סיבוכי הסוכרת

הבעיה המרכזית של הסוכרתיים היא סיבוכי המחלה שעלולים להוביל לנכויות קשות, מחלות נלוות וכן מהווים גורמי סיכון לתמותה.

עיוורון – הסיכון המרכזי לפגיעה בראייה בקרב סוכרתיים נוגע לפגיעה בכלי הדם הקטנים ברשתית העין.

קטיעות גפיים – מהוות את אחד הסיבוכים הקשים של סוכרת, הגורמים לנכות תפקודית קשה לצמיתות. קטיעות גפיים בקרב סוכרתיים נגרמות לרוב כתוצאה מ’כף רגל סוכרתית’ – מצב שבו מתפתחים בכפות רגליהם של חולי סוכרת פצעים שאינם נרפאים כתוצאה ממחלה בכלי הדם ההיקפיים, העלולים להוביל להתפתחות נמק המחייב קטיעה.

חמצת קטוטית – אחד הסיבוכים המיידיים והקשים של סוכרת הוא “חמצת קטוטית” – DKA המופיעה כאשר רמות הסוכר בדם עולות לערכים מאד גבוהים, מעל 300-400 מ”ג/ד”ל. חמצת מופיעה בעיקר בסוכרת מסוג 1, אך עלולה להופיע גם בסוג 2, בעצם מדובר במצב חירום המחייב טיפול מהיר בנוזלים ובאינסולין. הלוקים בסיבוך זה חשים חולשה, בחילה, הקאה וכאב בטן. אם לא מקבלים טיפול בזמן, המצב עלול להידרדר ואף לסכן את חיי החולה. במקרים נדירים חמצת עלולה להתפתח גם כאשר רמות הסוכר בדם אינן כה גבוהות, 200-250 מ”ג/ד”ל בלבד. לכן , חשוב להשתמש במערכת לבדיקת סוכר וקטונים בדם.

מחלות לב – סוכרת מעלה משמעותית את הסיכון למחלות לב וכלי דם, לרבות התקפי לב ושבץ מוחי.

השמנה – השמנה מהווה את גורם הסיכון המשמעותי ביותר להתפתחות סוכרת. והקשר גם הפוך: סוכרת מעלה את הסיכון להשמנה, ואחת הסיבות להשמנה בקרב מי שכבר אובחן כחולה סוכרת היא הטיפול באינסולין ותרופות אחרות שגורמות להשמנה כמו אמריל, אקטוס ונובונורם.

נוירפתיה סוכרתית – פגיעה בעצבים המתאפיינת בתחושות כאב שורף ממקור עצבי, עקצוץ, הירדמות, חולשה, עיכוב ברפלקסים ואובדן תנועתיות בגפיים.

בעריכת ד”ר מיכאל ויינפאס, מומחה ברפואת משפחה ורופא סוכרת במכון הסוכרת מכבי השלום ת”א.

חוות דעת

מהי חוויתך באתר החדש שלנו?