logo_header

סוכרת בימי הקורונה

בתאריך 15/11/2020 התקיים וובינר בנושא "סוכרת בימי הקורונה" במסגרת אירועי חודש המודעות לסוכרת ובו השתתפו שני מובילים בתחום הסוכרת: פרופ' חוליו וויינשטיין - מנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון ורופא סוכרת בכיר במרכז DMC לטיפול בסוכרת וד"ר הדר דסקין-ביתן - אנדוקרינולוגית מבית החולים בלינסון ובמרפאת הסוכרת בקופת חולים כללית בבלומנטל.

במהלכו הם עסקו בקשר שבין מגפת הסוכרת למגפת הקורונה ושיתפו מהידע שלהם אודות הטיפול בסוכרת בתקופה מאתגרת זו. בוובינר התארח גם ברוך מזור, סוכרתי בעצמו, עם סיפור אישי מעורר השראה על הדרך שבה הצליח לעשות מהפך בניהול הסוכרת ולהיות הרופא של עצמו, לאחר שנים רבות עם סוכרת סוג 2.

לכל מי שפספס ורוצה לצפות בוובינר – הכנו לכם סיכום של עיקרי הדברים והנושאים החמים שבהם עסקו בהרצאות ובנוסף מצורף בסוף הדף הסרטון המלא של הוובינר.

אז מה אנחנו יודעים על מגפת הקורונה?

המגפה הינה כלל עולמית ועד היום נדבקו בנגיף מעל 40 מיליון אנשים ברחבי העולם. על פי הנתונים, ניתן להגיד שנגיף הקורונה אינו דומה לשפעת, שכן הוא מדבק יותר, בעל אחוז מתאשפזים גבוה בהרבה (19% לעומת %2) ואחוז התמותה גדול יותר כתוצאה ממנו (%4.3-%1 לעומת אחוז אחד או פחות בשפעת). חשוב להגיד, כי כל האוכלוסייה נמצאת בסיכון דומה פחות או יותר להידבקות בנגיף ואין קשר לגיל האדם.

מה שכן, ישנן אוכלוסיות ספציפיות שבעת הידבקות בקורונה יהיו בסיכון גבוה יותר לפתח סיבוכים ומחלה קשה:

 • מבוגרים מעל גיל 65
 • בעלי משקל עודף
 • סוכרתיים
 • סובלים מיתר לחץ דם
 • מעשנים
 • לוקים במחלת ריאות כרונית או מחלת לב
 • בעלי דום נשימה בשינה

למרות שרוב חולי הקורונה מחלימים ללא כל צורך בטיפול, כיום יש מגוון רחב יותר של אפשרויות טיפול עבור החולים הקשים:

 • חיבור למכונת הנשמה/חמצן.
 • תרופה נגד וירוסים הנקראת Remdesivir שהוכחה כבעלת השפעה.
 • מדללי דם מיוחדים, בשל קרישים שמופיעים בריאות בעקבות המחלה.
 • ויטמין D במינון של 2000 יחב"ל ביממה – המסייע במניעת מחלות קשות.

מה הקשר בין קורונה לסוכרת?

כיום הוכח, שנגיף הקורונה משפיע על סוכרתיים בצורה קשה יותר מהאוכלוסייה הכללית. זאת משום שאצל סוכרתיים המערכת החיסונית בד"כ חלשה יותר ויש להם נטייה לקרישיות יתר בדם – דבר שגורם לנגיף להיאחז בחולשות אלו ולתקוף חזק יותר את המערכות בגוף. גם מבדיקת הנתונים עולה תוצאה דומה – ניכר, כי ישנם פי 2 יותר מקרי תמותה מקורונה אצל סוכרתיים בהשוואה לשאר האוכלוסייה (כאשר 1 מכל 3 אנשים שנפטרו מהנגיף בבריטניה הוא סוכרתי). בנוסף, סוכרתיים מאושפזים יותר כתוצאה מהנגיף – פי 2 משאר האוכלוסייה ובעלי סיכוי גבוה פי 3 להיות בטיפול נמרץ. יתרה מכך, מהנתונים עולה שגם זמן ההחלמה לסוכרתיים בד"כ ארוך יותר מהממוצע (פי 1.3).

הנתון העיקרי שצריך לשים לב אליו הוא ההבדלים באחוז מקרי התמותה אצל סוכרתיים – במחקר שנערך בבריטניה דווח על 14.8% מקרי מוות בקרב אנשים שחלו בקורונה והיו עם סוכרת מאוזנת לעומת 41.7 אחוז שהיו עם סוכרת שאינה מאוזנת (הבדל של פי 2.8!!), כלומר הנגיף "אוהב מתוק". וזה המסר שצריך לקחת – לעומת שאר גורמי הסיכון, כדוגמת עודף משקל או בעיות לב, את הסוכרת ניתן לאזן ולשלוט עליה, בעוד שלא ניתן להיות רזה ביום אחד. לסוכרתיים יש שליטה על הפחתת הסיכונים וסיכויי התמותה כתוצאה מקורונה ולכן חשוב לשמור על רמות סוכר מאוזנות בנוסף על הקפדה יתרה לצמצום מפגשים בכדי להימנע מהידבקות.

איך ניתן לשמור על רמות סוכר מאוזנות בתקופה זו?

 
במאה האחרונה חלה התפתחות רפואית וטכנולוגית משמעותית מבחינת הטיפול בסוכרתיים, שהובילה למצב שהיום קיימים מגוון רחב של תרופות ופיתוחים טכנולוגיים שמסייעים רבות לטיפול בסוכרת. אם עד לפני כמה שנים מדידת הסוכר הייתה מתבצעת ע"י מד סוכר רגיל המצריך דקירת אצבע – כיום קיימת מערכת פריסטייל ליברה המאפשרת התאמה טובה יותר של שיטת הטיפול בסוכרתיים בזכות התמונה המלאה על רמות הסוכר המתקבלת ממנה.

אז מהי מערכת הפריסטייל ליברה?

מערכת לניטור סוכר באופן רציף, המגיעה עם סנסור קטן וחד פעמי המוחלף כל שבועיים ושניתן למקם מאחורי הזרוע בעזרת החדרה פשוטה וללא דקירה[1]. בזכות המערכת, ניתן לערוך אין-סוף בדיקות, לקבל תשובה מיידית על רמות הסוכר ואף לראות מגמה עתידית שמסייעת במניעת הגעה לערכים חריגים.

בדיקת הסוכר נעשית בצורה ממש פשוטה – יש להעביר את הסורק או את הטלפון החכם (באמצעות אפליקציית FreeStyle LibreLink) מעל החיישן, גם דרך הבגדים ולסרוק אותו. לאחר הסריקה יוצגו ערכי הסוכר העכשוויים, את אלו שנמדדו ב-8 השעות האחרונות בצורה גרפית ואפילו מגמה חזויה להמשך מבחינת רמות הסוכר וקצב השינוי העתידי הצפוי. ניתן להוסיף בצורה פשוטה הערות במכשיר הסריקה ובטלפון החכם ליד כל מדידה, כדוגמת הפעולה שנעשתה בשעות מסוימות ביום (ארוחה, פעילות גופנית נטילת אינסולין וכדומה) ובכך להבין את ההקשר ואת השינויים ברמות הסוכר ואף להתאים את התפריט בצורה טובה.

בנוסף, קיימת אפשרות לצפות בדו"חות שונים המסייעים להבנת מדדי רמות הסוכר לאורך הזמן ועוזרים לנו לדעת היכן ניתן להשתפר, בכדי לקבוע המלצה טיפולית מתאימה. לדוגמא, ניתן לצפות בדו"ח חשוב מאוד (דו"ח AGP) – המציג כמה אחוז מהזמן המטופל שהה ביעד המטרה שבו ערכי רמות הסוכר היו מאוזנים (נקרא Time in Range), מאפשר להבין האם היו חריגות מערכים אלה ובכך לדעת עד כמה המטופל יציב מבחינת הסוכרת. ניתן גם לראות את ממוצעי רמות הסוכר על פני שעות שונות ביום ובכך לדעת על איזה זמן ביום צריך לשים דגש ולתקן ממוצע שהוא נמוך או גבוה מידי בשעות ספציפיות.

אם עד לפני שנה רופאים היו מקבלים דו"ח ידני ממטופלים על מדידת רמות הסוכר במהלך היום ועל הפעולות שביצעו במהלך היממה, אז כיום יש את תוכנת הענן LibreView לניהול נתוני הסוכרת, המאפשרת לצפות בנתונים הנמדדים ע"י הפריסטייל ליברה ולשתף את המידע עם הצוות המטפל (רופא/ דיאטנית/ אחות) בקלות ובצורה נוחה לשני הצדדים. בשל מגפת הקורונה יש סוכרתיים רבים שנמנעים מלהגיע למרפאה להיבדק ולכן הנגשת המידע אודות רמות הסוכר של המטופל והעברתו באופן מרוחק באמצעות תוכנה זו – חשובה מאוד בימים אלו, ובכלל מסייעת רבות להתנהלות טובה יותר עם הנתונים ולהתאמת טיפול נכון.

אילו סוכרתיים ייהנו ויפיקו תועלת מניטור רציף?

אלו שרוצים להתאים את התפריט שלהם באופן אישי לפי השינויים ברמות הסוכר ביחס למאכלים שונים. כמובן, מומלץ להיעזר לשם כך בדיאטנית מוסמכת, להתאמה נכונה ומדויקת ככל האפשר.

אנשים הנוטלים תרופות בעלות השפעה על רמות הסוכר ומעוניינים לדעת כיצד ישפיע שינוי בשיטת הטיפול או במינון התרופות.

אנשים עם נטייה למצבי היפוגליקמיה והיפרגליקמיה – חשוב לפקח באופן רציף ולראות באילו חלקים מהיום שהו במצבים אלו ויצאו מאיזון, כדי לדעת לזהות לפני ולמנוע זאת בעתיד.

כל מי שנוטל אינסולין – רצוי תמיד להבין אם המינונים נכונים ולבדוק מהי השפעתו על רמות הסוכר.

אנשים המפחדים מדקירות/זריקות – הפריסטייל ליברה מהווה פתרון נוח ולא מצריך דקירה[2].

מטופלים שמעוניינים בהתאמת תפריט תזונה / טיפול רפואי ונדרשים לראות רופא בזמן הקרוב – עדיף להגיע לצוות המטפל עם הנתונים על השינויים ברמות הסוכר בכדי לשפר את תהליך זה.

סיפור ההצלחה האישי של ברוך מזור:

ברוך מזור בן 69, סוכרתי קרוב ל- 02 שנה, שחי חיים מלאים ומאושרים. הוא מכנה את עצמו "הרופא של עצמי" מפני שהסוכרת מחייבת טיפול עצמי ותשומת לב. בסוף שנות ה- 03 לחייו הוא התגלה כטרום סוכרתי והיה לו קשה מאוד לקבל את זה. בנוסף הוא הזניח את הדאגה לאיזון הסוכר כיוון שהיה עסוק בעיקר בנסיעות לחו"ל במסגרת עבודתו. בסביבות גיל 50 ברוך הוגדר כסוכרתי לכל דבר, כשבהתחלה היה מטופל בטיפול תרופתי מינימלי, אך מצב זה השתנה בהדרגה וכיום הוא נוטל אינסולין קצר באופן קבוע.

איפה שינוי התפיסה שלו התחיל?

הוא הגיע יום אחד למרפאת DMC כתוצאה ממחקר שהוזמן להשתתף בו בנושא דיאטה, אך יצא לו מכך הרבה יותר. הוא נחשף במקרה לטיפול כולל בנושא הסוכרת וכך החל לקבל הכרה עצמית בהיותו סוכרתי והחליט ללמוד את הדברים לעומק. הוא מספר שגילה עולם המורכב מ- 3 ווקטורים שחשובים לדעתו לסוכרתי בשביל שיהיה מאוזן:

 1. צורך גדול מאוד בניטור סוכר באופן קבוע.
 2. הקפדה על תזונה ואורח חיים נכון.
 3. צורך בטיפול רפואי מקיף, שמסתכל לא רק על הסוכרת, אלא גם על בעיות נוספות הקשורות לגיל מבוגר.

היכן הייתה קפיצת המדרגה?

לאחר זמן מסוים, ברוך נחשף גם למערכת פריסטייל ליברה ומספר: "ללא ספק, יש לה יתרונות משמעותיים בהשוואה למד סוכר רגיל – היא מנטרלת את הצורך בלדקור את עצמך כמה פעמים ביום, מפשטת את התהליך המסובך של מעקב אחר כל מדידה ומן הסתם מאפשרת ניהול אורח חיים רגיל – דבר אשר נפגע כשמשתמשים במד סוכר רגיל, בייחוד כשאתה בן אדם עסוק. בנוסף, המערכת מאפשר לדעת את מצבך בכל רגע נתון מבחינת איזון הסוכרת ולפיה להתאים פעולות שונות כמו אכילה, ספורט ואפילו מתי וכמה להזריק אינסולין".

מה השתנה מבחינתך?

"בזכות מערכת פריסטייל ליברה קיבלתי הזדמנות אמיתית ויכולת לאזן את הסוכרת שלי, דבר שבימי הקורונה מאוד נדרש וחשוב בכדי לצמצם סיכונים. בנוסף, המערכת מקלה על תהליך קביעת הטיפול הרפואי מול הרופאה שלי, שכן היא מאפשרת הצגת הנתונים באופן ישיר ובכך מעניקה לרופאה הזדמנות להיות במעקב רפואי צמוד, לדעת בכל רגע נתון האם לקחתי את התרופות שלי ולעשות הערכת מצב טובה הרבה יותר בכל מה שקשור לסוכרת שלי. כך גם הדיאטנית שלי יודעת טוב יותר להתאים את התפריט בצורה נכונה ומדויקת יותר".

 
ברוך הוסיף ואמר: "הפריסטייל ליברה העניק לי חיים חדשים ונוחים הרבה יותר, שבהם אני לא מוטרד ממדידת הסוכר וללא כל הפרעה במהלך היום. חיים שבהם אני לא צריך לדקור את עצמי באמצע העבודה למשל ולהיות עם מריחות של דם. ולא רק זה - עם המערכת אני יכול לדעת אם חרגתי השבוע מטווח יעד המטרה שלי או איך הבידוד והשהייה בבית בתקופה הקורונה משפיעים על רמות הסוכר ולדעת לאזן את זה כמו שצריך. כיום אני משלב את שלושת הווקטורים שהזכרתי מקודם – טיפול רפואי, תזונה וניטור רציף, שבין כולם יש קשר יוצא מן הכלל שמאפשר לי להיות מאוזן באמצעות הקפדה עליהם. אני מתאים את התפריט שלי לפי ההשפעה על רמות הסוכר ואף משלב עם זה פעילות גופנית לאיזון טוב עוד יותר - שכל כך חשוב בתקופת הקורונה"

.

לסיכום, בעידן הטכנולוגי של היום – ברוך חושב שחובה לנצל את הכלים שיש בכדי לבצע את ההתאמה האישית הנדרשת, שכן כל אדם שונה אחד מהשני – וזה בדיוק מה שמערכת הפריסטייל ליברה מאפשרת וטוען שהיא עושה את זה בצורה מעולה.

מענה לשאלות המשתתפים בוובינר:

שאלה: עבור אילו אנשים מערכת הפריסטייל ליברה נמצאת בסל התרופות?

תשובה: המערכת נמצאת בסל עבור סוכרתיים מסוג 1, בנוסף לעוד מספר החרגות הקיימות בקופות החולים השונות. בכל מקרה, מומלץ לפנות לרופא הסוכרת ולברר את מדיניות הזכאות שלכם למערכת. בכל מקרה, ניתן להיכנס לאתר שלנו עבור מידע נוסף.

שאלה: האם קיימים דו"חות יומיים בפריסטייל ליברה?

תשובה: כן, ניתן לצפות בקלות ברישומי רמות הסוכר בקורא ובאפליקציית FreeStyle LibreLink ואף להסתכל אחורה בדו"חות של ימים קודמים.

שאלה: האם יש צורך באביזר טכנולוגי נוסף להעברת הדו"חות למרפאה?

תשובה: אם סורקים עם המכשיר הנייד באמצעות אפליקציית FreeStyle LibreLink, נתוני רמות הסוכר מועלים אוטומטית למרפאה שאתם מקושרים אליה באמצעות תוכנת ה-LibreView.

שאלה: האם יש הבדל בדיוק בין מדידת סוכר באמצעות טיפת דם לבין הפריסטייל ליברה?

תשובה: הפריסטייל ליברה מודד את רמות הסוכר שבנוזל הבין תאי, שמשקף את הערכים האמיתיים בדם שהיו כמה דקות לפני תחילת המדידה – בניגוד למדידה באמצעות טיפת דם שמשקפת את הערך הנוכחי באותו רגע. לכן, יהיו הבדלים קטנים בין המדידות, אך יצוין כי פריסטייל ליברה נחשבת מערכת בעלת דיוק מיטבי (קרוב ל- 100%), שעברה התאמות ע"י מומחים. המערכת הרשומה בארץ אושרה ע"י ה-CE האירופאי וכמובן משרד הבריאות בארץ.

שאלה: האם במערכת פריסטייל ליברה יש התראות לפני הגעה למצב של היפוגליקמיה?

תשובה: אין התראות מסוג זה במערכת, אך היא כן מספקת את כל הכלים הדרושים להבין האם יש ירידה דרסטית ברמות הסוכר שעלולה להוביל להיפוגליקמיה – ובאמצעות הקפדה על מעקב צמוד והפקת לקחים מתוצאות המדידה – ניתן בהחלט לסייע במניעת מצב זה.

 

[1] בדיקת סוכר באמצעות דקירת האצבע במד סוכר נדרשת כאשר קריאות רמות הסוכר המדווחות ע"י החיישן אינן תואמות לתסמינים או לציפיות.

[2] בדיקת סוכר באמצעות דקירת האצבע במד סוכר נדרשת כאשר קריאות רמות הסוכר המדווחות ע"י החיישן אינן תואמות לתסמינים או לציפיות.

מאמרים נוספים

וובינר שעסק בחידושים האחרונים בטכנולוגיית אומניפוד במהלך הוובינר הוצגה המערכת החדשה והמהפכנית לניהול אינסולין,Omnipod DASH®

">

חדשנות בטכנולוגיית אומניפוד בטיפול בסוכרת

וובינר שעסק בחידושים האחרונים בטכנולוגיית אומניפוד במהלך הוובינר הוצגה המערכת החדשה והמהפכנית לניהול אינסולין,Omnipod DASH®

להמשך קריאה
Omnipod®/Omnipod DASH®" data-image="https://geffenmedical.co.il/uploads/image/article/b59df03caaa2117635bae44e450e85ff.jpg" data-description="

מוזמנים לצפות בוובינר שהתקיים ב- 26/5 , ולקבל את כל הטיפים איך להתנהל נכון עם משאבת אינסולין

">

ניהול סוכרת עם מערכת Omnipod®/Omnipod DASH®

מוזמנים לצפות בוובינר שהתקיים ב- 26/5 , ולקבל את כל הטיפים איך להתנהל נכון עם משאבת אינסולין

להמשך קריאה
שאלות ותשובות מובינר ב- 0202.50.13 בנושא פתרונות דיגיטלים לניהול הסוכרת

">

פתרונות דיגיטליים לניהול הסוכרת

שאלות ותשובות מובינר ב- 0202.50.13 בנושא פתרונות דיגיטלים לניהול הסוכרת

להמשך קריאה