מכשירכם.

שאלה: מה תוקף הזמן של סוללות ל- PDM של מערכת Omnipod® ?

תשובה (מפי שחר כהן): זמן השימוש הממוצע עבור הסוללות הינו שלושה שבועות. אם נתקלתם במצב שבו הסוללות נגמרות באופן תכוף תוך שבוע-שבועיים, ניתן לפנות אלינו ואנו ננסה לאתר את הבעיה עבורכם.

 

רוצים לדעת יותר על מערכת Omnipod DASH®? צרו איתנו קשר עכשיו!

[1] לפוד דירוג עמידות בפני מים IP28, עד לעומק של 7.6 מטר, למשך עד 60 דקות. ה-PDM אינו עמיד במים.

[2] עד 72 שעות של הזלפת אינסולין רציפה

 

 

מאמרים נוספים

בתאריך 15/11/2020 התקיים וובינר בנושא "סוכרת בימי הקורונה" במסגרת אירועי חודש המודעות לסוכרת

">

סוכרת בימי הקורונה

בתאריך 15/11/2020 התקיים וובינר בנושא "סוכרת בימי הקורונה" במסגרת אירועי חודש המודעות לסוכרת

להמשך קריאה
וובינר שעסק בחידושים האחרונים בטכנולוגיית אומניפוד במהלך הוובינר הוצגה המערכת החדשה והמהפכנית לניהול אינסולין,Omnipod DASH®

">

חדשנות בטכנולוגיית אומניפוד בטיפול בסוכרת

וובינר שעסק בחידושים האחרונים בטכנולוגיית אומניפוד במהלך הוובינר הוצגה המערכת החדשה והמהפכנית לניהול אינסולין,Omnipod DASH®

להמשך קריאה
360 על סוכרת סוג 2"" data-image="https://geffenmedical.co.il/uploads/image/article/18639361fb0b9ef645c0e9c339cc495c.png" data-description="

במהלך הוובינר הם עסקו בדרכים השונות למדידת רמות הסוכר והשוני ביניהן, כיצד מזונות שונים משפיעים על רמות הסוכר שלנו וכיצד ניתן להיעזר במערכת פריסטייל ליברה ובפונקציות השונות שלה לאיזון הסוכרת

">

וובינר "מבט של 360 על סוכרת סוג 2"

במהלך הוובינר הם עסקו בדרכים השונות למדידת רמות הסוכר והשוני ביניהן, כיצד מזונות שונים משפיעים על רמות הסוכר שלנו וכיצד ניתן להיעזר במערכת פריסטייל ליברה ובפונקציות השונות שלה לאיזון הסוכרת

להמשך קריאה