logo_header

קיץ לוהט ובטוח למטופלים באינסולין

קיץ לוהט ובטוח למטופלים באינסולין

לאחר שנה ארוכה שבה התמודדנו עם מגפת הקורונה ועם מצב ביטחוני לא פשוט, סוף סוף הגיעה עונת הקיץ עם כל הכיף שהיא מביאה עימה: ים, בריכה, טיולים ואולי גם איזו חופשה מפנקת. יחד עם זאת, הקיץ בישראל מביא איתו באופן קבוע גם טמפרטורות גבוהות ולעיתים אף קיצוניות, שעלולות להשפיע לרעה על איזון הסוכרת במידה ולא ינקטו מספר צעדי מניעה.

אחד הסיכונים העיקריים בקיץ עבור סוכרתיים הוא התייבשות. טמפרטורות גבוהות או ביצוע פעילות גופנית מאומצת עשויים לגרום לזיעה מרובה ואף להתייבשות, מה שיכול להוביל לעלייה ברמות הסוכר בדם. רמות גבוהות של סוכר עלולות אף לגרום למתן שתן תכוף, שרק יחמיר את ההתייבשות ואת העלייה ברמות הסוכר - סוג של מעגל שלא נגמר. לסוכרתיים הנוטלים אינסולין - המצב עלול להחמיר עוד יותר מאחר והתייבשות מפחיתה את היכולת של הגוף לספוג את האינסולין וכך השפעתו על רמות הסוכר בדם פוחתת.

אז מה ניתן לעשות?

הכנו במיוחד עבורכם מס' טיפים שיעזרו לכם לנהל נכון יותר את רמות הסוכר במהלך הקיץ ובכך להישאר מאוזנים:

 • שתו הרבה מים – שתיית מים חשובה לא רק במהלך פעילות גופנית, אלא גם לאורך כל היום, בכדי להימנע מהתייבשות. לכן, קחו בקבוק מים שיהיה איתכם תמיד בתיק ואם אתם עוסקים בספורט – אל תתעצלו ושאו את הבקבוק איתכם ביד או דאגו להתקן/חגורה נוחים עבורו.
בדקו את רמות הסוכר בדם לעיתים קרובות - מכיוון שטמפרטורות גבוהות עלולות לגרום לתנודות ברמות הסוכר בדם, מומלץ לבדוק את רמות הסוכר לעיתים קרובות יותר. ניתן להסתייע לצורך כך במערכת פריסטייל ליברה המאפשרת ניטור רציף של רמות הסוכר ומסייעת להיות עם היד על הדופק ולשמור על איזון. באופן זה, תוכלו לנקוט בפעולות מתאימות ומיידיות בכדי למנוע מצבים של היפו והיפרגליקמיה (רמות סוכר נמוכות וגבוהות בהתאמה).
 • הימנעו מחשיפה ממושכת לשמש – צמצמו ככל שניתן את נוכחותכם בחוץ במהלך השעות החמות של היום והקפידו להשתמש בקרם הגנה אם אתם חשופים לשמש במהלך שעות אלו. זאת, במטרה למנוע כוויות שמש ומכות חום, המהוות מצב לחץ על הגוף ויכולות לגרום לעלייה ברמות הסוכר בדם.
 • שמרו איתכם פריטים לטיפול ברמות סוכר חריגות - אם אתם נמצאים בסיכון לרמות נמוכות של סוכר בדם ואתם מגיעים לרמות אלה לעיתים קרובות, אתם חייבים לשאת איתכם פריטים שיסייעו לכם לצאת ממצבים אלו. בד"כ נהוג להשתמש בטבליות גלוקוז או נוזל גלוקוז לצורך איזון רמות הסוכר במידה והן נמוכות.
 • הגנו על האינסולין שלכם - מחקרים רבים הוכיחו שאינסולין עלול לאבד מיעילותו בטמפרטורות גבוהות תוך זמן קצר וכי יעילותו מושפעת ישירות מן הטמפרטורה בה הוא מאוחסן. חשיפת האינסולין לטמפרטורות גבוהות (או נמוכות) מידי, גורמת להשפעה על רמות הסוכר ומקטינות את יעילות האינסולין באיזון רמות הסוכר בדם. לכן, חשוב שתקפידו לאחסן אותו במקום קריר ומוצל – ואם אתם יודעים שאין באפשרותכם לשים אותו בסביבה כזו, ניתן להיעזר במכסה נייד לאינסולין, כדוגמת VIVI CAP1, המספק הגנה לאינסולין מפני חום וקור ללא צורך בתחזוקה או סוללות.

אם אתם מטופלים באמצעות משאבת אינסולין, הקפידו להימנע מחשיפת המשאבה לטמפרטורות קיצוניות.

 

 • התאימו את מינון האינסולין לפי הצורך - שאלו והתייעצו עם צוות מרפאת הסוכרת שלכם כיצד עליכם להתאים את מינון האינסולין שלכם לפני פעילות גופנית מאומצת. זאת מאחר וקיים סיכון להיפוגליקמיה, שכן האינסולין משפיע על הורדת רמות הסוכר במקביל לפעילות הגופנית ולעיתים מדובר במצב מסוכן אם לא מתכננים זאת מראש. ניתן להיעזר גם בדיאטנית קלינית לצורך יצירת תפריט תזונה מותאם באופן אישי לפני ואחרי פעילות גופנית.

החלטתם לברוח קצת מהחום של ישראל ולצאת מהשגרה בחופשה בחו"ל? גם שם חשוב שתיזהרו ותשמרו על כללי בטיחות. נסיעה לחו"ל ושהות ממושכת מחוץ לבית מחייבת היערכות מיוחדת.

להלן כמה טיפים גם לכל הטסים לחו"ל:

 • הצטיידו במכתב בשפה האנגלית מהרופא המטפל שלכם, המעיד כי הנכם סוכרתיים המטופלים בתרופה או בתרופות מסוימות. הדבר יסייע לכם בבדיקות הביטחוניות ובמקרה הצורך, בקבלת טיפול רפואי. מומלץ שהמכתב יפרט מהו הטיפול ומהם מינוני התרופות שאתם נוטלים. מומלץ לשאת איתכם עותק מצולם צמוד לדרכון ועותק נוסף בתיק עם הציוד הרפואי.
 • הצטיידו בביטוח רפואי לחו"ל, מתאים לבעייתכם הרפואית. (בדקו קיומו של סעיף החמרה של מצב קיים).
 • אם אתם נוסעים במסגרת קבוצתית, כדאי ליידע אדם נוסף (ורצוי את המדריך) שהנכם סוכרתיים ולהסביר לו מה נדרש לעשות במקרה שתסבלו מהיפוגליקמיה (רמות סוכר נמוכות).
 • שאו עימכם במטוס את תיק היד בו נמצא כל הציוד הרפואי לטיפול בסוכרת. לא מומלץ לשלוח את הציוד הרפואי עם חפצים אחרים לבטן המטוס.
 • במשך הטיול מומלץ לשמור על האינסולין במקום מוצל וקריר שלא יתקלקל ולהיעזר במכסה נייד לאינסולין לצורך כך.
 • קחו איתכם את כל התרופות והציוד הנדרש למשך הטיול ואם ניתן גם לתקופה ארוכה יותר, כדי שגם עיכוב או אובדן של חלק מהציוד לא יגרמו לכם להידרש לקניית פריטים יקרים בחו"ל. מומלץ לחלק ציוד רפואי זהה בין שני תיקים, למקרה של גניבה או אובדן של אחד התיקים.
 • מומלץ להצטייד בסוללות רזרביות למד הסוכר.
 • למשתמשים במשאבת אינסולין מומלץ לקחת גם מזרק אינסולין, כולל אינסולין ארוך טווח והעתק של הגדרות המשאבה, למקרה של תקלה במשאבה.
 • מומלץ להצטייד בטיסה ולאורך הטיול בגלוקוז זמין לטיפול בנפילה חדה של רמות הסוכר כמו גלוקוסטנדרט בנוזל או טבליות גלוקוצ'ויס.
 • למטופלים באינסולין מומלץ להצטייד בערכת גלוקוגון להזרקה בעת אובדן הכרה באישור רופא מטפל.
 •  
בזמן טיול, סדר היום שלכם משתנה וגם האוכל שונה. שינויים אלה יכולים להתבטא בשינויים ברמות הסוכר בהשוואה לימים רגילים, לכן, גם בחו"ל חשוב להקפיד על ביצוע בדיקות של רמות הסוכר כדי שתוכלו להיות בטוחים שרמות הסוכר שלכם תקינות לכל אורך הטיול.
 • הקפידו על מסיכות לאורך הטיול. גם אם הנכם מחוסנים, כדאי לשמור על מידת זהירות, במיוחד במדינות המוגדרות כ-"אדומות" – שכן סוכרתיים נמצאים בסיכון גבוה פי שלושה לחלות במחלה קשה או להזדקק לאשפוז בהשוואה לאנשים ללא סוכרת, על אחת כמה וכמה אם מדובר בסוכרת שאינה מאוזנת.

לסיכום, הקיץ נושא עימו אווירה של חופש ויציאה מהשגרה וחשוב לדעת להנות במהלכו אך גם להקפיד על כללי הזהירות לסוכרתיים – כדי שתוכלו לעבור אותו בשלום. כיום יש לכם את כל הכלים לשלב את ההנאה מהקיץ ועדיין לשמור על יציבות ואיזון ברמות הסוכר שלכם, מבלי חששות מיותרים. השתמשו בטיפים שהבאנו לכם כאן בכתבה ואמצו לכם אותם כחלק משגרה – לקיץ בטוח ונטול דאגות.

קיץ מאוזן ומהנה לכולכם!

מאת: ליטל סמואל לוי, M.Sc דיאטנית קלינית ומנהלת מרקט אקסס בגפן מדיקל.

הצהרת בריאות

מאמר זה מספק מידע כללי ודיונים על בריאות ונושאים קשורים. המידע והתכנים האחרים המסופקים במאמר זה, או בחומרים מקושרים כלשהם, אינם מיועדים ואין לפרשם כייעוץ רפואי, ואינם מהווים תחליף להתייעצות או טיפול רפואי מקצועי. הדעות וההשקפות המובעות במאמר ובאתר זה אינן קשורות לדעות של אף גורם אקדמי, בית חולים, פרקטיקה רפואית או מוסד אחר.

מאמרים נוספים

לקראת חופשת הקיץ - איך לשמור על המשך שיגרה

לקראת חופשת הקיץ - איך לשמור על המשך שיגרה

כאשר מדברים על חופשת הקיץ, אנחנו יוצאים מתוך הנחה שבימי השבוע הרגילים, אתם כבר נמצאים במודעות מלאה לצורך בשיפור איכות החיים שלכם, אתם מזהים את הרגעים הקריטיים בחייכם שדורשים תשומת לב מיוחדת, עובדים על שינוי הרגלים, יש לכם הערכה ברורה של היכולות שלכם, והבנה טובה כיצד הסביבה הקרובה אליכם משפיעה עליכם בשמירה על אורח חיים בריא.

להמשך קריאה
טיפים לפסח
שמחה רבה שמחה רבה אביב הגיע פסח בא ואתו שלל מנהגים ומצוות אשר עלולים להוציא אותנו מאיזון ולגרום לעלייה במשקל.

">

טיפים לפסח

שמחה רבה שמחה רבה אביב הגיע פסח בא ואתו שלל מנהגים ומצוות אשר עלולים להוציא אותנו מאיזון ולגרום לעלייה במשקל.

להמשך קריאה
 הטיפים הבאים יכולים לסייע לכם לעבור את תקופת החגים שמחים, מאוזנים מבחינת רמות הסוכר ויציבים במשקל

">

5 טיפים שיעזרו לכם לעבור את חגי תשרי בצורה מאוזנת ובריאה

 הטיפים הבאים יכולים לסייע לכם לעבור את תקופת החגים שמחים, מאוזנים מבחינת רמות הסוכר ויציבים במשקל

להמשך קריאה