logo_header

האם סוכרתיים יכולים לצום ביום כיפור?

יום הכיפורים, אחד הימים החשובים ביותר ביהדות, המתאפיין בשמירה על צום של כ-52 שעות, מהווה מפגש מעניין בין התמודדותו היומיומית של אדם עם סוכרת לבין חוקי היהדות שעשויים להוות אתגר עבורו בדרך לשמירה על איזון רמות הסוכר. עד לפני כעשור, רופאים נהגו לפסול על הסף את אפשרותם של סוכרתיים מכל סוג שהוא לצום ביום כיפור. אולם, חרף האיסור הרפואי, סוכרתיים רבים החליטו לצום, ובמרבית המקרים נוכחו הרופאים כי הצום לא גרר עמו השלכות בריאותיות קשות אם בכלל. עם זאת, חשוב להסביר לסוכרתיים שצמים כיצד ניתן לצום בצורה המיטבית.

 
התקדמות הטכנולוגיה הביאה איתה חדשנות גדולה בכל הנוגע לטיפולים בסוכרתיים, מכשור רפואי ואימוץ אורח חיים בריא לצד הסוכרת. כחלק מכך, סוכרתיים מבינים כיום את החשיבות הגדולה הטמונה במתן טיפול מותאם אישית עבורם, הלוקח בחשבון את מצבם הרפואי והנפשי, לצד התאמת טיפולים חדשניים ומודרניים המסייעים ליממת הצום לעבור בבטחה ובשלום.

היתרון המשמעותי הטמון בקבלת טיפול מותאם אישית לסוכרתיים, מתבסס על כך שכל סוכרתי צריך לקבל מעטפת טיפולית תומכת, הכוללת בתוכה טיפול תרופתי, ייעוץ תזונתי, תמיכה מכשורית ועוד. כך, בין אם מדובר בגבר מבוגר, אישה בהיריון, צעירים, אנשים שסובלים מהשמנת יתר וכד' – כל אחד מקבל את הטיפול הנכון ביותר עבורו, שיכול לאפשר לו לצום.

בטיחות קודמת לכול

למרות שהצום הוא חלק חשוב מיום כיפור, ההלכה קוראת לשמור על הבריאות בעדיפות ראשונה. אנשים פטורים מצום מבחינה הלכתית, אם הוא עלול לסכן את בריאותם.

לפני לקיחת ההחלטה בנושא הצום חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל ולברר האם מותר לצום, כיצד לצום, מהם הסיבוכים האפשריים וכיצד להתנהג במידה ומתחילים לחוש ברע, להכין תוכנית שמתחשבת בתרופות ולתכנן את האכילה והשתייה כך שיהיו מספקים לפני ואחרי הצום.

מעקב קבוע אחר רמות הסוכר בדם במהלך הצום הוא המפתח להימנעות ממצב מסכן חיים

כך או כך, כדאי לצום רק אם ניתן להיות בטוחים שהצום לא יגרום לקשיים באיזון הסוכר ובבריאות הכללית. לאנשים עם סיבוכי סוכרת, כמו בעיות עיניים, נזק לכליות או בעיות לב מומלץ לא לצום.

טיפול תרופתי במהלך הצום?

מבחינה הלכתית, ניתן לבלוע תרופות בטבליות, כמוסות או בצורה נוזלית גם במהלך הצום. לכן, מותר וחשוב להמשיך ליטול את התרופות הנחוצות לאיזון הסוכרת, כולל אינסולין, לפי הצורך, אך בדרך כלל ההמלצה תהיה להפחית מהמינון המקורי. מומלץ לשוחח עם איש הצוות הרפואי לפני יום כיפור כדי לדון במינון המתאים ובהתאמה של התרופות לסוכרת במהלך הצום.

סיכונים בריאותיים

 • אי אכילה בזמן נטילת אינסולין או תרופות מסוימות אחרות לטיפול בסוכרת עלולה להעלות את הסיכון להיפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה בדם).
 • נשים בהריון ואנשים עם היסטוריה של היפוגליקמיה, קטואצידוזיס (סיבוך של רמת סוכר גבוהה מאד בדם) או חוסר איזון ברמות הסוכר בדם, נחשבים גם הם כבעלי סיכון גבוה מאוד.
 • רמת סוכר גבוהה עלולה להוות אף היא בעיה במהלך הצום. לעתים קרובות אנשים מפחיתים את כמות התרופות בזמן הצום כדי להפחית את הסיכון להיפוגליקמיה. ללא מזון, הכבד משחרר סוכר מאוחסן לצורך אנרגיה. שני אלה תורמים לרמת סוכר גבוהה בדם.

שוברים את הצום בחירום

החלק החשוב ביותר בצום עם סוכרת הוא לדעת מתי להפסיק. רופאים ממליצים לסיים צום באופן מיידי אם מתרחשת היפוגליקמיה (המוגדרת בדרך כלל כרמת סוכר בדם פחות מ- 07 מ"ג/ד"ל) תחת טיפול תרופתי מסויים. במקרה של ירידה ברמת הסוכר, חשוב להפסיק את הצום ולטפל במצב זה עם פתרון מהיר כגון: נטילת טבליות או נוזל גלוקוז או אכילה או שתייה של מזון מתוק כדוגמת כפית סוכר, סוכרייה, כפית דבש או מיץ פירות מתוק.

הצום צריך להיפסק גם אם רמות הסוכר בדם מעל 003 מ"ג/ד"ל. ישנם מספר תסמינים שהגיע הזמן להפסיק את הצום במקרה כזה, לדוגמא: שתן בצבע כהה מרמז על התייבשות. בנוסף, חובה להפסיק את הצום גם במקרים של כאב ראש חמור, בחילות והקאות. יש לזכור, כי הצום אינו נועד ליצור קשיים מוגזמים או ליצור מצב מסכן חיים.

מסיימים את הצום בבטחה

פוטנציאל לסכנה או לקושי הוא במהלך סיום הצום. כשרעבים לאחר 52 שעות של צום, קשה יותר לשלוט על המזון שאוכלים בסיומו. אכילת מאכלים מתוקים או כמויות גדולות יותר של פחמימות מהרגיל, עלול לגרום לעלייה חדה ברמות הסוכר בדם. אנשים רבים שוברים את הצום שלהם עם בייגל, עוגה קטנה ומזונות אחרים עתירי פחמימות.

 
לסוכרתיים מומלץ לשים לב לארוחה הראשונה שלהם אחרי הצום ולהקפיד לכלול בה חלבונים וירקות (עם מעט פחמימות) למניעת היפרגליקמיה. כמו תמיד, חשוב לבדוק את רמת הסוכר בדם לפני ואחרי האכילה ולהקפיד על רצף הטיפול התרופתי שלכם כראוי.

ניתן לחלק את הסוכרתיים הצמים ביום כיפור לשלוש קבוצות עיקריות:

 • סוכרתיים מסוג 2 שמטופלים בטיפול תרופתי שאינו גורם להיפוגליקמיה[1]: סוכרתיים בקבוצה זו יוכלו לצום ללא בעיה. מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל לגבי אופן ומינון התרופות ביממת הצום ולאחריה.
 • סוכרתיים מסוג 2 המטופלים באינסולין או כדורים אחרים[2]: סוכרתיים אלו יכולים לצום תוך כדי הקפדה על מספר תנאים חשובים:
 1. הבנת השלכות הצום- הבנה כי היעדר אוכל בגוף, מונע עלייה של רמות הסוכר בדם ומתן אינסולין או אחת התרופות ללא אוכל עלולים להוביל לנפילות סוכר מסוכנות. מי שאינו מבין את השלכות הצום על רמות הסוכר בדמו, רצוי שלא יצום או שיוועץ טרם הצום עם רופאו.
 2. ניטור רמות הסוכר- המשך בדיקה תדירה של רמות הסוכר בדם גם במהלך הצום. השינויים בטיפול התרופתי ובתזונה כתוצאה מהצום מחייבים את הסוכרתי להמשיך לבדוק את רמות הסוכר בדם, על מנת שיוכל להימנע ממצבים מסוכנים בהם רמת הסוכר בדם מאוד גבוהה או מאוד נמוכה. במיוחד במקרים בהם קיים רקע של התקף לב או אירוע מוחי וגם לאלו הסובלים מאי ספיקת כליות. היום קיימים אמצעי מעקב טכנולוגיים רציפים כדוגמת מערכת הפריסטייל ליברה המאפשרת לדעת בכל רגע נתון את רמות הסוכר אצל הסוכרתי ולהיעזר בה לצורך זיהוי רמות סוכר חריגות ומצבים מסכני חיים.
 3. יידוע קרובים- סוכרתי המחליט לצום מחויב ליידע על כך אנשים קרובים (משפחה/חברים) השוהים עמו בזמן הצום, זאת על מנת שיוכלו לסייע במתן טיפול נכון במקרה של חולשה, סחרחורת או עילפון.
 • סוכרתיים מסוג 1 אשר תלויים באינסולין: סוכרתיים אלו חייבים להמשיך את צריכת האינסולין גם במהלך הצום. כיום ישנם סוגי אינסולין חדשים המצמצמים את הסיכון לאירועי היפוגליקמיה, מחקים את פעילות הלבלב ומפרישים אינסולין באופן קבוע ולאורך כל היום. כמו כן, חשוב שסוכרתיים בקבוצה זו ימשיכו לנטר באופן תדיר את רמת הסוכר בדם ולאורך כל הצום.

ארוחה מפסקת

רבים סבורים כי צום יום הכיפורים הוא סוג של דיאטה להורדה במשקל. חשוב לציין כי במהלך הצום הגוף מאבד נוזלים כך שהירידה במשקל אינה ירידה ממסת השומן. כמו כן, לא מומלץ להשלים בסיום הצום את כל מה שלא נאכל במהלך הצום.

אז מהי הדרך הנכונה והמועילה ביותר להכין את הגוף לצום כך שהצום יעבור בקלות?

לפני הצום:

 • מהבוקר להקפיד על שתייה מרובה – החל מהבוקר של יום הצום, כ 21-01 כוסות.
 • מהבוקר לאכול ארוחות קטנות ותכופות – כל 3 שעות לערך.
 • להפחית כמות קפאין ולהימנע משתיית אלכוהול.

מה לאכול בארוחה מפסקת?

מומלץ להימנע ממאכלים בעלי תיבול חזק, חריף, חמוץ, מלוח.

מומלץ שהארוחה תכיל:

חלבון - עוף / הודו / דג / ביצים / טופו +

פחמימות - קינואה / כוסמת / בורגול / פסטה / קוסקוס מלא / בטטות (כל אחד יבחר בפחמימות שהוא יודע שאינן מעלות לו באופן משמעותי את רמת הסוכר בדם) + שומן - שמן זית, טחינה, אבוקדו, שקדים או אגוזים (על מנת להאריך את תחושת השובע ולמתן את העלייה בסוכר לאחר האוכל) +

ירקות טריים או מבושלים

ארוחה לדוגמא: ¼ עוף או 1/2 טופו + קינואה מבושלת + ירקות טריים ומבושלים עם שמן זית.

מה לאכול בסיום הצום?

במידה ורמת הסוכר תקינה ואינה נוטה לנמוך חשוב לשתות נוזלים אך אין הכרח להוסיף סוכר או לאכול מתוק. במקרה זה ניתן לשתות מים או תה ולאכול פחמימה מורכבת אשר תתפרק לסוכר אך באופן איטי יחסית כמו פרוסת לחם מלא עם מריחה או פרי.

במידה ורמת הסוכר בסיום הצום נמוכה על גבול ההיפוגליקמיה (סוכר הנמוך מ- 07 מ"ג/ד"ל) ואתם תחת טיפול תרופתי להורדת סוכר אזי מומלץ לאכול או לשתות מאכל או משקה עם סוכר זמין – תה עם 1-2 כפיות סוכר / פרי / פרוסת לחם עם כפית ריבה וכדומה. חשוב לבדוק את הסוכר גם לאחר האוכל על מנת לראות שקיימת מגמת התאוששות ועלייה מתונה של הסוכר.

כשעה לאחר סיום הצום מומלץ לאכול ארוחה קלה כגון: מרק ירקות או ירקות חיים, כמות קטנה של פחמימה שמעלה לכם במתינות את רמת הסוכר בדם – לחם מלא מסוג מסוים / פסטה / קטניות וכו', וחלבונים – ביצה / חביתה / טונה / גבינה / טופו. לחילופין פשטידה המבוססת על ביצים, / גבינות / טופו, ירק כלשהו ומעט קמח.

במשך הערב לשתות מים בהדרגה, כל שעה כוס.

לסיכום

רוב הסוכרתיים מסוג 1 או סוג 2 יכולים מנקודת המבט של בקרת רמות הסוכר בדם, לצום בבטחה ביום כיפור. התייעצות עם רופא חשובה כדי למנוע מהמטופל להסתמך רק על שיקול דעת אישי שעלול לגרום לו ליטול יותר מדי תרופות, או לנהל את מהלך הצום (גם לפני ואחרי הצום) בצורה שגויה וכתוצאה מכך להגיע למצב של היפוגליקמיה או מצב מסכן חיים. בכל מקרה שמופיעים סימנים המרמזים על מצוקה, יש להפסיק את הצום.

מאחלים לכולכם צום קל וגמר חתימה טובה!

מאת:

פרופ' חוליו ויינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת בבי"ח וולפסון, ורופא סוכרת בכיר במרכז CMD לטיפול בסוכרת.

ועינת מזור בקר, דיאטנית קלינית מומחית בסוכרת, מרכז CMD לטיפול בסוכרת.

 

[1] מתייחס לתרופות כגון מטפורמין, ג'נוביה, ג'נואט, טרג'נטה, גאלבוס, יוקריאס, אונגלייזה

[2] מתייחס לתרופות כגון גלובן, גליבטיק, גלוקורייט, אמריל, נובונורם/רפגליניד

מאמרים נוספים

 הטיפים הבאים יכולים לסייע לכם לעבור את תקופת החגים שמחים, מאוזנים מבחינת רמות הסוכר ויציבים במשקל

">

5 טיפים שיעזרו לכם לעבור את חגי תשרי בצורה מאוזנת ובריאה

 הטיפים הבאים יכולים לסייע לכם לעבור את תקופת החגים שמחים, מאוזנים מבחינת רמות הסוכר ויציבים במשקל

להמשך קריאה
טיפים לפסח
שמחה רבה שמחה רבה אביב הגיע פסח בא ואתו שלל מנהגים ומצוות אשר עלולים להוציא אותנו מאיזון ולגרום לעלייה במשקל.

">

טיפים לפסח

שמחה רבה שמחה רבה אביב הגיע פסח בא ואתו שלל מנהגים ומצוות אשר עלולים להוציא אותנו מאיזון ולגרום לעלייה במשקל.

להמשך קריאה
לקראת חופשת הקיץ - איך לשמור על המשך שיגרה

לקראת חופשת הקיץ - איך לשמור על המשך שיגרה

כאשר מדברים על חופשת הקיץ, אנחנו יוצאים מתוך הנחה שבימי השבוע הרגילים, אתם כבר נמצאים במודעות מלאה לצורך בשיפור איכות החיים שלכם, אתם מזהים את הרגעים הקריטיים בחייכם שדורשים תשומת לב מיוחדת, עובדים על שינוי הרגלים, יש לכם הערכה ברורה של היכולות שלכם, והבנה טובה כיצד הסביבה הקרובה אליכם משפיעה עליכם בשמירה על אורח חיים בריא.

להמשך קריאה